Syrakuzy
Położenie: | na wschodnim wybrzeżu Sycylii, nad Morzem Jońskim |
Strefa czasowa: | UTC+01:00 |
Waluta: | EUR |
Syrakuzy – sycylijskie miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO to idealny punkt na mapie turystów nie tylko zafascynowanych historią, ale również pięknymi krajobrazami.
Syrakuzy – ogólne informacje
Syrakuzy są położone na wschodnim krańcu Sycylii nad Morzem Jońskim. Patronką miasta jest święta Łucja, dniem obchodów - 13. grudnia. Syrakuzy zajmują powierzchnię 204 km2, a liczba ludności wynosi 123 000 mieszkańców. W mieście rozwija się przemysł przetwórczy (m.in. ropy naftowej i przemysł chemiczny).
Syrakuzy nazywane są także miastem Archimedesa, ponieważ znany grecki matematyk, fizyk, a zarazem filozof, właśnie tutaj się urodził i mieszkał.
Syrakuzy są również znaną miejscowością nadmorską, w której prężnie działa turystyka. Podróżni przyjeżdżają lub przylatują do Syrakuz, żeby móc kąpać się w morzu lub pozwiedzać liczne zabytki.
Syrakuzy – pogoda
Syrakuzy leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Średnia ilość opadów w roku wynosi 560 mm. Najniższe opady są notowane w lipcu (4 mm), natomiast największe – w październiku (80 mm). W Syrakuzach jest bardzo dużo dni słonecznych. Średnia roczna temperatura wynosi +17,8 stopni. Na wakacje najlepiej wybrać się w sierpniu, ponieważ termometry wskazują ok. 25+ stopni. Z kolei najzimniej jest w styczniu (+11,4 stopnie).
Syrakuzy – historia
Syrakuzy były antyczną kolonią Dorów. Miasto zostało wzniesione w 733 p.n.e. na terenie sycylijskiej osady. Początkowo Syrakuzy obejmowały jedynie wyspę Ortigię, jednak szybko zaczęły się rozrastać na lądzie. W V wieku p.n.e. Syrakuzy były największym miastem na Sycylii. Posiadały port morski i port wojenny, dzięki czemu panowały nad innymi osadami i miastami leżącymi na wschodnim brzegu wyspy.
O historii Syrakuz znajdują się informacje w Dziejach Apostolskich. Według relacji biblijnej ok. 59 roku do portu w mieście przybył statek aleksandryjski z Malty, na którego pokładzie znajdował się ewangelista Łukasz oraz święty Paweł płynący na proces do Rzymu.
W 1086 roku Syrakuzy zostały zajęte przez Normanów.
Syrakuzy – Park Archeologiczny
Na zwiedzanie Parku Archeologicznego (Parco Archeologico della Neapolis) w Syrakuzach warto poświęcić kilka godzin, ponieważ można w nim poczuć ducha historii sprzed ponad 2500 lat. Do największych atrakcji można zaliczyć z pewnością:
- Teatr grecki z V wieku p.n.e. - zlokalizowany na wzgórzu Temenite. W części północnej znajduje się Grotta del Ninfeo z uroczą fontanną;
- Amfiteatr rzymski – trzeci co do wielkości po Koloseum w Rzymie i Amfiteatrze w Weronie;
- Ołtarz Hierona II – pozostałości po największym ołtarzu poświęconym Zeusowi, na którym mieściło się 450 byków.
Dla zwiedzających zostały udostępnione również kamieniołomy (starożytne latomie), w których znajduje się słynna szczelina skalna Ucho Dionizjusza, okrutnego tyrana panującego w Syrakuzach. Nazwę nadał wyrwie Carravaggio, który tak jak współcześni turyści, był zafascynowany nie tylko kształtem szczeliny, ale również niezwykłą akustyką panującą w środku. Często zwiedzając Ucho Dionizjusza, podróżni zaczynają śpiewać różne arie lub krzyczeć, aby przekonać się jak daleko niesie się dźwięk w szczelinie.
Syrakuzy – zabytki
W Syrakuzach najważniejszą częścią miasta jest stare miasto znajdujące się na wyspie Ortigii, do który prowadzą dwa mosty: Ponte Sante Lucia oraz Ponte Umbertino. Na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) znajduje się Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Została postawiona w miejscu świątyni Ateny z V w.p.n.e. zaprojektowanej w stylu doryckim.
Poza tym, na Ortigii znajdują się ruiny świątyni Apollina z VI w.p.n.e., najstarszej sycylijskiej świątyni. Z kolei na Placu Archimedesa jest usytuowana piękna fontanna Artemidy. Obok znajduje się także Źródło Arteruzy ze słodką wodą. Na wybrzeżu stoi zamek Castello Maniace, z którego roztaczają się piękne widoki na morze.
Syrakuzy – plaże
W Syrakuzach znajdują się trzy plaże, z których dwie są bezpłatne. Jednak nie należą do największych. Poza tym, są kamieniste. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się do Lido Arenella bądź Fontane Bianche, oddalonych od centrum Syrakuz o 30 minut jazdy autobusem. Tam turyści mogą zażywać kąpieli zarówno morskich, jak i słonecznych, na dużych piaszczystych plażach.
Syrakuzy – lokalne potrawy
W Syrakuzach warto skierować się na targ, na którym dostaniemy świeżą rybę (np. miecznika) wysmarowaną oliwą z oliwek. Do tego można dokupić butelkę sycylijskiego wina Grillo. Warto spróbować również owczego sera Pecorino z migdałami oraz ryżowych kulek zapiekanych w bułce tartej zwanych arancini. Jednym z sycylijskich sycącycych przysmaków są również gnocchi – kulki z mąki i ziemniaków wypełnione nadzieniem.
Pamiętajmy, że będąc w restauracji w Syrakuzach, powinniśmy zostawić kelnerowi kopertę z 2 euro w środku.
Syrakuzy – pobliskie miasta
- Noto (37 km; 40 minut samochodem);
- Caltagirone (103 km; 1 godzina 34 minuty samochodem);
- Ragusa (90 km; 1 godzina 35 minut samochodem);
- Modica (70 km; 1 godzina 12 minut samochodem).
Syrakuzy – noclegi
W Syrakuzach nie jest bardzo drogo. Idealną opcją jest skorzystanie z oferty B&B (Bed and Breakfast), której cena poza sezonem może wynosić od 20 euro za noc, co w porównaniu z innymi włoskimi miastami nie jest dużą kwotą. W sezonie ceny wzrastają o kilka – kilkadziesiąt procent.
Syrakuzy – ciekawostki
- Poza Archimedesem, z Sycylią związani są: Epicham (komediopisarz i filozof), Moschus (autor bukolików), Teokryt (poeta, twórca sielanki) i papież Stefan IV.
Przykładowe ceny | - wstęp do Parku Archeologicznego - 10 euro |
Komunikacja | - autobusy (cena za bilet - 1 euro w kiosku) |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 2627 km od Warszawy |
Lotniska |
Komentarze