Węże
Spośród czyhających na nas zagrożeń, nie zapominajmy o tych syczących, które najtrudniej zauważyć. Na świecie żyje około 2700 gatunków węży, z czego ponad 700 to gatunki jadowite. Do najbardziej jadowitych zalicza się m.in. tajpana pustynnego i węża tygrysiego w Australii, czarną mambę w Afryce, grzechotnika teksaskiego w Ameryce Północnej. Co roku 5 milionów ludzi zostaje ukąszonych, a ofiary śmiertelne mieszczą się w przedziale 30-100 tysięcy! Spora część z nich to osoby żyjące na ubogich terenach wiejskich - rolnicy, myśliwi, rybacy - którzy niechcący nadepnęli na węża lub też zbytnio się do niego zbliżyli. Jak uchronić się przed atakiem? Turystom biorącym udział w zorganizowanych wycieczkach zazwyczaj nic nie grozi, o ile przestrzegają podstawowych zaleceń:
- Nie drażnij ani nie próbuj schwytać węża. Wiele ukąszeń ma miejsce wskutek niepotrzebnej brawury - w USA i Australii blisko połowa przypadków to osoby, które pod wpływem alkoholu chciały się popisać przed innymi.
- Rozglądaj się w terenie, gdzie występują te gady, patrz pod nogi i na boki, uważaj szczególnie w wysokich trawach. Jeśli natkniesz się na węża na swojej drodze, nie ruszaj się i nie panikuj. Nie zaatakuje cię, o ile nie poczuje się zagrożony. Najlepiej wycofać się bardzo powoli, nie czyniąc żadnych gwałtownych ruchów.
- Na wyprawy przez dżunglę zakładaj wysokie kalosze, na sawannie, prerii czy w australijskim Outbacku buty za kostkę, najlepiej ze specjalnymi ochraniaczami na łydki.
- Nie zostawiaj resztek jedzenia w obozowisku - to przyciąga gryzonie, na które nocą polują węże.
- W nocy poruszaj się z latarką, światło odstrasza zwierzęta.
- Pamiętaj, że węże lubią wygrzewać się na skałach i chować w przeróżnych zakamarkach. Pod kamieniami, w opuszczonych szopach, dziurach, ale też w przedsionkach namiotów lub w... twoich butach.
A co w razie ukąszenia? Przede wszystkim w każdym przypadku postępuj tak, jak z wężem jadowitym. Nie nacinaj rany ani nie wysysaj jadu - tak robi się tylko w filmach. W praktyce nie tylko to nie pomaga, ale może przyspieszyć rozprzestrzenianie się trującej substancji - chyba że masz ze sobą specjalistyczny zestaw na wypadek ukąszeń, z odsysarką jadu. Obwiąż bandażem miejsca powyżej i poniżej ukąszenia. Nie bierz aspiryny na ból - rozrzedza krew. Natychmiast udaj się do lekarza, ale nie biegnij, bo szybkie bicie serca bardzo pogorszy twój stan.