Trwa ładowanie...
23-07-2013 10:25

Najbardziej przerażające lądowania

Podróże lotnicze praktycznie stały się już codziennością. To przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. To także jedna z najbezpieczniejszych form transportu. Eksperci przekonują, że podróże samolotem z roku na rok stają się coraz bezpieczniejsze. Niestety nie można całkowicie wyeliminować prawdopodobieństwa katastrofy.

Najbardziej przerażające lądowaniaŹródło: Internet, fot: internet
dsjb69o
dsjb69o

Najtrudniejszym manewrem jest start i lądowanie, podczas których zdarza się najwięcej wypadków. Jak wynika z badań Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), przyczyną katastrof lotniczych w 80 proc. jest błąd człowieka. Częstokroć położenie lotniska, jak i złe warunki atmosferyczne nie ułatwiają nawet najlepszym pilotom podejścia do lądowania.

Na szczęście kwalifikacje i doświadczenie kapitanów pozwalają na bezpieczne posadzenie maszyny. Dziś prezentujemy jedne z najbardziej ekstremalnych lądowań w historii. Już samo patrzenie mrozi krew w żyłach. Sami zobaczcie!

Londyn, Wielka Brytania

Awaryjne lądowanie samolotu British Airways na lotnisku London City Airport. Maszyna uległa awarii podczas manewru lądowania - zostało uszkodzone przednie koło, przez co samolot Avro RJ 146 uderzył dziobem w płytę lotniska.

Hamburg, Niemcy

Lecący z Monachium A-320 lądował w Hamburgu ze 131 pasażerami i czterema członkami załogi na pokładzie przy silnych porywach bocznego wiatru (podczas huraganu Emma), który zaczął przechylać maszynę tuż nad pasem do lądowania raz w jedną, raz w drugą stronę. Lewe skrzydło dotknęło ziemi, więc pilot postanowił poderwać maszynę. Samolot wylądował ponownie kilka minut później. Koniec skrzydła został uszkodzony. Nikomu nic się nie stało.

Hongkong, Chiny

Port lotniczy Kai Tak, położony w ośrodku Koulun, powstał w 1925 roku i od razu zyskał miano najniebezpieczniejszego lotniska świata. Lądowanie tu wymagało od pilotów ogromnej wiedzy doświadczenia. Często dochodziło tu do wypadków – maszyny podczas podejścia zahaczały o okoliczne budynki czy anteny telewizyjne. Lotnisko zostało zamknięte w 1998 roku.

dsjb69o

Funchal, Madera, Portugalia

Madera z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród polskich turystów. Niewiele osób jednak wie, że tutejszy (jedyny!) port lotniczy znajduje się na liście 10 najniebezpieczniejszych lotnisk świata. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne i położenie - z jednej strony otoczone jest pasmem wysokich gór, a z drugiej oceanem, mogą tu lądować tylko piloci ze specjalnymi uprawnieniami. Pod koniec czerwca tego roku problemy z wylądowaniem miał Airbus A320 linii Travel Service, obsługujących wiele polskich wycieczek.

Lizbona, Portugalia

Równie niebezpieczne lądowanie może się zdarzyć także na lotnisku w stolicy Portugalii - Lizbonie. Na tym filmie pilot linii lotniczych TAP próbuje posadzić maszynę na płycie lotniska przy bardzo silnym wietrze.

Zurych, Szwajcaria

Lądowanie Boeinga 747 na lotnisku w Zurychu.

dsjb69o

Isafjordur, Islandia

Lotnisko *Isafjordur na Islandii *należy do jednych z najtrudniejszych w Europie. Podejście, szczególnie w złych warunkach atmosferycznych, nie jest proste z powodu otaczających je wysokich gór i kąta podchodzenia do lądowania.

Lotnisko Paro, Bhutan

To lotnisko uchodzi za najbardziej wymagające na świecie. Położone jest na wysokości 2200 m n.p.m., pośród szczytów wznoszących się na wysokość 5500 m n.p.m. Tylko ośmiu pilotów na świecie posiada niezbędne uprawnienia do lądowania tutaj. Tak wygląda normalne lądowanie w tym zakątku świata:

Tegucigalpa, Honduras

Lądowanie na jednym z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie - Toncontín International Airport w stolicy Hondurasu.

Na koniec 3 filmy z najtrudniejszymi podejściami do lądowania w historii.

pw/if

dsjb69o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsjb69o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj