Trwa ładowanie...
d3wzmrv

Nowy Ratusz Hanower

Największe atrakcje
Nowy Ratusz Hanower
Kraj
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Nowy Ratusz to jeden z najchętniej fotografowanych zabytków w stolicy Dolnej Saksonii. Jest typowym przykładem niemieckiego zamiłowania do potęgi, bo trudno inaczej wyjaśnić budowę tak wielkiego gmachu w charakterze siedziby władz lokalnych.

Nowy Ratusz Hanower – historia

Wielu turystów przyjeżdżających do stolicy Dolnej Saksonii uważa, że Nowy Ratusz Hanower jest zamkiem. Tymczasem budynek pochodzący z 1913 r. z epoki wilhelmińskiej jest siedzibą burmistrza. Podczas ceremonii otwarcia Nowego Ratusza ówczesny prezydent Hanoweru wykrzyknął do cesarza Wilhelma II: "Za wszystko zapłacono gotówką, Wasza Wysokość". Nowy Ratusz Hanower wznoszący się na 6 026 bukowych palach kosztował miasto ponad 10 milionów marek.

Obecnie Nowy Ratusz Hanower jest siedzibą burmistrza stojącego na czele miejskiej administracji miasta. To tutaj odbywają się obrady gremiów politycznych, przyjmuje się oficjalnych gości odwiedzających miasto, a także organizuje się wydarzenia kulturalne. Mimo to drzwi Nowego Ratusza Hanower są nieustannie otwarte dla zwiedzających. Warto skorzystać z możliwości obejrzenia tego pięknego gmachu od środka, choćby dlatego że w 2013 r. skończył 100 lat.

Nowy Ratusz Hanower – zwiedzanie

Jedną z atrakcji dostępnych dla turystów podczas zwiedzania Nowego Ratusza jest krzywa winda. Najpierw przewozi nas ona prosto, pionowo w górę, a następnie pod kątem 17 stopni. Kiedy już dotrzemy na szczyt Nowego Ratusza Hanower możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta. W czasie słonecznej pogody widać stąd nawet góry Harz.

Wewnątrz Nowego Ratusza w sali ratuszowej można podziwiać cztery makiety dawnego Hanoweru: średniowiecznego, z czasów przedwojennych, z okresu tuż po II wojnie i światowej i dzisiejszego centrum. Warto również zwiedzić halę kopułową i nową salę miejską. W tej ostatniej organizowane są rozmaite wystawy i wydarzenia kulturalne.

Nowy Ratusz Hanower
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 15 min /7 h 30 min

Strefa czasowa

CEST

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

– od poniedziałku do piątku: od 8:00 do 18:00
– w soboty i niedziele: od 10:00 do 18:00 

Ceny biletów

wjazd na szczyt Nowego Ratusza Hanower krzywą windą: 3 EUR (osoby dorosłe), 2 EUR (bilet ulgowy)

Orientacyjna odległość

825 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wzmrv
d3wzmrv
d3wzmrv