MiastaNajpiękniejsze dworce w Polsce. Ranking WP.PL

Najpiękniejsze dworce w Polsce. Ranking WP.PL

Najpiękniejsze dworce w Polsce. Ranking WP.PL
Źródło zdjęć: © pkp.pl

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców. Kilka lat temu spółka zainicjowała program modernizacji swoich obiektów, w wyniku którego wyremontowano kilkadziesiąt budynków. Odnowione dworce to dziś prawdziwe architektoniczne perełki. Postanowiliśmy zapytać was, który dworzec kolejowy w Polsce zasługuje na miano najpiękniejszego. W ankiecie wzięło udział ponad 10 tys., użytkowników. Który obiekt zatem zajął zaszczytne pierwsze miejsce i jest prawdziwą chlubą naszego kraju?

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców. Kilka lat temu spółka zainicjowała program modernizacji swoich obiektów, w wyniku którego wyremontowano kilkadziesiąt budynków. Dziś to prawdziwe architektoniczne perełki. Postanowiliśmy zapytać was, który dworzec kolejowy w Polsce zasługuje na miano najpiękniejszego. W ankiecie wzięło udział ponad 10 tys. użytkowników. Który obiekt zatem zajął zaszczytne pierwsze miejsce i jest prawdziwą chlubą naszego kraju?

Pierwszy pociąg z dworca kolejowego w Gdyni odjechał 1 stycznia 1894 roku. Obecny budynek swoim wyglądem łączy stylistykę charakterystyczną dla socrealizmu z modernizmem. W 2009 roku trafił do pomorskiego rejestru zabytków. Określiło to kierunek modernizacji zrealizowanej w latach 2010-2012. Odrestaurowano zdobiące wnętrza dworca malowidła ścienne i mozaiki. Część z nich odkryto przypadkiem podczas renowacji ścian sali restauracyjnej. Warstwy farby skrywały kolorowe mapy rożnych części świata. Niezwykłej urody znalezisko zostało zidentyfikowane jako praca prof. J. Studnickiego i jego współpracowników. To ostatnie wspólne dzieło grupy artystów, którzy w latach powojennych kształtowali charakter życia artystycznego na wybrzeżu. Na gdyński dworzec oddano 7 proc. głosów.

pw/if

1 / 4

Poznań Główny

Obraz
© pkp.pl

Budynek dworca kolejowego Poznań Główny zaczął obsługiwać podróżnych w 1879 roku. Zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły szybko stał się wizytówką miasta. Pojawiał się na poznańskich pocztówkach i był miejscem odwiedzin turystów. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany po jej zakończeniu w stylu klasycystycznym. W wyniku kolejnej przebudowy na przełomie lat 60. i 70. obiekt zyskał cechy modernistyczne. W 2012 roku przeszedł kolejną metamorfozę, dzięki czemu dziś jest to nowoczesny trzypoziomowy obiekt. To jedyny w Polsce dworzec poza Warszawą Centralną zbudowany nad peronami. Poznań Główny stanowi integralną część wielofunkcyjnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego - inwestycji powstającej na terenach kolejowych w centrum miasta. Oprócz dworca inwestycja obejmuje: dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny na 1500 aut, nowy układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich oraz nowoczesne centrum handlowe. Na *Poznań Główny *zagłosowało 8 proc.
ankietowanych.

2 / 4

Gdańsk Główny

Obraz
© © Artur Bogacki - Fotolia.com

Okazały budynek dworca w Gdańsku powstał w latach 1894-1900 w popularnym w owym czasie stylu gdańskiego renesansu. W latach 90. w holu dworca wzniesiona została antresola, gdzie umieszczono lokale usługowe. W 2013 roku została zburzona, co stanowiło pierwszy etap remontu, który ma przywrócić zabytkowemu gmachowi kształt sprzed stu lat. Przestrzeń dworca Gdańsk Główny *jest przyjazna zarówno pasażerom, jak i inicjatywom kulturalnym. Najsłynniejsza z nich została zrealizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. W latach 2006-2011 półokrągłe okno na fasadzie budynku zdobiła reprodukcja "Sądu Ostatecznego", autorstwa Hansa Memlinga, którego oryginał znajduje się w posiadaniu gdańskiego muzeum. Na *Gdańsk Główny zagłosowało 9 proc. naszych użytkowników.

3 / 4

Przemyśl Główny

Obraz
© PAP/Darek Delmanowicz

Budynek dworca w Przemyślu to prawdziwa perła architektury. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku w stylu neobarokowym. Stanowi jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na trasie Kraków- Lwów. Po gruntownej renowacji miejsce to odzyskało dawny blask. Nie da się przejść obojętnie obok niezwykle bogatego wystroju holu głównego, urozmaiconego plafonami autorstwa Jana Talagi i Feliksa Wygrzywalskiego. Jak nowe wyglądają także malowidła Mariana Strońskiego, które można podziwiać w sali restauracyjnej. Spacerując po wspaniałych pomieszczeniach łatwo zapomnieć, że znajdujemy się na dworcu. Z pewnością jest to obiekt na światowym poziomie. Na ten dworzec oddaliście aż 21 proc. głosów!

4 / 4

Wrocław Główny

Obraz
© © bnorbert3 - Fotolia.com

Bezapelacyjnym numerem jeden jest Wrocław Główny, który dosłownie zmiażdżył konkurencję zdobywając 35 proc. waszych głosów. Dworzec został otwarty w 1856 roku, jako czwarty budynek dworcowy na terenie Wrocławia. Autorem projektu był królewski architekt Kolei Górnośląskiej - Wilhelm Grapow, który osobiście nadzorował prace budowlane. W latach 1899-1904 został rozbudowany w stylu łączącym elementy historyzmu i secesji według projektu Bernarda Klüschego. Lata wojny, a przede wszystkim następujący po niej okres PRL nie były dla budynku łaskawe. Dworzec ogołocono ze zdobień art déco wprowadzonych podczas przebudowy z przełomu wieku. Przeprowadzona w ostatnich latach modernizacja zabytkowego obiektu, współfinansowana przez UE, pozwoliła przywrócić przeszło 160-letniemu gmachowi dawny, reprezentacyjny wygląd.

pkp.pl/pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)