Najstarsze mumie świata. Wcale nie pochodzą z Egiptu
Kiedy mówimy "mumia" – myślimy "Egipt". Tak się już przyjęło, że zmumifikowane ciała ludzkie kojarzymy z krajem piramid i faraonów. A jednak Egipcjanie nie byli pierwsi. Najstarsze mumie na świecie pochodzą z w Ameryki Południowej.
Mowa konkretnie o mieście Arica w Chile. To tam pierwsi ludzie mumifikowali swoich zmarłych. Niemal 7 tys. lat p.n.e. lud z Chinchorro osiedlił się w przybrzeżnych zatokach pustyni Atacama, czyli w dzisiejszym Chile. Technikę mumifikacji opracowali ok. 5000 lat p.n.e (ok. 2 tys. lat przed Egipcjanami).
Egipcjanie słyną ze strukturalnego społeczeństwa, które gloryfikowało i mumifikowało faraonów. Ludzie Chinchorro byli preceramicznymi łowcami-zbieraczami o bardziej egalitarnym podejściu do honorowania zmarłych. Jednak tu nie mumifikowano jedynie wybranych.
Chile obecnie walczy o wpisanie miasta i jego zabytków na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowiska archeologiczne w tamtym regionie znajdują się już na liście wstępnej UNESCO. Może więc już niedługo mumie z Chile w końcu zdobędą uwagę i zainteresowanie, na które już od dawna zasługują.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl