Ostrów Tumski we Wrocławiu
Kraj | |
Region |
Ostrów Tumski we Wrocławiu to zabytkowa część miasta. Znajduje się tutaj kilka cennych budowli jeszcze z czasów średniowiecza. Ostrów Tumski jest także miejscem, do którego pielgrzymują zakochani.
Powstanie Ostrowa Tumskiego
Ostrów Tumski był siedzibą pierwszych Piastów. Datuje się go na X wiek. Powstał na wyspie otoczonej wodami Odry i Oławy. Sąsiadował z innymi wyspami, które dawno już uległy połączeniu. Pierwsze zabudowania na Ostrowie Tumskim pojawiły się na obszarze od kościoła św. Marcina do kościoła św. Krzyża.
Niemal od początku osadnictwa na ziemiach tych znajdowały się liczne budowle sakralne, ponieważ wschodnia część wyspy należała do biskupa wrocławskiego. Obszar znajdował się pod jurysdykcją kościelną. Z jego historycznym charakterem korespondują współczesne nazwy ulic (tj. Katedralna, Kapitulna, Kanonia, Świętego Idziego, Świętego Józefa).
Ostrów Tumski – katedra
W XI wieku na Ostrowie Tumskim wzniesiono pierwszą katedrę. Wcześniej na jej miejscu stała już murowana świątynia. Katedra została zniszczona w czasie najazdu czeskiego w latach 1037–1038. Tę, którą możemy podziwiać do dziś, wybudowano pod koniec XI wieku, a przekształcano i powiększano aż do wieku XVI. Katedra pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim jest jednym z najstarszych zabytków Wrocławia. Uznaje się ją za pierwszą w całości gotycką świątynię na ziemiach polskich.
W 1930 roku katedra na Ostrowie Tumskim stała się archikatedrą. Podczas wojny uległa jednak poważnemu zniszczeniu. W gruzach legło 70% świątyni. Jej odbudowa trwała do lat 90., a za jej symboliczny koniec wyznacza wizyta papieża Polaka w 1997 roku. Obecnie jest to trójnawowa gotycka bazylika z flankowanymi wieżami.
Ostrów Tumski – most
Drugim najsłynniejszym po archikatedrze zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest stalowy Most Tumski o długości 52,19 i szerokości 6,84 metra. Imponująca konstrukcja powstała w 1889 roku, by łączyć kościelną (Ostrów Tumski) i świecką (wyspa Piasek) część miasta. Od strony wyspy przy moście stoją figura św. Jadwigi oraz figura św. Jana Chrzciciela, czyli patrona wrocławskiej archikatedry.
Most Tumski znany jest także pod nazwą Mostu Zakochanych. Znajdują się na nim setki kłódek z inicjałami par, które na moście pieczętują swoją miłość pocałunkiem i wyrzucają klucze w nurt Odry na znak nierozerwalności związku. Romantyczny, lecz stosunkowo niedawno zapoczątkowany zwyczaj jest pokłosiem legendy o Agnieszce (wnuczce rajcy) i Bogusławie (czeladniku), którzy właśnie tam połączyli się na zawsze mimo różnicy dzielącej ich na drabinie społecznej.
Ostrów Tumski – jak dojechać?
Ostrów Tumski położony jest na północny wschód od wrocławskiego rynku. Znajduje się po drugiej stronie Odry. Dojazd spod ratusza zajmuje około 10 minut. Ze ścisłego centrum do Ostrowa Tumskiego można dostać się tramwajami 2, 6, 7, 9, 10 i 23. Pojazdy komunikacji miejskiej nie wjeżdżają na Most Tumski, który został wyłączony z ruchu ze względu na zabytkowy charakter. Z wyspy Piasek do Ostrowa Tumskiego trzeba więc przejść pieszo.
Komentarze