Ta nazwa zatruwała im życie. "Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin"

Przysiółek Cipki we wsi Suche położonej w sąsiedztwie Poronina i Zębu wraz z rozpoczęciem 2023 roku został oficjalnie zlikwidowany. Nieco kontrowersyjna nazwa - będąca obiektem licznych żartów i drwin - przeszkadzała mieszkańcom.

Wieś Suche na Podhalu
Wieś Suche na Podhalu
Źródło zdjęć: © Agencja Wyborcza.pl | Marek Podmokly
oprac. HSZ

04.01.2023 | aktual.: 04.01.2023 10:43

1 stycznia 2023 roku przysiółek Cipki we wsi Suche oficjalnie zniknął z prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wykazu miejscowości. Nie będzie go już na żadnych nowych mapach, choć na tych dostępnych w internecie wciąż widnieje.

Koniec Cipek. "Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin"

Choć nazwa przysporzyła przysiółkowi sławy, to sami mieszkańcy niekoniecznie byli z tego faktu zadowoleni. - Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin, nocować za bardzo nie chcieli - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" gaździna Aniela.

Jak dodaje, mieszkańcy nie żartowali sobie z nazwy, bo wiedzieli, że ma pochodzenie historyczne. Niestety wśród zamiejscowych było inaczej. - Aż przykro się robiło. Zwłaszcza kiedy te mapy internetowe powstały i na nich nasze Cipki rzucały się w oczy, tośmy się już nie mogli opędzić od przykrych komentarzy - wyjaśnia kobieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd wzięła się nazwa Cipki?

Zdaniem etnografów przysiółek zawdzięczał swoją nazwę mieszkańcom, którzy zajmowali się cipkarstwem, czyli po prostu koronkarstwem. Jednak to nie jedyna wersja. - W XVII wieku przyjechali z Węgier. Pisali się Cipka, a że mieli 16 dzieci, to całe osiedle nosiło te nazwiska. I tak zostało - opowiadała jakiś czas temu o pierwszych osadnikach w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" 75-letnia mieszkanka Cipek w Suchem.

Warto wspomnieć, że na mapie Polski aż roi się od miejscowości o nietypowych nazwach. To m.in. Zimna Wódka, Tumidaj, Leśne Odpadki, Lenie Wielkie, Pupki czy… Zgon. Część z nich wywodzi się jeszcze z języka staropolskiego i wcale nie musi oznaczać tego, z czym dziś nam się bezpośrednio kojarzą.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Polski", WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)