Trwa ładowanie...
ddwl5ig

Dolna Saksonia

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Dolna Saksonia to drugi pod względem wielkości kraj związkowy Niemiec. To jedyny taki region w kraju, który łączy krajobrazowe walory morza i gór. Północna granica Dolnej Saksonii spotyka się z Morzem Północnym i leżącym tuż obok Morzem Wattowym, z kolei południowa – kładzie się na zboczach pasma górskiego Harz. Całą Dolną Saksonię wzdłuż i wszerz można przemierzyć rowerem. Wytyczono tutaj aż 13 000 km tras rowerowych.

Dolna Saksonia – położenie

Dolna Saksonia to jedyne takie miejsce w całych Niemczech, które może zadowolić zarówno miłośników spacerów po nadmorskim wybrzeżu, jak i rowerowych wędrówek po górskich szlakach. Odwiedzając Dolną Saksonię możemy takie właśnie krajobrazy podziwiać.

Morze Północne z położonym tuż obok Morzem Wattowym zachwyca turystów przepięknym "spektaklem przypływów i odpływów" oraz możliwością podziwiania żyjącej tutaj fauny, m.in. wielu gatunków ptaków.

Natomiast Góry Harz z ich najwyższym szczytem na południu Brocken (1 142 m. n.p.m.) zbudowanym z granitowych skał przyciągają do Dolnej Saksonii miłośników kolarstwa górskiego i sportów zimowych. Harz to góry stwarzające wymarzone warunki do uprawiania narciarstwa.

Zimą przyjeżdża tu bardzo wielu turystów nie tyko po to, żeby poszusować na stoku, ale także wybrać się na jeden z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie, jakie organizowane są w Dolnej Saksonii.

Stolicą kraju związkowego Dolna Saksonia jest Hanower. Miasto słynie z wielu przepięknych zabytków architektonicznych, jak choćby Stare Miasto (Alt Stadt Hanover), Nowy Ratusz (Neue Rathaus), ale nie tylko.

Do Hanoweru rok rocznie tłumnie przyjeżdżają przedsiębiorcy i wynalazcy, którzy prezentują swoje produkty, patenty i odkrycia podczas największych targów przemysłowo-wystawienniczych na świecie. Hanower jest również miejscem organizacji targów technologicznych CEBIT, co przyczynia się do stale wzrastającej na świecie sławy stolicy Dolnej Saksonii.

Dolna Saksonia – atrakcje turystyczne

Kolarstwo górskie, jazda konna, golf, sporty wodne, piesze wędrówki – wszystkie te rodzaje aktywności można z powodzeniem uprawiać w Dolnej Saksonii. Rzeki przepływające przez ten region mają co najmniej 6 500 km odcinek przystosowany do uprawiania sportów wodnych. Warte zobaczenia są także wielkie jeziora śródlądowe w Dolnej Saksonii - Dümmer, Steinhuder Meer, Zwischenahner Meer.

Ponadto Dolna Saksonia ma najdłuższą w całych Niemczech linię brzegową Morza Północnego połączoną z siedmioma wschodniofryzyjskimi wyspami. Atmosferę żeglarską daje się z kolei odczuć zwłaszcza w Emden i Stade.

Miłośnicy sportów lądowych, takich jak kolarstwo, mogą się cieszyć 13 000 km trasy rowerowej przecinającej całą Dolną Saksonię wzdłuż i wszerz. Szczególnie interesujące są ścieżki biegnące górskimi szlakami. Po takiej męczącej wyprawie pod górę można skorzystać z wielu stref komfortu w Dolnej Saksonii, która słynie także z luksusowych SPA i ośrodków wellness.

Dodatkowym udogodnieniem dla turystów są tzw. czerwone szklaki, które wyznaczono np. w Hanowerze. Czerwony szlak wyznacza trasę zwiedzenia miasta w taki sposób, żeby obejrzeć najważniejsze zabytki, nie potrzebując przy tym przewodnika.

Poszukujący mocnych wrażeń i miłośnicy adrenaliny także powinni odwiedzić Dolną Saksonię ze względu na umiejscowione tutaj parki rozrywki. Właśnie w Dolnej Saksonii można przejechać sie największą drewnianą kolejką górską na świecie w parku rozrywki Heidepark Soltaulub.

Z kolei ci, którzy odwiedzaja Niemcy z zamiłowania do tutejszej motoryzacji, również powinni wstąpić do Dolnej Saksonii, a zwłaszcza do miasteczka samochodowego Autostadt i phaeno w Wolsfburgu. To dwa parki rozrywki, w których na własnej skórze można doświadczyć technologicznego postępu.

Dolna Saksonia – potrawy regionalne

Nie byłoby kuchni niemieckiej i kuchni Dolnej Saksonii, gdyby nie wieprzowina pod rozmaitymi postaciami. Najpopularniejsza jest oczywiście kiełbasa i wędliny, ale równie często podczas podróży kulinarnej po Dolnej Saksonii, możemy skosztować potraw z dziczyzny. Ze względu na dostęp do morza kulinaria Dolnej Saksonii są bogate również w ryby, głównie okonie czerwone, pstrągi i węgorze, zwłaszcza wędzone. Do najpopularniejszych dań regionu należą: jarmuż z ostrą kiełbaską, zupa weselna i wędzony węgorz.

