Najwyżej położona miejscowość w Polsce. To tam urodził się Kamil Stoch
Mimo tego, że Polska jest w większości krajem nizinnym, to na jej terenie nie brakuje gór. Najwyższe są oczywiście Tatry i to właśnie na ich obszarze znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce, czyli wieś Ząb. Słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale także z faktu, że to właśnie w niej urodził się i wychował słynny skoczek narciarski Kamil Stoch.
Ząb to podhalańska miejscowość w gminie Poronin (woj. małopolskie), która może poszczycić się najwyższym położeniem w Polsce - leży na wysokości 1013 m n.p.m. Aktualnie zamieszkuje ją nieco ponad 1,5 tys. osób, więc to stosunkowo duża wieś, która dzieli się na kilka części. Większość mieszkańców trudni się tradycyjnymi, góralskimi zajęciami.
Historia wsi Ząb i jej najsłynniejszy mieszkaniec
Ząb może poszczycić się dość długą historią. Istnieje bowiem od roku 1620. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze oficjalne wzmianki w źródłach historycznych o tej miejscowości. Na przestrzeni wieków zmieniały się jej nazwy. Ząb funkcjonował w dokumentach jako "Zub" i "Zubsuche". Ta druga nazwa najprawdopodobniej powstała po połączeniu wsi Zub i Suche. W XIX w. mieszkańcy słynęli przede wszystkim z wyrobu mosiężnych dekoracji, obecnie Ząb jest jednym z najbardziej znanych w okolicy ośrodków hafciarstwa ludowego.
Tak naprawdę sławę wsi Ząb przyniósł jeden jej mieszkaniec. Mowa tu o słynnym polskim skoczku narciarskim - Kamilu Stochu. Jego sukcesy sportowe sprawiły, że wiele osób zaczęło interesować się nie tylko nim samym, ale także miejscem, z którego pochodzi. A że Ząb jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce, tym chętniej zaczęto ją odwiedzić i zachwycać się jej malowniczą lokalizacją oraz atrakcjami, jakie oferuje.
Warto jednak wspomnieć, że wieś jest rodzinną miejscowością także innych znanych narciarzy. To właśnie tam na świat przyszli Józef Łuszcze i Stanisław Bobak. Co więcej, w Zębie mieszkał przez jakiś czas znany kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Atrakcje najwyżej położonej miejscowości w Polsce
Ząb jest typową góralską miejscowością, jakich wiele na mapie Podhala. Jej mieszkańcy na co dzień posługują się lokalną gwarą, a na szczególne okazje ubierają się w tradycyjne stroje góralskie. Na co dzień większość mieszkańców Zęba trudni się wypasem owiec, rolnictwem, rękodziełem oraz wyrobem oscypków - flagowych produktów spożywczych Podhala. Turyści goszczący w miejscowości mają więc niepowtarzalną okazję podziwiania tradycyjnego hafciarstwa oraz zakupu lokalnych produktów.
Na terenie najwyżej położonej miejscowości w Polsce nie brakuje także wartych odwiedzenia zabytków. Jednym z nich jest drewniany kościół św. Anny, który jest także najwyżej położoną w naszym kraju budowlą o charakterze sakralnym.
Na miłośników białego szaleństwa czeka natomiast wyciąg narciarski "Potoczki", szlaki turystyczne, a także trasa rowerowa z przepięknymi widokiem na Tatry. Przez Ząb przebiega także słynny Szlak Papieski utworzony na pamiątkę pobytu w tym miejscu papieża Jana Pawła II w 1997 r.
Oprócz tego wieś zachwyca także przepięknymi widokami, jakie roztaczają się z jej obszaru. Dzięki wysokiemu położeniu możemy z niej podziwiać przepiękną panoramę Tatr ze świetnie widocznym Giewontem.
Do Zębu można dostać się w łatwy i dogodny sposób. Turyści, którzy zatrzymali się w Zakopanem, do najwyżej położonej miejscowości w Polsce mogą nie tylko dojechać busami, ale także wjechać na Gubałówkę kolejką linowo-terenową, a następnie przejść pieszo ok. 5 km podziwiając po drodze piękne widoki.