Najniebezpieczniejsze górskie szlaki
Bez zabezpieczeń w postaci drabinek i lin oraz sporej odwagi przejście nimi nie jest możliwe. Przedstawiamy jedne z najbardziej ekstremalnych górskich tras.
Najniebezpieczniejsze górskie szlaki
Hua Shan
Hua Shan jest uważany za jeden z najtrudniejszych szlaków Chin. Na sam szczyt góry Hua Shan prowadzą ścieżki z desek, które po 1990 r. władze postanowiły poszerzyć, by zwiększyć bezpieczeństwo. Na niektórych odcinkach znaleźć można również balustrady czy kamienne schody. Mimo tych udogodnień szlak wciąż jest bardzo niebezpieczny i przeznaczony dla doświadczonych turystów.
Dolomity, Włochy
Na terenie Alp Wschodnich, w północnych Włoszech, znajduje się pasmo górskie, składające się z grup skalnych, oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Charakterystyczne dla nich są via ferraty - specjalne trasy wspinaczkowe, które dla asekuracji zabezpieczone są żelaznymi linami, drabinkami lub mostami. Dzięki nim doświadczeni miłośnicy górskiej wspinaczki mogą dostać się do miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów.
Michelli Strobel
Popularną via ferratą, leżącą niedaleko Cortiny d'Ampezzo, jest ferrata Michelli Strobel. Szlak w wielu miejscach biegnie nad samą przepaścią. Poleca się ją tylko osobom niewrażliwym na miejsca o dużej ekspozycji i dobrze znającym swoje możliwości – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.
El Chorro, Hiszpania
Leżący w andaluzyjskiej prowincji Malaga, El Chorro należy do najbardziej stromych wąwozów w Europie, tworząc wymarzone warunki dla miłośników wspinaczki – w okolicy jest aż 1500 różnych tras! Na przepływającej jego dnem rzece Guadalhorce wybudowano tamę, dzięki której można podziwiać trzy jeziora o turkusowej wodzie. Głębokość wąwozu sięga 700 metrów.
El Camino del Rey
Najsłynniejszą trasą w okolicach El Chorro jest El Camino del Rey, czyli Ścieżka Króla. Powstała na początku XX wieku, jako droga dla robotników, budujących zaporę wodną. Niestety ta ekstremalna trasa jest bardzo zniszczona – wiele elementów pochłonęła przepaść. Po kilku śmiertelnych wypadkach zdecydowano się zamknąć odcinek. Dla spragnionych wrażeń mamy jednak dobrą wiadomość: przygotowano już plan remontu tej wyjątkowej trasy, którego koszty mają wynieść około 7 mln euro!
Alpy Berneńskie, Szwajcaria
Alpy Berneńskie znajdują się w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. W paśmie tym znajduje się szczyt Eiger (3970 m n.p.m.), który jest najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego.
Lukerbad
Lukerbad to najbardziej wymagający i najdłuższy szlak w całej Szwajcarii. Ściany są tu bardzo strome i wspinaczka wymaga dobrej kondycji fizycznej i mocnych nerwów. W wędrówce pomogą metalowe pręty umieszczone na długości 76 metrów. Duże zagrożenie stanowią tu spadające odłamki skał.
Tatry Wysokie, Polska
Większość obszaru Tatr Wysokich, rozciągających się między Tatrami Zachodnimi i Bielskimi znajduje się po stronie Słowacji. Do Tatrzańskiego Parku Narodowego należy ich niewielki (niecałe 100 kilometrów kwadratowych), ale niezwykle malowniczy fragment. Dominuje tu prawdziwie alpejski krajobraz - poszarpane szczyty, strome skalne ściany oraz przepiękne tatrzańskie stawy, które są efektem działania lodowców.
Orla Perć
Orla Perć to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych szlaków w polskich górach. Od czasu jego otwarcia w 1906 roku zginęło na nim ponad 100 turystów. Z założenia szlak powstał dla najbardziej wprawionych i doświadczonych osób. Zwykła niewiedza i przerost chęci nad możliwościami przyczyniła się do tak dużej liczby tragicznych wypadków.
Qin Ling, Chiny
Qin Ling to pasmo gór we wschodniej części Chin o łącznej długości 1000 km. Jednym z jego szczytów jest Hua Shan, który osiąga wysokość 2160 m n.p.m. Hua ma duże znaczenie religijne i zaliczany jest do pięciu wielkich gór taoizmu. Na jego zboczach znajduje się wiele świątyń i innych obiektów religijnych.