Trwa ładowanie...
d2u0xk3

Wrocław

Największe atrakcje
Kraj:
Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

polski złoty (PLN)

iStock
Źródło: iStock

Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska i centrum aglomeracji wrocławskiej, do której należy jeszcze 15 miast. Leży na Nizinie Śląskiej, nad Odrą. To czwarte miasto w Polsce pod względem liczby ludności i piąte pod względem powierzchni.

Wrocław – mapa miasta

Wrocław uzyskał prawa miejskie w 1214 (lub według niektórych źródeł w 1226) roku. Jego najstarsza część to Ostrów Tumski, gdzie pierwsza osada powstała już za panowania Mieszka I. Dzielnice Wrocławia w 1990 roku zostały zamienione na osiedla stanowiące podstawowy podział administracyjny miasta. Centralną część, najbogatszą w zabytkową zabudowę, tworzą Stare Miasto, Szczepin, Nadodrze, Ołbin i Przedmieście Oławskie.

W położeniu geograficznym Wrocławia charakterystyczne jest nagromadzenie wód powierzchniowych. Miasto powstało w dorzeczu Odry i przepływa przez nie kilka odpływów tej rzeki, m.in. Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa. Stare Miasto otoczone jest od północy Odrą, a od południa odchodzącą od niej Fosą Miejską. To prawdziwa Wenecja Północy – ma prawie 120 mostów i kładek

We Wrocławiu turystów przyciąga Dzielnica Czterech Wyznań, zwana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. Dzielnicą nazwana została tylko umownie. Znajduje się między ulicami: Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego. W odległości kikuset metrów od siebie stoją tutaj prawosławny zbór, świątynia rzymskokatolicka, synagoga i kościół ewangelicko-augsburski.

Wrocław oddalony jest o 348 km na południowy zachód od Warszawy i o 272 km na południowy wschód od Krakowa. W 2016 roku otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Wrocław – ciekawostki z historii

Z historią Wrocławia związanych jest wiele ciekawostek. To w tym mieście dokonano pierwszego wydruku w języku polskim ("Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium"). Wrocław nie był jednak długo pod władaniem Polaków. W XIV wieku przeszedł w ręce królów Czech, a następnie (w XVIII wieku) stał się częścią Prus jako Königliche Haupt- und Residenzstadt Breslau. Po najeździe wojsk Napoleona na krótko przejęty został przez Francuzów. Wrócił do Prus po podpisaniu pokoju w Tylży.

Miasto na nowo przyłączono do Polski dopiero po II wojnie światowej, na mocy konferencji poczdamskiej. W czasie wojny we Wrocławiu powstał jeden z pierwszych obozów zagłady w III Rzeszy – KZ Dürrgoy (w miejscu, gdzie dziś znajduje się Wzgórze Gajowe).

We Wrocławiu urodziła się Niemka pochodzenia żydowskiego – Edith Stein, którą papież Jan Paweł II włączył w poczet świętych. Została ona patronką całej Europy. Wśród Polaków również można wymienić wielu słynnych wrocławian, m.in. Kingę Preis, Olgę Bończyk, Ewę Dałkowską, Marię Peszek, Lecha Janerkę czy Ryszarda Petru.

Wrocław – atrakcje i zabytki

Wrocław może się poszczycić mnóstwem zabytkowych budowli i słynnych miejsc.

 • W stolicy województwa dolnośląskiego przy ul. Rynek znajduje się najstarszy w całej Europie lokal gastronomiczny. Piwnica Świdnicka, której specjalnością jest piwo, działa od 1275 roku. Nic dziwnego, że powstała właśnie tutaj. Przez centrum Wrocławia przechodziły niegdyś dwa duże szlaki handlowe: szlak bursztynowy i Via Regia.
 • Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jest jednak tutaj jednak Ratusz we Wrocławiu. To najstarszy z zachowanych ratuszy, które znajdują się na terenie Polski. Imponujący zegar ratuszowy nie ma sobie równych w całym kraju. Również wrocławski rynek potrafi zrobić ogromne wrażenie. Pod względem wielkości ustępuje tylko rynkowi w Krakowie.
 • Na uwagę zasługuje również zabudowa sakralna. Poza świątyniami położonymi w Dzielnicy Czterech Wyznań warto zobaczyć najstarszy kościół we Wrocławiu (pod wezwaniem św. Idziego) – na Ostrowie Tumskim. Jest on czynny do dziś, a powstał w XIII wieku.
 • Nieopodal znajduje się wrocławska katedra im. św. Jana Chrzciciela utrzymana w stylu gotyckim. To pierwsza w pełni gotycka świątynia na ziemiach polskich. Przeniesione tam zostały słynne organy Sauera z Hali Stulecia. W chwili powstania, czyli w 1913 roku, były one największym instrumentem na świecie.
 • Hala Stulecia jest kolejnym niezwykle ważnym zabytkiem na mapie Wrocławia. W 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tę perłę modernizmu wzniesiono jeszcze przed I wojną światową w celach widowiskowych. Jej charakterystycznym elementem jest rozległa kopuła.
 • Od 2009 roku przy Hali Stulecia we Wrocławiu działa fontanna multimedialna. Nowoczesne pokazy wodne w rytm muzyki można tutaj oglądać kilka razy dziennie w sezonie letnim. Zimą fontanna we Wrocławiu staje się lodowiskiem.
 • Niedaleko Hali Stulecia, w Parku Szczytnickim, mieści się też Ogród Japoński. Pierwotnie powołał go do życia entuzjasta kultury japońskiej hrabia Fritz von Hochberg. Obecny kształ ogrodowi nadali w 1996 roku projektanci zieleni z miasta Nagoya. Znajduje się tam nie tylko roślinność z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również tamtejsze zwierzęta, np. kolorowo ubarwione karpie koi.
 • Wrocław słynie również z Panoramy Racławickiej, czyli monumentalnego dzieła autorstwa dziewięciu malarzy na czele z Wojciechem Kossakiem, Ludwigiem Bollerem i Janem Styką. Obraz przedstawiający zmagania wojsk polskich podczas bitwy pod Racławicami można oglądać w zbudowanej do tego specjalnie rotundzie. Płótno ma szerokość 120 m i wysokość 15 m. Panorama Racławicka we Wrocławiu mieści się przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego na Starym Mieście.
 • We Wrocławiu – mieście mostów – trzeba zobaczyć także zabytkowy Most Tumski, nie bez przyczyny znaną pod nazwą Mostu Zakochanych. W tym romantycznym miejscu z roku na rok przybywa kłódek rozwieszanych przez pary na znak nierozerwalnej miłości.
 • Jeśli chodzi o mosty, furrorę wśród turystów we Wrocławiu robi także Mostek Pokutnic (Czarownic) łączący dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny. To najwyżej położony most w mieście, dzięki czemu rozciąga się z niego świetny widok. Według legendy nocą na mostku pojawiają się dusze zmarłych dziewcząt-kokietek, które stroniły od zamążpójścia.
 • Z kolei kolejny punkt widokowy – Sky Tower – wpisuje się w najnowszą architekturę Wrocławia. Jest to obecnie drugi najwyższy budynek w Polsce (212 metrów) po Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (231 metrów). Ma 51 kondygnacji. Na 2019 rok zaplanowane zostało otwarcie na 49. piętrze strefy kulinarnej Sky Kitchen. Na tym samym poziomie mieści się taras widokowy, na który można wjechać windą od ul. Gwiaździstej.
 • Wielką atrakcją dla najmłodszych jest ZOO we Wrocławiu, gdzie niedawno otwarto Afrykarium, czyli pierwsze w Polsce oceanarium. W kompleksie udało się odtworzyć ekosystemy z wód opływających Czarny Kontynent. Wrocław dzięki Afrykarium włączył się w ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem i upowszechnianie wiedzy z dziedziny ekologii. Na uwagę zasługuje też Hydropolis, czyli centrum nauki i wiedzy o wodzie. To interaktywne muzem należy do najnowocześniejszych w Europie.
 • We Wrocławiu atrakcją dla dzieci (i nie tylko) mogą być słynne krasnale, które zaczęły pojawiać się w przestrzeni miejskiej na początku lat 80. – na znak protestu wobec ówczesnego ustroju. Ich obecność związana jest z antykomunistycznym ruchem o nazwie Pomarańczowa Alternatywa. Dziś można doszukać się prawie 400 wrocławskich krasnali umiejscowionych w różnych punktach na mapie miasta. Powstały nawet specjalne trasy prowadzące śladem uroczych figurek.
 • Miłośnicy sztuki w czasie wizyty na Śląsku powinni pamiętać o Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Należy do niego najbardziej reprezentacyjna część Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli barokowa Aula Leopoldyńska. Słynie nie tylko z monumentalnej architektury, lecz także z imponujących fresków. Bilet do Muzem Narodowego obejmuje też zwiedzanie Wieży Matematycznej i Oratorium Marianum.

