Największe wodospady świata
Najwyższy wodospad na świecie to Salto del Angel w Wenezueli. Woda spada kilkoma kaskadami. Najdłuższy pojedynczy uskok mierzy 807 metrów. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra, dokładnie 979 metrów. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli.
Najwyższy i najpiękniejszy wodospad na świecie to Salto del Angel w Wenezueli. Woda spada kilkoma kaskadami. Najdłuższy pojedynczy uskok mierzy 807 metrów. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra, dokładnie 979 metrów. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli. Przez długi okres czasu wodospad, ukryty w głębi dżungli, nie był dostępny dla wszystkich. Dostawali się tam tylko najbardziej uparci naukowcy, często ryzykując własne życie.
Salto del Angel
Do dziś droga powietrzna jest ciągle najprostszym sposobem. Pozostają jeszcze niewielkie łodzie wydrążone z pnia i zaopatrzone w motor.
Wodospady Wiktorii
"Podczołgawszy się w strachu do samej krawędzi, spojrzałem w głąb wielkiej szczeliny, która ciągnęła się w poprzek szerokiej Zambezi. Patrząc w przepaść, nie widzi się nic prócz gęstej białej chmury". To słowa słynnego afrykańskiego podróżnika Davida Livingstone"a. Tak opisywał moment, w którym po raz pierwszy ujrzał rozległy wodospad na granicy dzisiejszej Zambii i Zimbabwe.
Wodospady Wiktorii
Od czasów Livingstone"a wodospady Wiktorii zmieniły się w turystyczną atrakcję na dużą skalę. Na brzegach wybudowano parkingi i hotele. Wokół startują balony i samoloty widokowe. Po moście nad kaskadami przechadzają się spokojnie setki ludzi.
Wodospady Wiktorii
Niektórzy dochodzą tylko do połowy i skaczą z mostu, głową w dół, na bungee. Ich krzyk w miarę rozciągania gumy niknie wśród grzmotu wody.
Wodospady Wiktorii
Siła wodospadu Wiktorii jest tak duża, że nieustannie podcina próg skalny z którego spada woda. Przez najbliższe 40.000 lat próg będzie się cofał w górę rzeki. W końcu dojdzie do ostrego jej skrętu.
Wodospady Wiktorii
Wodospad Wiktorii ma 108 metrów wysokości i ponad półtora kilometra szerokości. Jest przeszło dwa razy szersza i dwa razy wyższa od Niagary. Leniwa do tej pory Zambezi spada nagle w wąską szczelinę. Z pokładu samolotu wygląda tak, jakby ziemia pękła w poprzek rzeki i woda po prostu wlała się z impetem w tę rozpadlinę.
Niagara
Niagara położona jest na granicy USA i Kanady. Ma 50 metrów wysokości i w sumie 1200 metrów szerokości. Przez wodospad przepływa 2 tryliony litrów wody na godzinę. Znacznie lepszy widok jest od strony kanadyjskiej.
Niagara
Trudno w to uwierzyć, ale znalazło się kilkudziesięciu wariatów, którzy próbowali przepłynąć wodospad. Popularnymi środkami używanymi w tym celu były kajak i beczka. Pierwszej, której się udało przeżyć w beczce była 63-letnią nauczycielką. "Popularne" jest też chodzenie nad wodospadem po rozpiętej linie. Podobno kiedyś artysta nazywany Blondyn, porwał na plecy swego menedżera i razem z nim przeszedł na drugą stronę.
Niagara, Kanada/USA
Niagara położona jest na granicy USA i Kanady. Ma 50 metrów wysokości i w sumie 1200 metrów szerokości. Przez wodospad przepływają 2 tryliony litrów wody na godzinę. Znacznie lepszy widok jest od strony kanadyjskiej. Szczególnie romantycznie wodospad wygląda o zmroku. Podświetlają go światła w kolorach tęczy.