Trwa ładowanie...

Ostatni tydzień ferii zimowych. Jakie warunki panują na stokach?

Jako ostatni w tym roku ferie zimowe rozpoczęli 13 lutego uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Przerwa szkolna potrwa do 28 lutego. Wielu uczniów spędza czas wolny w górach, dlatego sprawdziliśmy, jakie warunki panują na stokach narciarskich w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Ostatni tydzień ferii zimowych. Jakie warunki panują na stokach?Źródło: Shutterstock.com
d19a82m
d19a82m

Ostatni tydzień w górach był całkiem ładny. Może nawet zbyt ładny. Przyświecało piękne słońce i zrobiło się zdecydowanie za ciepło. Zwłaszcza w niżej położonych ośrodkach odwilż dała się we znaki. Zwykle rano warunki są jeszcze przyzwoite, ale koło południa zaczyna robić się mokro i grząsko. Na szczęście w najbliższych dniach prognozy przewidują opady śniegu w zasadzie w całym pasie naszych gór. Powinno się także nieco ochłodzić, dzięki czemu warunki narciarskie nieco się poprawią.

Najwięcej śniegu na trasach znajduje się obecnie w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy (do 230 cm). W weekend odbywa się tu Winter Sports Festival. Następne w kolejności pod względem grubości pokrywy śniegu są stacje: Beskid Sport Arena (do 200 cm) i Zakopane-Gubałówka (180 cm). Do półtora metra śniegu zalega poza tym na trasach w ośrodkach Czorsztyn Ski, Zieleniec Ski Arena i Kamieńsk.

Czechy
Czeskie ośrodki narciarskie mają już za sobą dwa tygodnie zwiększonego ruchu na stokach z powodu ferii. Obecnie wszędzie panuje tam słoneczna pogoda i bardzo dobre warunki śniegowe. Od ubiegłego tygodnia grubość pokrywy śniegu wszędzie pozostaje mniej więcej taka sama. Najwięcej - do dwóch metrów - śniegu znajdziecie na Pradziadzie w Jesenikach. Do 150 cm śniegu leży na stokach dalszych pięciu ośrodków, między innymi w stacjach: Klínovec, Moninec, Tanvaldský Špičák i Ricky. Wszystkie czeskie ośrodki pracują praktycznie pełną parą, czynne są niemal wszystkie trasy a dla dzieci przygotowano wiele dodatkowych atrakcji.

d19a82m

Słowacja
W ten weekend na Słowacji zaczyna się pierwszy turnus tamtejszych ferii. Oznacza to, że na stokach może zrobić się większy ruch. Zachowajcie ostrożność!
Wszystkie słowackie ośrodki narciarskie zgłaszają bardzo dobre warunki śniegowe. Najwięcej śniegu leży na Łomnickim Siodle w Tatrzańskiej Łomnicy. Ponad metr wynosi pokrywa śniegu także w pięciu innych ośrodkach narciarskich na Słowacji - Szczyrbskie Pleso, Rohácze, Milotín-Janovky, Snowland Valča i Kokava-Linia. W wielu stacjach działają wszystkie trasy i wyciągi, dlatego będzie się gdzie wyszaleć. Na przykład we Vratnej czynnych jest wszystkich 15 tras zjazdowych. Bardzo dobre warunki panują w Ružomberoku. Sporo śniegu i doskonale przygotowane stoki znajdziecie również w ośrodku Skalka Arena w Górach Kremnickich.

Źródło: skiinfo.pl

d19a82m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19a82m