W samym muzeum na odwiedzających czekają m.in. prace Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera oraz Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich. Wystawione są tutaj również obrazy Pietera Breughla czy Wasilly'ego Kandinsky'ego.

Wrocław – transport miejski i lotnisko

Po mieście można poruszać się autobusami, tramwajami i uruchomioną niedawno koleją linową Polinką. Polinka łączy Wybrzeże Wyspiańskiego z Geocentrum Politechniki Wrocławskiej przy ul. Na Grobli. Jej trasa o długości 380 metrów przebiega nad Odrą, a przejazd gondolą trwa ok. 2,5 minuty. Do lat 70. funkcjonowały tutaj także promy. Wciąż organizuje się rejsy wycieczkowe po Odrze. W weekendy kursuje też tramwaj wodny. Władze miasta planują stworzenie podziemnego systemu komunikacji (metra).

Warto również wspominieć o innym niezwykle istotnym punkcie komunikacyjnym, czyli lotnisku we Wrocławiu. Pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje ono czwarte miejsce w Polsce. Lotnisko Wrocław-Strachowice obsługuje 10 stałych linii lotniczych. Terminal znajduje się w odległości 10 km od centrum miasta.

Wrocław
Przykładowe ceny

– nocleg hostelu (pokój wieloosobowy) – ok. 30 zł,
– nocleg w hotelu (pokój jednoosobowy) – ok. 70 zł,
– obiad w restauracji na Starym Mieście – ok. 40 zł,
– porcja lodów tradycyjnych – 4 zł,
– pamiątkowy magnes na lodówkę – 7 zł,
– wejście do ZOO i Afrykarium – 50 zł (bilet normalny), 40 zł (bilet ulgowy),
– Panorama Racławicka – 30 zł (bilet normalny), 23 zł (bilet ulgowy).

Komunikacja

Autobus, tramwaj i kolej linowa:
– jednoprzejazdowy bilet normalny – 3,40 zł,
– jednoprzejazdowy bilet ulgowy – 1,70zł.
__________________________
Tramwaj wodny w Zatoce Gondoli (tylko weekendy):
– bilet normalny – 15 zł,
– bilet ulgowy – 10 zł.
__________________________
Rejs statkiem po Odrze (50 min):
– bilet normalny – 25 zł,
– bilet ulgowy – 20 zł.
__________________________
Wrocławski Rower Miejski:
– opłata inicjalna – 10 zł,
– pierwsze 20 min – 0 zł,
– od 20 do 60 min – 2 zł,
– każda kolejna godzina – 4 zł.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0xk3
d2u0xk3
d2u0xk3