Norymberga - nazistowskie "miasto idealne"
Norymberga, drugie co do wielkości miasto w Bawarii, zachwyca dziś wspaniałymi zabytkowymi budynkami, jednymi z najlepszych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w całej Europie, a także z pysznymi wyrobami cukierniczymi. Jednak nie zawsze Norymberga cieszyła się tak swobodną atmosferą i pochlebnymi opiniami. Wiek XX zapisał się na kartach historii miasta czarnym zgłoskami. Za czasów III Rzeszy Norymberga była jednym z głównych ośrodków nazizmu i do dziś jest nierozerwalnie związana z Hitlerem.
Norymberga, drugie co do wielkości miasto w Bawarii, zachwyca dziś wspaniałymi zabytkowymi budynkami, jednymi z najlepszych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w całej Europie, a także z pysznymi wyrobami cukierniczymi.
Jednak nie zawsze Norymberga cieszyła się tak swobodną atmosferą i pochlebnymi opiniami. Wiek XX zapisał się na kartach historii miasta czarnym zgłoskami. Za czasów III Rzeszy *Norymberga *była jednym z głównych ośrodków nazizmu i do dziś jest nierozerwalnie związana z Hitlerem.
pw/at
Norymberga - miasto zjazdów NSDAP
Po dojściu do władzy w 1933 roku Hitler ogłosił *Norymbergę *"miastem zjazdów NSDAP" i wtedy stała się ona nazistowskim "miastem idealnym". W latach 1933 - 1938 odbywały się tu zjazdy hitlerowskiej partii, w których co roku uczestniczyło ok. milion jej członków i sympatyków nazizmu. Tu właśnie wódz i kanclerz Rzeszy wygłaszał swoje przemówienia, obradował trybunał, ogłaszano słynne ustawy norymberskie, w tym tę o ochronie krwi niemieckiej i niemieckiej czci czy w końcu zjazdy rządzącej partii NSDAP.
Norymberga - miasto zjazdów NSDAP
Teren zjazdów NSDAP rozciągał się na powierzchni 11 km kw. Wzniesiono tu szereg budynków, które miały służyć partii. Powstały m.in. Lutipoldarena i Zeppelinfeld - pola dla 250 tys., na których odbywały się zjazdy, Lutipoldhalle czyli Hala Kongresowa na 50 tys. osób, zbudowana na wzór rzymskiego Koloseum, stadion Hitlerjugend (obecny Frankenstadion), Märzfeld *- plac przeznaczony dla parad Wehrmachtu czy szeroka na 60 m dwukilometrowa aleja *Große Straße tzw. Wielka Droga, na której miały demonstrować siłę III Rzeszy parady wojskowe.
Norymberga - miasto zjazdów NSDAP
Rozpoczęto tu także budowę gigantycznego Deutsches Stadion, który miał być najpotężniejszą areną sportową na świecie. Zgodnie z planem Hitlera w obiekcie, który po ukończeniu miał pomieścić poł miliona osób, miały odbywać międzynarodowe igrzyska olimpijskie przeznaczone tylko dla rasy aryjskiej. Wielkie plany kanclerza pokrzyżowała jednak II wojna światowa, przez którą budowa nigdy nie została zakończona. Monumentalne budowle, prócz Hali Kongresowej zostały zaprojektowane przez Alberta Speera, słynnego architekta i jednego z przywódców hitlerowskich Niemiec. Ze wszystkich obiektów, które miały tu powstać ukończone zostały tylko cztery: Lutipoldarena, Große Straße, Lutipoldhalle i Zeppelinfeld.
Norymberga - miasto zjazdów NSDAP
Dziś cały teren popadł w ruinę i jest pomnikiem historycznym, który podlega ochronie. Kompleks jest jedną z największych atrakcji turystycznych związanych z nazizmem w Niemczech. Rocznie odwiedzany jest przez ok. 200 tys. turystów. Socjaldemokratyczne władze miasta poświęcają wiele uwagi na rozliczenie się z nazistowską przeszłością. W 2001 roku na terenie, gdzie odbywały się zjazdy NSDAP, powstał ośrodek dokumentacji i badań metod nazistowskiej propagandy.
Norymberga - miasto zjazdów NSDAP
Jednak mimo licznych starań w rozliczaniu się z historią władze miasta podjęły decyzję o przeznaczeniu 70 mln euro na renowację popadających w ruinę budynków na terenie zjazdów NSDAP. Wydanie tak dużej kwoty na remont nazistowskich budynków wzbudził falę oburzenia i liczne kontrowersje w Niemczech. Wielu mieszkańców Norymbergi, jak i obywateli *Niemiec *wolałoby, żeby ponura pamiątka po Hitlerze uległa zniszczeniu, jednak prawnie jest to niemożliwe. Władze podkreślają, ze dzięki renowacji teren zjazdów NSDAP przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów i będzie służył także celom edukacyjnym.
pw/at