Co ciekawe, warzywem o niebagatelnym znaczeniu dla całego regionu są szparagi nazywane często "białym złotem". Nie tylko jada się je w Dolnej Saksonii często, ale również w pewien sposób celebruje. Powstała nawet Dolnosaksońska Trasa Szparagowa licząca ok. 750 km. Trakt jest połączeniem dwóch najważniejszych obszarów uprawy szparagów, a w okolicy Nienburga zbudowano nawet muzeum szparagów, w którym można zobaczyć zabytkowe maszyny, nożyki do obierania tych warzyw czy sitka do ich gotowania.

Wbrew pozorom Dolna Saksonia to nie tylko wieprzowina, kiełbaski i szparagi, ale również rozpływające się w ustach desery i słodycze. Najsłynniejsze w regione są naleśniki z mąki gryczanej, krem dynastii Welfów oraz rozmaite lokalne piwa. Wśród całego bogactwa browarniczego Dolnej Saksonii na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza browar Mumme z Brunszwiku.

Historia tego miejsca sięga 1390 r., kiedy to pojawiły sie pierwsze wzmianki na jego temat w dokumentach historycznych Dolnej Saksonii. Dzisiaj jednak miejsce to słynie głównie z gęstego syropu, przygotowywanego z wody i sodu, ale bez użycia alkoholu. Najczęściej pojawia się jako dodatek do deserów właśnie i potraw mięsnych.

Dolna Saksonia – tradycje i obrzędy

Wraz z początkiem adwentu w wielu miastach i miasteczkach Dolnej Saksonii rozkłada się drewniane stragany przyozdobione ręcznie wykonanymi dekoracjami świątecznymi i światełkami. W powietrzu unosi się zapach grzanego wina i bożonarodzeniowych słodyczy.

Dolna Saksonia to najlepsze miejsce do tego, żeby poczuć niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia i zaopatrzyć się w niezwykłe i niepowtarzalne prezenty gwiazdkowe. Jednak to nie jedyny znany na świecie element tradycji Dolnej Saksonii. Ciągle żywe są tutaj elementy dawnych zwyczajów jeszcze z czasów Germanów.

Zgodnie z legendą na szczycie góry Brocken co roku 30 kwietnia odbywa się sabat czarownic podobny do tego, jaki znamy z polskiej tradycji związanej z Świętokrzyskim i Łysą Górą.

W Dolnej Saksonii zwyczaj ten jest jednak o wiele bardziej widowiskowy. W tę niezwykłą Noc Walpurgii czczono niegdyś germańskich bogów, a dzisiaj w całej Dolnej Saksonii odbyawją się huczne obchody święta Walpurgis. Na ulice wychodzą wtedy diabły i czarownice, a w wielu miastach odbywają się huczne festiwale, koncerty i jarmarki. W górach Harz wyznaczono nawet szlak czarownic.

Jak dolecieć z Polski do Dolnej Saksonii?

Najlepsze połączenia lotnicze Polski z Dolną Saksonią oferuje Lotnisko Hanower, ale warto wiedzieć, że w Dolnej Saksonii działają jeszcze dwa inne porty lotnicze: Sea-Airport Cuxhaven/Nordholz i Port lotniczy Brunszwik-Wolfsburg. Bilety lotnicze do Hanoweru można kupić już za 200 zł. Transfer z Lotniska Hanower do centrum łatwo zorganizować, a ze stolicy Dolnej Saksonii łatwo można dojechać do innych miast regionu.

Kiedy warto lecieć do Dolnej Saksonii?

Dolna Saksonia zimą jest najczęściej odwiedzana przez narciarzy i miłośników jarmarków adwentowych. Jeśli preferujemy tego typu sporty i atrakcje, Dolna Saksonia będzie idealnym miejscem na urlop zimowy. Latem z kolei warto wybrać ten region Niemiec jako miejsce wakacyjnego urlopu ze względu na bogaty wachlarz sportów wodnych, jakie można tutaj uprawiać oraz uroki zwiedzania Dolnej Saksonii na rowerze.

Dolna Saksonia
Komunikacja

W regionie działają trzy lotniska: w Hanowerze, Sea-Airport Cuxhaven/Nordholz i Port lotniczy Brunszwik-Wolfsburg. Cały region jest bardzo skomunikowany za pomocą kolei i nitkami autostrad. Dolną Saksonie można również zwiedzać rowerem – zbudowano tutaj 13 000 km tras rowerowych.

Co warto zjeść i wypić

– wędzony węgorz
– jarmuż z ostro przyprawionymi kiełbaskami
– zupa weselna
– regionalne piwa
– krem z dynastii Welfów

Co warto zobaczyć
Położenie

Dolna Saksonia to drugi pod względem wielkości kraj związkowy Niemiec. Położony jest w północnozachodniej części kraju. Ma dostęp do Morza Północnego, a na południu sięga gór Harz.

Orientacyjna odległość

825 km

Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 15 min /7 h 30 min

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddwl5ig
ddwl5ig
ddwl5ig
ddwl5ig

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj