Trwa ładowanie...
d4liplk

Na mapie Polski już niebawem może się pojawić nowe miasto

O prawa miejskie stara się Kamieniec Ząbkowicki, a pomysł ten może zostać wkrótce zrealizowany. Podczas wizyty na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie rekomendował Radzie Ministrów nadanie miejscowości statusu miasta.
Share
Najważniejszym zabytkiem w miejscowości jest Pałac Marianny Orańskiej
Najważniejszym zabytkiem w miejscowości jest Pałac Marianny OrańskiejŹródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: www.palace-zamki.pl
d4liplk

Premier odwiedził w weekend Kamieniec Ząbkowicki. Na zorganizowanej tam konferencji prasowej poinformował, że wójt gminy, Marcin Czerniec, złożył wniosek o nadanie liczącej kilka tysięcy osób miejscowości statusu miasta.

   Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

"Popieram starania pana wójta oraz lokalnej społeczności i będę rekomendować Radzie Ministrów nadanie Kamieńcowi Ząbkowickiemu statusu miasta w 2021 r. 5 tys. mieszkańców zasługuje na tę zmianę, która pozwoli wykorzystać wszystkie atuty tej pięknej ziemi" - napisał premier na Twitterze.

Konferencja odbyła się w sobotę w Pałacu Marianny Orańskiej. Monumentalna, neogotycka budowla z XIX w. jest wyjątkowym zabytkiem. "To niesamowite, przepiękne dzieło architektury, które uosabia też współczesne dzieje Polski" - mówił Morawiecki. Jak przekazuje PAP, szef rządu podkreślił konieczność odbudowy obiektu, który ma unikatowe w skali Polski i Europy założenia tarasowe.

   Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

"Kubatura i wielkości tego zamku czyni go jednym z największych w Polsce, po Wawelu, Malborku czy Książu. Będziemy się starali inwestować w takie dobra kultury, w takie perły, które mogą rozsławiać Polskę na cały świat" - powiedział Morawiecki.

d4liplk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Miasto "pochłonięte" przez białą chmurę. Szkwał w Rosji

d4liplk

Podziel się opinią

Share
d4liplk
d4liplk