MiastaNajbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP

Polski Alarm Smogowy, na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, opublikował zestawienia miast, w których jest najlepsze i najgorsze powietrze. Dane za rok 2014 pokazują, że sporym problemem jest jego zanieczyszczenie rakotwórczym benzo(a)pirenem, który w wielu miejscach przekracza normę nawet kilkunastokrotnie.

Polski Alarm Smogowy, na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, opublikował zestawienia miast, w których jest najlepsze i najgorsze powietrze. Dane za rok 2014 pokazują, że sporym problemem jest zanieczyszczenie rakotwórczym benzo(a)pirenem, który w wielu miejscach przekracza normę nawet kilkunastokrotnie.

Raport GIOŚP opisuje zanieczyszczenie wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA). Sprawdzano poziom w powietrzu m.in. takich substancji jak dwutlenek siarki, tlenek węgla, benzen, ozon, ołów, arsen, kadm, nikiel czy benzo(a)piren, który znajduje się w pyle PM10. Ten ostatni (BaP) jest dla ludzi niezwykle groźny - to silnie rakotwórczy i mutagenny związek. Występuje w dymie spalanego węgla, drewna i śmieci. W wielu miejscach w Polsce jego dobowe stężenie w powietrzu przekracza normy kilkukrotnie. Sprawdźcie, gdzie sytuacja jest najgorsza.

wg/udm

1 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 10. Zakopane

Obraz
© MarKord / Shutterstock.com

Niechlubną dziesiątkę polskich miast otwiera Zakopane - średnioroczny poziom benzo(a)pirenu w tym mieście wyniósł 9,1 nanogramów na metr sześcienny (norma wynosi 1 ng/m3). Sytuacja na początku 2016 roku wciąż nie jest dobra. W swoim najnowszym oświadczeniu, Polski Alarm Smogowy zestawił dane z zimowej stolicy naszego kraju z jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata - New Delhi. Pomiary pokazują, że w miniony weekend (10-11 stycznia) w polskim mieście zanotowano zawartość BaP w powietrzu na poziomie 520 ng/m3.

2 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 9. Godów

Obraz
© Mariuszjbie / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 9,6 ng/m3
Mówiąc o miastach w Polsce, które borykają się ze smogiem, najczęściej wymienia się Kraków. Co ciekawe, wśród najbardziej zanieczyszczonych przez BaP miejsc nie ma jednak stolicy małopolski i innych dużych aglomeracji, w których głównym źródłem skażenia jest przemysł i ruch uliczny. Problem dotyka przede wszystkim niewielkie ośrodki, takie jak Godów.

3 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 8. Tomaszów Mazowiecki

Obraz
© Michalszew / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 9,8 ng/m3
Dlaczego problem zanieczyszczeń dotyka częściej niewielkie miasta? To w nich właśnie jest dużo większe zagęszczenie pieców węglowych. Jednym z takich miejsc jest liczący ok. 65 tys. mieszkańców *Tomaszów Mazowiecki *w województwie łódzkim, który wypadł w rankingu znacznie gorzej niż stolica regionu - Łódź.

4 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 7. Nowy Sącz

Obraz
© Shutterstock

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 10 ng/m3
Dane opublikowane przez GIOŚ pokazują, że sytuacja w Polsce jest katastrofalna. Na 98 proc. stacji pomiarowych normy dla BaP były przekroczone niekiedy kilkunastokrotnie. Wynika to z faktu, że to w mniejszych miejscowościach częściej stosowane jest ogrzewanie budynków paliwami niskiej jakości, a piece i kotły do tego wykorzystywane nie muszą spełniać żadnych określonych norm.

5 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 6. Proszowice

Obraz
© Sebastian Rózga / Wikipedia Commons

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 10 ng/m3
Palenie węgla i drewna w domowych piecach i kominkach jest właśnie głównym źródłem rakotwórczych substancji. W Polsce nie ma norm dotyczących ilości spalanego węgla, co jest ewenementem w skali europejskiej. Prawo także nie określa, jakie parametry powinny posiadać urządzenia, w których węgiel czy drewno są spalane.

