Trwa ładowanie...
d19yd05

Syrakuzy

Największe atrakcje
Położenie:

na wschodnim wybrzeżu Sycylii, nad Morzem Jońskim

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Syrakuzy – sycylijskie miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO to idealny punkt na mapie turystów nie tylko zafascynowanych historią, ale również pięknymi krajobrazami.

Syrakuzy – ogólne informacje

Syrakuzy są położone na wschodnim krańcu Sycylii nad Morzem Jońskim. Patronką miasta jest święta Łucja, dniem obchodów - 13. grudnia. Syrakuzy zajmują powierzchnię 204 km2, a liczba ludności wynosi 123 000 mieszkańców. W mieście rozwija się przemysł przetwórczy (m.in. ropy naftowej i przemysł chemiczny).

Syrakuzy nazywane są także miastem Archimedesa, ponieważ znany grecki matematyk, fizyk, a zarazem filozof, właśnie tutaj się urodził i mieszkał.

Syrakuzy są również znaną miejscowością nadmorską, w której prężnie działa turystyka. Podróżni przyjeżdżają lub przylatują do Syrakuz, żeby móc kąpać się w morzu lub pozwiedzać liczne zabytki.

Syrakuzy – pogoda

Syrakuzy leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Średnia ilość opadów w roku wynosi 560 mm. Najniższe opady są notowane w lipcu (4 mm), natomiast największe – w październiku (80 mm). W Syrakuzach jest bardzo dużo dni słonecznych. Średnia roczna temperatura wynosi +17,8 stopni. Na wakacje najlepiej wybrać się w sierpniu, ponieważ termometry wskazują ok. 25+ stopni. Z kolei najzimniej jest w styczniu (+11,4 stopnie).

Syrakuzy – historia

Syrakuzy były antyczną kolonią Dorów. Miasto zostało wzniesione w 733 p.n.e. na terenie sycylijskiej osady. Początkowo Syrakuzy obejmowały jedynie wyspę Ortigię, jednak szybko zaczęły się rozrastać na lądzie. W V wieku p.n.e. Syrakuzy były największym miastem na Sycylii. Posiadały port morski i port wojenny, dzięki czemu panowały nad innymi osadami i miastami leżącymi na wschodnim brzegu wyspy.

O historii Syrakuz znajdują się informacje w Dziejach Apostolskich. Według relacji biblijnej ok. 59 roku do portu w mieście przybył statek aleksandryjski z Malty, na którego pokładzie znajdował się ewangelista Łukasz oraz święty Paweł płynący na proces do Rzymu.

W 1086 roku Syrakuzy zostały zajęte przez Normanów.

Syrakuzy – Park Archeologiczny

Na zwiedzanie Parku Archeologicznego (Parco Archeologico della Neapolis) w Syrakuzach warto poświęcić kilka godzin, ponieważ można w nim poczuć ducha historii sprzed ponad 2500 lat. Do największych atrakcji można zaliczyć z pewnością:

  • Teatr grecki z V wieku p.n.e. - zlokalizowany na wzgórzu Temenite. W części północnej znajduje się Grotta del Ninfeo z uroczą fontanną;
  • Amfiteatr rzymski – trzeci co do wielkości po Koloseum w Rzymie i Amfiteatrze w Weronie;
  • Ołtarz Hierona II – pozostałości po największym ołtarzu poświęconym Zeusowi, na którym mieściło się 450 byków.

Dla zwiedzających zostały udostępnione również kamieniołomy (starożytne latomie), w których znajduje się słynna szczelina skalna Ucho Dionizjusza, okrutnego tyrana panującego w Syrakuzach. Nazwę nadał wyrwie Carravaggio, który tak jak współcześni turyści, był zafascynowany nie tylko kształtem szczeliny, ale również niezwykłą akustyką panującą w środku. Często zwiedzając Ucho Dionizjusza, podróżni zaczynają śpiewać różne arie lub krzyczeć, aby przekonać się jak daleko niesie się dźwięk w szczelinie.

Syrakuzy – zabytki

W Syrakuzach najważniejszą częścią miasta jest stare miasto znajdujące się na wyspie Ortigii, do który prowadzą dwa mosty: Ponte Sante Lucia oraz Ponte Umbertino. Na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) znajduje się Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Została postawiona w miejscu świątyni Ateny z V w.p.n.e. zaprojektowanej w stylu doryckim.

Poza tym, na Ortigii znajdują się ruiny świątyni Apollina z VI w.p.n.e., najstarszej sycylijskiej świątyni. Z kolei na Placu Archimedesa jest usytuowana piękna fontanna Artemidy. Obok znajduje się także Źródło Arteruzy ze słodką wodą. Na wybrzeżu stoi zamek Castello Maniace, z którego roztaczają się piękne widoki na morze.

Syrakuzy – plaże

W Syrakuzach znajdują się trzy plaże, z których dwie są bezpłatne. Jednak nie należą do największych. Poza tym, są kamieniste. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się do Lido Arenella bądź Fontane Bianche, oddalonych od centrum Syrakuz o 30 minut jazdy autobusem. Tam turyści mogą zażywać kąpieli zarówno morskich, jak i słonecznych, na dużych piaszczystych plażach.

Syrakuzy – lokalne potrawy

W Syrakuzach warto skierować się na targ, na którym dostaniemy świeżą rybę (np. miecznika) wysmarowaną oliwą z oliwek. Do tego można dokupić butelkę sycylijskiego wina Grillo. Warto spróbować również owczego sera Pecorino z migdałami oraz ryżowych kulek zapiekanych w bułce tartej zwanych arancini. Jednym z sycylijskich sycącycych przysmaków są również gnocchi – kulki z mąki i ziemniaków wypełnione nadzieniem.

Pamiętajmy, że będąc w restauracji w Syrakuzach, powinniśmy zostawić kelnerowi kopertę z 2 euro w środku.

Syrakuzy – pobliskie miasta

  • Noto (37 km; 40 minut samochodem);
  • Caltagirone (103 km; 1 godzina 34 minuty samochodem);
  • Ragusa (90 km; 1 godzina 35 minut samochodem);
  • Modica (70 km; 1 godzina 12 minut samochodem).

Syrakuzy – noclegi

W Syrakuzach nie jest bardzo drogo. Idealną opcją jest skorzystanie z oferty B&B (Bed and Breakfast), której cena poza sezonem może wynosić od 20 euro za noc, co w porównaniu z innymi włoskimi miastami nie jest dużą kwotą. W sezonie ceny wzrastają o kilka – kilkadziesiąt procent.

Syrakuzy – ciekawostki

  • Poza Archimedesem, z Sycylią związani są: Epicham (komediopisarz i filozof), Moschus (autor bukolików), Teokryt (poeta, twórca sielanki) i papież Stefan IV.
Syrakuzy
Przykładowe ceny

- wstęp do Parku Archeologicznego - 10 euro
- Katedra - 2 euro
- Katakumby - 10 euro
- Panini - 2,50 euro
- Kawałek pizzy - 1,50 - 2 euro
- Arancini - 1,30 euro
- kieliszek lokalnego wina - od 2 euro
- pizza Margherita - 7 euro
- Espresso - 1,30 euro
- Coca - cola w puszcze - 0,65 euro
- Mozarella w sklepie - od 0,85 euro

Komunikacja

- autobusy (cena za bilet - 1 euro w kiosku)

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2627 km od Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19yd05
d19yd05
d19yd05