Trwa ładowanie...
d2ga35n

Ortygia (Syrakuzy)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ortygia jest starożytnym centrum Syrakuz nazywanym Starym Miastem.

Ortygia – ogólne informacje

Ortygia jest nazywana również Isola di Ortigia lub Citta Vecchia (Stare Miasto). Nazwa "ortigia" pochodzi od greckiego słowa "przepiórka". Ortygia to mała wysepka u wybrzeża Sycylii o powierzchni 0,5 km, która połączona jest z Syrakuzami dwoma jednokierunkowymi mostami – Ponte Snata Lucia (Ponta Nuove) i Ponte Umbertino.

W Ortygii według podań Homera bogini Leto urodziła Artemisa i Apollina, a jej siostra, Austeria, zamieniła się w przepiórkę, wskoczyła do wody i przeobraziła się w wyspę.

Będąc w Ortygii, warto pamiętać, że wszędzie znajdują się płatne parkingi, a ruch w większości uliczek jest bardzo ograniczony. Z tego względu wysepkę warto zwiedzać na piechotę. Znajduje się tutaj bardzo dużo sklepów oraz restauracji oferujących lokalne przysmaki np. typową sycylijską pizzę.

Ortygia – Plac Katedralny

Centralnym punktem w Ortygii jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo), którego wybudowanie datuje się na V w. p.n.e. Na placu stoi Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona w miejscu dawnej świątyni Ateny. Starożytne kolumny w stylu doryckim zostały zachowane wewnątrz kościoła. Po trzęsieniach ziemi w XVI i XVII wieku całkowicie zniszczoną fasadę kościoła odbudowano w stylu baroku sycylijskiego.

Na placu znajduje się również Kościół św. Łucji (wł. kościół Santa Lucia alla Badia), patronki Syrakuz. Warto zwiedzić ten kościół ze względu na to, że w środku znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów Caravaggia "Pogrzeb św. Łucji" (1610).

Ortygia – Plac Archimedesa

Syrakuzy były domem starożytnego matematyka i filozofa, Archimedesa, który został zabity przez Rzymian w 212 r. p.n.e. w wieku 75 lat. To właśnie jemu jest poświęcony Piazza di Archimede, na którym stoi Fontanna Diany z 1878 roku wyrzeźbiona przez Giulio Moschettiego. Na fontannie została przedstawiona scena z mitu, w którym rzymska bogini łowów, przyrody, narodzin i księżyca Diana zamieniła w źródło nimfę Aretuzę uciekającą przed bogiem rzeki Alfejosem. Fontanna jest centralnym punktem spotkań mieszkańców, a otoczenie jej starożytnymi budynkami sprawia, że na Ortygii można poczuć klimat starożytnych czasów.

Ortygia – Świątynia Apollina

Świątynia Apollina znajduje się przy Largo XXV Luglio. Pochodzi z VI w. p.n.e. i jest najstarszą dorycką świątynią na Sycylii. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Najpierw na budowlę w stylu bizantyjskim, następnie jako muzułmański meczet, a później w kościół pod kontrolą Normanów. Dopiero w latach 30. XX wieku pozostałości po świątyni zostały odkopane.

Chociaż dziś można oglądać jedynie ruiny świątyni, odkryto, że pierwotnie budowla poświęcona Apollowi miała wymiary 190 na 70 m. Tylko dwie oryginalne kolumny zachowały się w nienaruszonym stanie.

Ortygia – Źródło Aretuzy

Przy południowym krańcu Ortygii znajduje się Źródło Aretuzy (wł. Fonte Aretusa) będące natchnieniem dla wielu poetów i pisarzy, w tym dla Wergiliusza, który opisał źródło w "Eneidzie". Z fontanny wypływa słodka woda. Źródło zostało przebudowane w 1843 roku. Obecnie pływają w nim kaczki i ryby. W wodzie rośnie papirus – symbol Syrakuz.

Ortygia – Castello Maniace

Castello Maniace znajduje się na południowym cyplu Ortygii, wzniesiony w XI wieku przez bizantyjskiego generała Giorgio Maniace. Zamek został przebudowany przez sycylijskiego księcia w XIII wieku. Od 2000 roku zamek jest udostępniony dla zwiedzających.

Ortygia – targ na świeżym powietrzu

Będąc w Ortygii, warto wybrać się również na targ. Kolory owoców, warzyw, owoców morza przyciągają turystów (i nie tylko) jak magnez. Warto spróbować wina, serów, pistacji czy czekolady serwowanych na Ortigia Street Market, który jest czynny codziennie od 7. do 13.

d2ga35n
Ortygia (Syrakuzy)
Czas lotu / jazdy samochodem

27 godzin samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

EUR

Przykładowe ceny

Parking - 1 euro / godzina

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia Castello Maniace:
Poniedziałek - 08:30-13:45
Wtorek 14:30-19:30
Środa - Sobota - 08:30-13:45
Niedziela 08:30-19:30

Ceny biletów

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 2 euro
Zamek Castello Maniace - 4 euro

Orientacyjna odległość

2627 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ga35n
d2ga35n
d2ga35n