Najpiękniejsze pustynie świata
Czy może być coś pięknego w pustyni? Przecież to tylko piasek. Okazuje się, że nie tylko piasek... Przedstawiamy 10 najbardziej zadziwiających i zapierających dech w piersiach pustyń na świecie.
Najpiękniejsze pustynie świata
Pustynia Simpsona, Australia
Pustynia Simpsona położona jest w środkowej Australii. Jej powierzchnia wynosi 170 tys. km.kw. Jak na pustynię jest całkiem różnorodna. Trochę kamienista, trochę piaszczysta i trochę żwirowa. W lecie temperatura powietrza przekracza 50°C. Pustynia ta jest również nazywana Aruntą lub Wielką Żebrowaną Pustynią. Dlaczego? Ponieważ na powierzchni pustyni znajdują się długie i równolegle ułożone piaszczyste wydmy. Ich wysokość sięga 46 metrów, a długość osiąga aż 457 metrów! W 1939 roku Cecil Madigan przeszedł tę pustynię szlakiem na północ. Po swoim wyczynie postanowił nazwać ją nazwiskiem Allena Simpsona ówczesnego prezydenta Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Adelajdzie, który wspierał finansowo Madigana.
Pustynia Namib, Namibia
Pustynia Namib w Namibii. Innymi słowy Dead Vlei. Słowo Vlei oznacza dno wyschniętego jeziora, a w parku narodowym Sossussvlei w Namibii są dwa takie miejsca. Wprawdzie Dead Vlei jest mniejsze od powszechnie znanego Sossussvlei, to jednak panuje tu bardziej specyficzna atmosfera, robiąca wrażenie na przybyszach. Park Sossussvlei jest częścią wielkiej pustyni Namib, od której wzięła swa nazwę Namibia. Imponujące wydmy Dead Vlei zdecydowanie należą do miejsc, które powinno się zobaczyć choć raz w życiu.
Salar de Uyuni, Boliwia
Czy pustynia musi być z piasku? Ależ oczywiście, że nie! Salar de Uyuni to największa na świecie pustynia, ale solna. Zajmuje powierzchnię ponad 12 tys. kilometrów kwadratowych. Solnisko położone jest na wysokości około 3653 m n.p.m. i stanowi wraz z jeziorami Titicaca i Poopó pozostałość po istniejącym w plejstocenie jeziorze Ballivián. Jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm). Podczas pory deszczowej solnisko znajduje się głównie pod wodą. Wycieczka do Salar de Uyuni o tej porze roku jest również niezwykła, ponieważ woda wypełniająca solnisko jest niczym lustro nieba.
Sahara, Afryka
Kto z nas nie słyszał o Saharze? Pustynia ta jest największą gorącą pustynią na Ziemi. Jej powierzchnia to 9 064 300 km. kw. Rozciąga się na długości 5700 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czerwone. Sahara położona jest na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Ta największa na świecie gorąca pustynia obejmuje 14 innych pustyń. Sahara nie jest miejscem, gdzie warunki klimatyczne są bardzo trudne. Głównymi mieszkańcami pustyni są Nomadowie, a jednym z najbardziej licznych plemion jest pasterskie plemię Tuaregów.
Biała Pustynia, Egipt
Farafra inaczej Al-Farafira to tak naprawdę oaza położona na terenie Pustyni Libijskiej w zachodnim Egipcie. Główną atrakcją tego terenu jest Biała Pustynia czyli _ Sahara el Beida _. Pustynię tę charakteryzują piasek kremowego koloru i masywne kredowe rzeźby ukształtowane przez burze piaskowe. Miejsce jest często odwiedzane przez turystów, a także jest prawie obowiązkowym miejscem wycieczek szkolnych w Egipcie.
Czarna Pustynia, Egipt
Skoro mieliśmy już Pustynię Białą to przyszedł czas na Pustynię Czarną. Położona jest tak jak Pustynia Biala w zachodniej części Egiptu. Znajduje się w odległości około 20 km na południe od Baharijji. Pustynia Czarna powstała w wyniku erozyjnego działania wiatru. Miejsce to mimo swojej nazwy nie jest tak czarne jakby mogło się wydawać. Turyści, którzy tutaj przybywają uważają, że miejsce to jest zupełnie nietypowe. Twierdzą, że człowiek czuje się tutaj jakby był na innej planecie.
Antarktyda
Antarktyda to wielka lodowa pustynia, położona na biegunie południowym. Trudno uwierzyć, ale pokrywa lodowa tego miejsca jest tak ogromna jak powierzchnia Stanów Zjednoczonych. Prawie cały kontynent, bo aż 97 % powierzchni Antarktydy pokrywa lądolód. Grubość lądolodu w niektórych miejscach może sięgać nawet 4800 metrów. Antarktyda ukształtowała się około trzydziestu milionów lat temu. Dlaczego możemy uznać tę lodową krainę za pustynię? I to jedną z największych pustyń na świecie? Otóż średnie opady roczne w jej środkowej części wynoszą zaledwie od 30 do 50 milimetrów. I to właśnie czyni to miejsce piękną lodową pustynią.
Atacama, Chile
Atacama - jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Nie ma już ludzi, którzy pamiętaliby deszcz nad pustynią. Atacama przyciąga turystów z całego świata. W okolicy jest Dolina Śmierci, a także Dolina Księżycowa, ponad którą możemy podziwiać zachodzące słońce. Pustynia leży na wysokości 500–2000 m n.p.m. Nocą jest tutaj bardzo zimno. Pustynia nie rozpieszcza. Temperatura waha się od -20°C nocą do 55°C za dnia. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX w.
Pustynia Takla Makan, Chiny
Taklamakan jest jedną z największych pustyń piaszczystych na świecie. Obejmuje ona obszar 270 tys. km. kw. Jest to powierzchnia bliska powierzchni Polski! Pustynia ta ze wszystkich stron otoczona jest górami. I to nie byle jakimi górami bo najwyższymi pasmami górskimi świata! Są to między innymi: Kunlun, Karakorum, Tien-Szan o wysokościach szczytów powyżej 7000 m n.p.m. Nazwa tej pustynie wywodzi się z języka zamieszkujących te tereny Ujgurów. W tym miejscu nie ma absolutnie żadnych opadów, a temperatura przez bardzo długi okres czasu może się utrzymywać na tym samym 40-sto stopniowym poziomie. Wydmy, które znajdują się na pustyni sięgają nawet 300 metrów wysokości!
Miejsce 2. Pustynia Maranhenses, Brazylia
Ta pustynia położona jest na terenie Parku Narodowego Lencois Maranhenses w stanie Maranhão, w północno-wschodniej Brazylii. Obejmuje obszar około 1000 km. kw. Może wydawać się to dość dziwne, że w kraju w którym królują lasy tropikalne mamy także pustynię. Położona jest ona na obrzeżach w dorzeczu Amazonki. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Biały piasek wydm oraz rajskie laguny. Deszcze powodują swoisty fenomen: słodka woda gromadzi się w dolinach między wydmami tworząc ten niepowtarzalny widok. Trwa to niespełna dwa miesiące bo od lipca do września. A szkoda!