Niesamowite wyspy
Opuszczone i luksusowe, na platformie przeciwlotniczej i w kształcie palmy. Przedstawiamy najbardziej nietypowe wyspy świata.
Wyspa Alcatraz, USA
Kiedyś więzienie o zaostrzonym rygorze, gdzie trzymano słynnych przestępców, wśród nich Al. Capone. Dziś odwiedzane przez ponad milion turystów rocznie, jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych USA.
Mimo, iż więzienie zostało zamknięte ponad 40 lat temu, wciąż budzi strach wśród zwiedzających i sprawia wrażenie jakby nie było stąd ucieczki. Wilgoć, chłód, spartańskie warunki, przygnębiająco małe cele sprawiały, że życie na wyspie było bardzo trudne.
Surtsey
Surtsey to wyspa wulkaniczna u południowych wybrzeży Islandii. Ze względu na położenie geograficzne jest to najdalej na południe wysunięta część tego kraju. Powstała na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej, która rozpoczęła się na głębokości 130 metrów i wyłoniła się na powierzchnię 14 listopada 1963 roku. Wyspa osiągnęła największą powierzchnię – 2,7 km². Od tego czasu wpływy fal i wiatru powodują erozję i stałe zmniejszanie się powierzchni wyspy (w 2002 pozostało tylko 1,4 km² powierzchni). Nowa wyspa została nazwana imieniem boga ognia Surtra z mitologii nordyckiej.
Najsłynniejsze sztuczne wyspy
Wyspy Palmowe są największym kompleksem sztucznych wysp na świecie. Ich budowa rozpoczęła się w 2001 od usypywania podłoża na dnie szelfu u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sztuczne wyspy w Dubaju to produkt przede wszystkim ekskluzywny, z licznymi atrakcjami turystycznymi, luksusowymi hotelami i mieszkaniami. Na Palm Jumeirah swoje wille mają tu gwiazdy, takie jak David Beckham, Michael Owen, czy Michael Schumacher.
Hashima (Gunkanjima), Japonia
Japońska wyspa Hashima, potocznie zwana Gunkanjima, to jedna z 505 niezamieszkanych wysp w Japonii. Położona jest zaledwie 15 kilometrów od samego Nagasaki. W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. W roku 1975 roku została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern. Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron.
Wyspy Wielkanocne
Ten niepozorny skrawek wulkanicznej ziemi o wymiarach zaledwie 16x17x23 km budzi od wieków emocje wśród podróżników, głównie za sprawą monumentalnych posągów Moai, które miały zazwyczaj „kapelusze” wykonany z porowatego, brązowego tufu wulkanicznego. Obecnie zaledwie 50 Moai stoi na swoich dawnych miejscach. Do tej pory przebadano około 120 jaskiń, czyli jedną trzecią wszystkich na wyspie.
Sealandia
Sealandia to quasi-państwo znajdujące się na platformie przeciwlotniczej Fort Roughs o wymiarach 40 x 140 m. Pochodzi ona z czasów II wojny światowej i znajduje się na Morzu Północnym, 11 km od wybrzeża Harwich we wschodniej Anglii. Dotrzeć tam można jedynie drogą powietrzną lub wodną. Sealandia powstała w 1967 r. kiedy została zajęta przez księcia Roya Batesa. Jego współpracownicy, przyjaciele, i rodzina twierdzą, że jest to niezależne, niepodległe koronie Brytyjskiej suwerenne państwo. Sealandia została ogólnie zaklasyfikowana jako mikronacja.