Największe twierdze świata

Największe twierdze świata

Zbudowane z kamienia, cegieł i betonu, strzegące wejść do portów, chroniące miasta, same w sobie będące żywym organizmem. Często oblegane miesiącami, a ich obrona kosztowała tysiące ludzkich istnień. Niektórych z nich nigdy nie zdobyto. Przestawiamy wam największe twierdze świata.

Zbudowane z kamienia, cegieł i betonu, strzegące wejść do portów, chroniące miasta, same w sobie będące żywym organizmem. Często oblegane miesiącami, a ich obrona kosztowała tysiące ludzkich istnień. Niektórych z nich nigdy nie zdobyto. Przestawiamy wam największe twierdze świata.

To dzieło architektury obronnej powstało za czasów cara Piotra Wielkiego, w 1703 roku. Twierdza miała chronić miasto przed Szwedami w czasie Wojny Północnej. Do 1917 roku pełniła rolę więzienia politycznego. Przetrzymywani byli tutaj m.in. Tadeusz Kościuszko, Fiodor Dostojewski i Jan Kiliński. Cechą charakterystyczną tej fortecy jest znajdujący się w jej murach sobór św. św. Piotra i Pawła ze 122 metrową iglicą.

at/pw

1 / 6

Krak des Chevaliers

Obraz
© peuplier, Licencja Creative Commons, flickr.com

Największą atrakcją Syrii jest leżąca w zachodniej części kraju Twierdza Rycerzy. Zbudowany przez Arabów na początku w XI wieku zamek przejęli krzyżowcy podczas I krucjaty. Położona na wzgórzu forteca była praktycznie nie do zdobycia - gruntownie przebudowana przez Zakon Joannitów, z całą infrastrukturą mieszkalno-obronną mogła się bronić miesiącami. Krak upadł w 1271 roku, głównie z powodu zbyt malej liczby obrońców i zmniejszającego się wsparcia z Europy.

2 / 6

Fort York, Toronto, Kanada

Obraz
© Thinkstock

Toronto może poszczycić się imponującym fortem, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Został wzniesiony przez brytyjską i kanadyjską armię, by chronić miasto przed wojskami Stanów Zjednoczonych w latach 1812-1813. Obecnie w koszarach znajduje się muzeum ze świetnie wyposażoną zbrojownią. Turyści odwiedzający Fort York twierdzą, że można tu spotkać duchy żołnierzy.

3 / 6

El Morro, Hawana, Kuba

Obraz
© pablo/T, Licencja Creative Commons, flickr.com

U wejścia do portu w Hawanie znajduje się potężna twierdza, której początki sięgają XVI wieku. Wraz z fortem La Punta stanowiła swoiste wrota do miasta, ponieważ pomiędzy obiema strażnicami był przeciągnięty łańcuch zamykający wejście do zatoki. Pod koniec XVIII wieku El Morro została zdobyta przez Brytyjczyków. Obecnie znajduje się tu siedziba kapitanatu portu.

4 / 6

Twierdza Modlin, Polska

Obraz
© Monika Górajczyk

To jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Powstała na początku XIX wieku i przez cały czas była rozbudowywana. Stanowiła istotny punkt oparcia podczas walk w obu wojnach światowych. Najciekawszy element fortecy to Reduta Napoleona, zaprojektowana przez samego cesarza. Jest to czworoboczna wieża artyleryjska - jedyna taka konstrukcja na świecie.

5 / 6

The Tower, Londyn, Wielka Brytania

Obraz
© Thinkstock

Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości to jedna z najsłynniejszych budowli w Londynie. Mimo że obecnie najpopularniejsza jest The White Tower, to jest ona jedynie częścią całego kompleksu, którego budowa rozpoczęła się w XI wieku. Przez wieki służyła jako fort, ciężkie więzienie i mennica. Obecnie to jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Zjednoczonym Królestwie - przechowywane są tu klejnoty koronne.

6 / 6

Citadelle La Ferrière, Haiti

Obraz
© SPC Gibran Torres, United States Army

Na szczycie góry, wśród tropikalnych lasów Narodowego Parku Historycznego La Citadelle znajduje się największa twierdza obu Ameryk - Citadelle La Ferrière. Zbudowano ją w XIX wieku i miała bronić Haiti przed francuskimi wojskami. Mury wznoszą się na wysokość 40 metrów, a ich grubość przekracza 4 metry. Obecnie jest wpisana na listę UNESCO.

at/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)