Trwa ładowanie...
d48wapl

Na mapie Polski już niebawem może się pojawić nowe miasto

O prawa miejskie stara się Kamieniec Ząbkowicki, a pomysł ten może zostać wkrótce zrealizowany. Podczas wizyty na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie rekomendował Radzie Ministrów nadanie miejscowości statusu miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najważniejszym zabytkiem w miejscowości jest Pałac Marianny Orańskiej
Najważniejszym zabytkiem w miejscowości jest Pałac Marianny Orańskiej (Wikimedia Commons CC BY, Fot: www.palace-zamki.pl)
d48wapl

Premier odwiedził w weekend Kamieniec Ząbkowicki. Na zorganizowanej tam konferencji prasowej poinformował, że wójt gminy, Marcin Czerniec, złożył wniosek o nadanie liczącej kilka tysięcy osób miejscowości statusu miasta.

Wikimedia Commons CC BY

"Popieram starania pana wójta oraz lokalnej społeczności i będę rekomendować Radzie Ministrów nadanie Kamieńcowi Ząbkowickiemu statusu miasta w 2021 r. 5 tys. mieszkańców zasługuje na tę zmianę, która pozwoli wykorzystać wszystkie atuty tej pięknej ziemi" - napisał premier na Twitterze.

Konferencja odbyła się w sobotę w Pałacu Marianny Orańskiej. Monumentalna, neogotycka budowla z XIX w. jest wyjątkowym zabytkiem. "To niesamowite, przepiękne dzieło architektury, które uosabia też współczesne dzieje Polski" - mówił Morawiecki. Jak przekazuje PAP, szef rządu podkreślił konieczność odbudowy obiektu, który ma unikatowe w skali Polski i Europy założenia tarasowe.

Wikimedia Commons CC BY

"Kubatura i wielkości tego zamku czyni go jednym z największych w Polsce, po Wawelu, Malborku czy Książu. Będziemy się starali inwestować w takie dobra kultury, w takie perły, które mogą rozsławiać Polskę na cały świat" - powiedział Morawiecki.

d48wapl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Miasto "pochłonięte" przez białą chmurę. Szkwał w Rosji

d48wapl

Podziel się opinią

Share

d48wapl

d48wapl