6 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 5. Sucha Beskidzka

Obraz
© Nils Oberg / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 11 ng/m3
Niechlubną piątkę wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce otwiera licząca 9,5 tys. mieszkańców Sucha Beskidzka. Położona jest w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Tu poziom benzo(a)pirenu przekroczył normę aż 11-krotnie. Jest to niezwykle niebezpieczne. Szacuje się, że w Polsce 40 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza, a choroby płuc mogą dotykać setek tysięcy ludzi.

7 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 4. Rybnik

Obraz
© Fil de Ryb / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 12 ng/m3
Rybnik znalazł się na czwartej pozycji w rankingu . W tym 137-tys. mieście działają dwie kopalnie węgla kamiennego i jego niechlubne miejsce w zestawieniu tłumaczy się właśnie ich obecnością. Jak podaje GIOŚ, Polska jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza benzo(a)pirenem. Średnie stężenie tej substancji w kraju jest nawet 4-krotnie wyższe niż w Czechach.

8 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 3. Nowy Targ

Obraz
© Doko / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 15 ng/m3
Na miejscu trzecim znalazł się Nowy Targ. Znaczny wpływ na tak wysokie stężenie trujących substancji w powietrzu ma fakt, że wielu mieszkańców pali w domach węglem najgorszej jakości oraz dorzuca do pieców śmieci. Do tego niekorzystne jest położenie miasta w kotlinie pomiędzy dwiema rzekami. Zanieczyszczone powietrze kumuluje się nad miastem, tworząc szkodliwe dla zdrowia chmury pyłu.

9 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 2. Opoczno

Obraz
© mamik / fotopolska.eu

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 15 ng/m3
Jeden z najgorszych wyników w Polsce osiągnęło Opoczno, 22-tys. miasto w woj. łódzkim. Co ciekawe, w tym województwie jest bardziej zanieczyszczone powietrze niż na Śląsku, choć w obydwu normy zostały przekroczone (odpowiednio 7,18 ng/m3 i 6,58 ng/m3). Dla przypomnienia - norma wynosi 1 ng/m3.

10 / 11

Najbardziej zanieczyszczone miasta - miejsce 1. Nowa Ruda

Obraz
© Jar.ciurus / Wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Średnioroczny poziom benzo(a)pirenu: 17 ng/m3
Miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza jest Nowa Ruda w województwie dolnośląskim. Zanotowano tam rekordową wartość stężenia BaP - aż 17-krotnie przekraczającą dopuszczalną normę. Co więcej, w tej miejscowości w pierwszej połowie stycznia 2014 r. stężenia rakotwórczej substancji zostało przekroczone aż 60-krotnie! Minister ochrony środowiska, Jan Szyszko, obiecuje, że rząd będzie promował modernizację systemów grzewczych w domach i stopniowe zmiany w celu polepszenia jakości powietrza. W dobie kryzysu węglowego może się to jednak okazać konfliktem interesów. Odejście od surowca to katastrofa dla borykającego się z problemami ekonomicznymi górnictwa. Na szczęście istnieją w Polsce miasta, w których powietrze jest znacznie czystsze. Sprawdź na kolejnym slajdzie, w których miejscach w kraju sytuacja przedstawia się najlepiej.

11 / 11

Najczystsze miasta w Polsce

Obraz
© LazarenkoD / Shutterstock.com

Według danych Państwowego Monitoringu Środowiska jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza jest Słupsk (0,99 ng/m3). Za nim na miejscu drugim znalazł się Działoszyn (1 ng/m3), na trzecim Liniewko Kościerskie (1,3 ng/m3), na kolejnym Gdynia (1,4 ng/m3), a pierwszą piątkę zamyka Władysławowo (1,6 ng/m3). Na kolejnych pozycjach znalazły się Kwidzyn (1,7 ng/m3), Koszalin (1,7 ng/m3), Zamość (1,8 ng/m3), Suwałki (1,8 ng/m3) oraz Gdańsk (1,8 ng/m3). Z raportu wynika, że najlepsze pod względem czystości powietrza są miasta na Podlasiu (średnia 1,94 ng/m3), na Pomorzu (średnia 2,44 ng/m3) i w woj. warmińsko-mazurskiem (średnia 2,68 ng/m3).

wg/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)