Trwa ładowanie...

Nowość w stolicy. Inwestycja pochłonęła miliony

Pieszo-rowerowy most prowadzący przez Wisłę jest już gotowy. Kładka znajdująca się pomiędzy Powiślem a Pragą ma stać się nową atrakcją turystyczną Warszawy. Wielkie otwarcie już za nami.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w stolicyNowa kładka pieszo-rowerowa w stolicyŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3wn3y8
d3wn3y8

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów na prezydenta Warszawy w TVP Info poinformował, że w czwartek 28 marca br. zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły. Jeden jej kraniec znajduje się na wysokości ul. Karowej na Powiślu, zaś drugi przy ul. Okrzei na Pradze.

Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie

- Ktoś mądry kiedyś powiedział, że w samorządzie nie robimy polityki, tylko budujemy mosty. No to budujemy mosty! - powiedział Rafał Trzaskowski w nagraniu opublikowanym na platformie X, po czym pokazał nową inwestycję.

Kładka mierzy 452 m długości. Na moście nie ma podziału na strefę pieszą i rowerową. Szerokość konstrukcji w najwęższym punkcie wynosi 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerza się aż do 16,3 m.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasto zaskakuje na każdym kroku. "Ma wywoływać skrajne wrażenia"

d3wn3y8

Inwestycja nie należała do najtańszych, bowiem całkowity koszt budowy kładki pieszo-rowerowej wyniósł ok. 120 mln zł.

Wielkie otwarcie

Oficjalne otwarcie nastąpiło w czwartek 28 marca br. o godz. 18. Wówczas na kładce pojawiły się tłumy turystów oraz mieszkańców stolicy.

Przed tym wydarzeniem Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zamieścił na swoim profilu na Facebooku wpis, którym zapraszał na otwarcie. Zrobił to jednak w ciekawy sposób, układając rymowankę. "Ostatnie szlify, by nie było lipy. Żadne zagrożenie nie doskwiera, bo na szczycie będzie kamera. Most lub kładka, to nie lada gratka, zapraszamy na 18 godzinę, weź ze sobą rodzinę" - czytamy.

Wiele osób czekało na tę przeprawę

Choć w Warszawie nie brakuje mostów przez Wisłę (w granicach miasta jest ich aż 11), kładka była bardzo wyczekiwaną inwestycją i ma szczególne znaczenie dla osób nieporuszających się samochodami czy komunikacją miejską.

d3wn3y8

Zbudowane wcześniej mosty udostępnione są dla ruchu samochodowego oraz transportu publicznego, a to oznacza, że panuje na nich ogromny tłok i przeprawienie się na drugą stronę rzeki piechotą nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Panuje tam ogrmny hałas, a chodniki na większości z nich są bardzo wąskie.

Kładka jest pierwszą warszawską przeprawą przez Wisłę zbudowaną z myślą o pieszych (i rowerzystach), co pozwoli na bezpieczne spacery i przejażdżki oraz podziwianie obu stron stolicy z perspektywy rzeki.

d3wn3y8

Źródło: X/PAP/Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wn3y8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wn3y8