Trwa ładowanie...
d24mdrt

Kilkadziesiąt mumii znalezionych w Egipcie. Mogą pochodzić z tej samej rodziny

W jednym z miejsc pochówku w Egipcie odkryto dziesiątki mumii. Prawdopodobnie wszystkie pochodzą z tej samej, zamożnej rodziny. Według naukowców mają ponad 2000 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wśród znalezionych mumii są szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci
Wśród znalezionych mumii są szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci (123RF)
d24mdrt

Odkrycia pochodzą najprawdopodobniej z okresu ptolemejskiego, wczesnorzymskiego lub bizantyjskiego. Agencja prasowa France-Press poinformowała, że znalezionych mumii jest ponad 40, choć inne źródła podają, że mogło ich być nawet 50.

Są wśród nich szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci najprawdopodobniej pochodzących z tej samej zamożnej rodziny. O odkryciu poinformował w sobotę minister ds. Starożytności Egiptu, Khaled El-Enany.

"Niektóre z nich zostały zakopane wewnątrz kamiennych lub drewnianych sarkofagów, podczas gdy inne zostały pochowane w piasku, na podłogach grobowców lub w niszach" - powiedział minister w oświadczeniu, podkreślając, że wszystkie mumie są w dobrym stanie.

d24mdrt

Grupa badawcza z Ministerstwa i Uniwersytetu Minya natknęła się na miejsce pochówku w środkowym Egipcie jeszcze w lutym zeszłego roku. Minister opisał ich poszukiwania wyjaśniając, jak trafili na mumie. "Zauważyli korytarz w grobie wyrytym w skale, prowadzący do pochyłych schodów, kończących się prostokątną komorą" - twierdził El-Enany. Znaleziono tam drugą, a także trzecią komnatę, a w nich mumie i kamienne sarkofagi pokaźnych rozmiarów.

Naukowcy dokonali ostatnio w Egipcie szeregu odkryć, które starają się intensywnie promować, aby zachęcić turystów do przyjazdu do kraju. W listopadzie zeszłego roku otworzono sarkofag, który ma ponad 3000 lat, a kilka dni po tym znaleziono 8 mumii w innym egipskim mieście.

d24mdrt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nowe zdjęcia mumii Tutanchamona

d24mdrt

Podziel się opinią

Share

d24mdrt

d24mdrt