Najdziwniejsze zwyczaje wielkanocne w Europie
Jak wyglądają tradycje świąteczne w innych krajach Europy? Czasem całkiem zaskakująco! Wybraliśmy dla was najdziwniejsze przykłady zwyczajów ze Starego Kontynentu.
Jak wyglądają tradycje świąteczne w innych krajach Europy? Czasem całkiem zaskakująco! Wybraliśmy dla was najdziwniejsze przykłady zwyczajów ze Starego Kontynentu.
Na Malcie podczas Wielkiego Tygodnia odbywają się tradycyjne procesje w wielu miejscowościach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że często bardziej przypominają one... sprint. Powód jest prosty: w XIX wieku precesje były ograniczone czasowo przez władze. Za przekroczenie godzinowego limitu groziły wysokie kary pieniężne. Od dekad mieszkańcy Malty kroczą więc przez swoje miasta w zawrotnym tempie.
if/pw
Wielkanoc w Norwegii - kyminały
Jeszcze bardziej zaskakujące są zwyczaje w Norwegii. Tutaj w okolicy Świąt wszystko kręci się wokół... kryminałów. Norwegowie najczęściej wyjeżdżają poza miasto, zaczytują się w kryminalnych powieściach, a także wspólnie zasiadają przed telewizorem, gdzie można zobaczyć "wielkanocne seriale z dreszczykiem". To jeszcze nie wszystko - w okresie wielkanocnym cytaty z fascynujących powieści znajdziemy nawet na kartonach z mlekiem.
Wielkanoc na Cyprze - czerwone pisanki
Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, maluje się jajka, jednak wszystkie mają jedną barwę - czerwoną, co ma symbolizować krew Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do "bitwy na pisanki". Wszystkie osoby zgromadzone przy stole stukają się między sobą jajkami - biesiadnik, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok.
Wielkanoc w Czechach - Lany Poniedziałek na ostro
W Czechach szczególną wagę przywiązuje się do obchodów wielkanocnego poniedziałku. Mężczyźni kroczą przez swoje miejscowości dzierżąc "pomlazki", czyli wierzbowe witki. Śpiewając głośno uderzają naturalnymi batami kobiety po nogach. Wierzy się, że dzięki temu zachowają one młodość i zdrowie. W ramach podziękowania dają mężczyznom pisanki albo pieniądze. Żywa jest także tradycja oblewania kobiet wodą.
Wielkanoc w Austrii - chusty i kołatki
W Austrii co roku odbywają się misteria pasyjne przedstawiające Mękę Pańską. W kościołach ołtarze zasłaniane są pięknie zdobionymi wielkopostnymi chustami. Jedna z najpiękniejszych, o powierzchni 80 metrów kwadratowych z 99 malowanymi scenami, jest własnością kościoła katedralnego w Gurk. Zgodnie z innym ludowym zwyczajem - ulicami miast i miasteczek chodzą chłopcy, którzy grzechoczą kołatkami. Ich odgłos zastępuje dźwięk dzwonów aż do Wielkiej Soboty.
Wielkanoc w Hiszpanii - procesje w strojach Śmierci
W większości hiszpańskich miast *od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego ulice przemierzają procesje bractw religijnych. Członkowie tych organizacji niosą tzw. pasos - ogromne platformy, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej, prezentowane całe sceny religijne. Do najsłynniejszych należą z pewnością procesje w *Sewilli, jednak warto także zwrócić uwagę na obchody w Verges. Tam pokutnicy przebierają się za śmierć - noszą czarne stroje ze szkieletem.
Wielkanoc w Danii - anonimowe wiersze
W Danii wciąż żywa jest tradycja wysyłania wierszy do członków rodziny czy znajomych. Zamiast podpisu widnieje pod nimi tyle kropek, ile liter ma imię autora. Podczas wielkanocnego spotkania trzeba zgadnąć, od kogo dostało się w tym roku wiersz. Ten, kto nie jest w stanie poprawnie wskazać autora, musi mu dać w prezencie czekoladowe jajko.
if/pw