Trwa ładowanie...
d30t923

Muzeum Wsi Lubelskiej

Największe atrakcje
Muzeum Wsi Lubelskiej
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: M.Bucka /

Muzeum Wsi Lubelskiej to znajdujący się w Lublinie skansen, który gromadzi zabytki architektoniczne i zbiory etnograficzne z terenów Lubelszczyzny.

Muzeum Wsi Lubelskiej – informacje ogólne

Muzeum Wsi Lubelskiej założono w 1960 roku, a pod obecną nazwą istnieje od 1970 roku. Umiejscowiony jest w lubelskiej dzielnicy Sławin, przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Muzeum Wsi Lubelskiej można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, obszar skansenu podzielony jest na kilka sektorów. W lubelskim skansenie często odbywają się też jarmarki, festyny, dożynki i inne wydarzenia, którym towarzyszą dodatkowe atrakcje.

Muzeum Wsi Lubelskiej – ekspozycja

Na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej znajdują się budowle drewniane i murowane, a także zbiory etnograficzne, przeniesione do skansenu z różnych części Lubelszczyzny. Ekspozycja podzielona jest na kilka sektorów:

  • Wyżyna Lubelska – jeden z sektorów skansenu opracowanych na samym początku jego istnienia, znajdziemy tu pierwszy obiekt umieszczony na terenie muzeum – wiatrak typu holenderskiego z Zygmuntowa przeniesiony w 1976 roku. W tym sektorze znajdują się też: kuźnia, kapliczka, olejarnia, studnia i kilka zagród.
  • zespół dworski – w tej części skansenu znajdziemy m.in. dwory z XVIII i XIX wieku, spichlerze i kopiec widokowy.
  • Miasteczko – odwzorowane na wzór miasteczek prowincjonalnych Europy Środkowej, znajdziemy w nim rynek z Ratuszem, młyn, kościół z dzwonnicą i liczne domy. W obrębie Miasteczka można zobaczyć ekspozycje prezentującą kulturę ludności żydowskiej.
  • Roztocze – na terenie Roztocza znajdziemy piwiarnię, kuźnię, zespół sakralny z cerkwią, dwie kapliczki i liczne zagrody.
  • Powiśle – dostępne jedynie spacerowo; w tym sektorze znajduje się staw, a także kilka zagród i kapliczek.
  • Podlasie i Polesie Lubelskie – sektor skansenu dostępny jedynie spacerowo, w jego obrębie znajduje się remiza wzniesiona na początku XX wieku.
  • Nadbuże – sektor dostępny wyłącznie spacerowo.

Muzeum Wsi Lubelskiej – atrakcje

Na terenie skansenu w Lublinie można zobaczyć zwierzęta: konie (m.in. koniki polskie i kuce szetlandzkie), kozy, owce, króliki oraz ptactwo dzikie i domowe. Muzeum Wsi Lubelskiej udostępnia przejażdżki bryczką lub saniami, zwiedzanie z przewodnikiem (ok. 1,5 h), można też zapisać się na lekcję muzealną, zajęcia warsztatowe i spotkania literackie. W ciągu roku można udać się do skansenu przy okazji różnych wydarzeń poświęconych np. tradycji andrzejkowej i nocy świętojańskiej, a także na odpust, dożynki i pokazy rzemiosł.

Muzeum Wsi Lubelskiej – dojazd

Do Muzeum Wsi Lubelskiej można dojechać autobusami komunikacji miejskiej: 18, 20, 30, 37. Przy wejściu od ul. Warszawskiej znajduje się parking, a także stacja Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Muzeum Wsi Lubelskiej
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 30 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

dojazd komunikacją miejską:
– bilet ulgowy: 1,60 zł
– bilet normalny: 3,20 zł

Godziny otwarcia

– styczeń–marzec i listopad–grudzień: od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00–15.00
– kwiecień i październik – wszystkie dni tygodnia w godzinach 9.00–17.00
– maj–wrzesień – wszystkie dni tygodnia w godzinach 9.00–18.00

Ceny biletów

– bilet normalny: 12 zł
– bilet ulgowy: 6 zł
– wstęp wolny dla dzieci do lat 7

Orientacyjna odległość

163 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30t923
d30t923
d30t923
d30t923

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj