Trwa ładowanie...
di3u213

Pałac Buckingham – Buckingham Palace

Największe atrakcje
Pałac Buckingham – Buckingham Palace
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Pałac Buckingham w Londynie jest symbolem i domem brytyjskiej monarchii, ogromną galerią sztuki i atrakcją turystyczną. Można go zwiedzać od 1992 roku.

Pałac Buckingham – opis i najważniejsze fakty z historii

Pałac Buckingham to największa na świecie rezydencja królewska wciąż pełniąca swoje funkcje. Jego powierzchnia wynosi ponad 77 tysięcy metrów kwadratowych. Został wzniesiony w 1703 roku. We wnętrzu pałacu znajduje się 775 komnat (w tym 188 pokoi dla personelu, 52 główne sypialnie, 70 łazienek i 19 pokoi reprezentacyjnych). Dzielnica Londynu z Pałacem Buckingham nosi nazwę City of Westminster.

Pałac wszedł w posiadanie rodziny królewskiej niespełna 60 lat po wybudowaniu. Pierwotnie miał być prywatnym miejscem odosobnienia dla żony króla Jerzego III królowej Charlotte, dlatego nosił nazwę The Queen’s House.

Na oficjalną siedzibę władców Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii zaczęto przekształcać go w roku 1826 roku według projektu Johna Nasha. Pierwszą monarchinią, która tam zamieszkała, była królowa Wiktoria i to ona została upamiętniona marmurowym pomnikiem znajdującym się przed Pałacem Buckingham.

W 1847 roku rozpoczęto rozbudowę kompleksu. Powiększył się o skrzydło wschodnie ze słynnym balkonem, skąd rodzina królewska pozdrawia tłumy podczas corocznego święta Trooping the Colour (oficjalnych urodzin monarchini). Ostatnie duże prace budowlane miały miejsce za panowania króla Jerzego V (w 1913 roku).

W czasie II wojny światowej Pałac Buckingham został zbombardowany dziewięć razy. Jeden z nalotów zakończył się zniszczeniem kaplicy pałacowej. Król Jerzy VI i jego żona Elżbieta Bowes-Lyon (rodzice Elżbiety II) znajdowali się wówczas w swoich komnatach. Relacja z tego wydarzenia była grana w kinach w całej Wielkiej Brytanii.

Buckingham Palace – ciekawostki

Buckingham Palace ma swoje tajemnice, którymi żywo interesuje się opinia publiczna. Oto kilka ciekawostek:

1. Oprócz pokoi o rozmaitych funkcjach, np. do rysowania, w Buckingham Palace znajdują się poczta kino, basen, gabinet lekarski, a nawet warsztat jubilerski.
2. Niektóre pokoje zostały urządzone specjalnie dla znamienitych gości, np. cara Rosji Mikołaja I w Rosji i cesarza Francji Napoleona III.
3. Największy pokojem w Pałacu Buckingham jest Sala Balowa o powierzchni prawie 660 metrów kwadratowych. To tam odbywają się bankiety państwowe i oficjalne kolacje.
4. Na tyłach pałacu znajduje się park, który wraz z jeziorem, kortem tenisowym i lotniskiem dla helikopterów jest największym prywatnym ogrodem w Londynie (ma 16 hektarów).
5. Każdego roku w Pałacu Buckingham na przyjęciach, przyjęciach, audiencjach i bankietach bywa około 50 tysięcy gości przyjmowanych przez rodzinę królewską.
6. Pałac jest miejscem pracy około 800 osób.

Pałac Buckingham – zwiedzanie (informacje dla turystów)

Pałac Buckingham w Londynie został otwarty dla zwiedzających po pożarze na zamku królewskim w Windsorze, który wybuchł w latach 90. – dochody z biletów miały być przeznaczone na pokrycie kosztów odbudowy zniszczonych pomieszczeń.

Zobaczyć można tylko część reprezentacyjnych komnat pałacowych, królewską stajnię i galerię, w której wiszą liczne prace światowej sławy artystów, w tym Rembrandta, van Dycka, Rubensa, Vermeera, Poussina, Canaletta.

Wycieczki oprowadzane są w miesiące wakacyjne: od 20 lipca do 29 września, ponieważ wtedy rodzina królewska przebywa w swojej szkockiej posiadłości. Można zapisać się na ekskluzywne wizyty z osobistym przewodnikiem i poczęstunkiem w formie lampki szampana.

Słynna zmiana warty przed Buckingham Palace odbywa się przez cały rok o godz. 11.30 (od kwietnia do lipca codziennie, w pozostałe miesiące co drugi dzień). Aby to obejrzeć, turyści gromadzą się w pobliżu bram rezydencji już na godzinę przed rozpoczęciem widowiska.

Pałac Buckingham – Buckingham Palace
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

– 9:30–19:30 (lipiec, sierpień),
– 9:30–19:30 (wrzesień).

Ceny biletów

The State Rooms:
– dorośli: 25 GBP,
– studenci i osoby powyżej 60. roku życia: 22,8 GBP,
– niepełnosprawni i młodzież poniżej 17. roku życia: 17 GBP,
– dzieci poniżej 5. roku życia: wejście darmowe.
– – – – – – – – – –
Royal Day Out:
– dorośli: 45 GBP,
– studenci i osoby powyżej 60. roku życia: 40 GBP,
– niepełnosprawni i młodzież poniżej 17. roku życia: 24,5 GBP,
– dzieci poniżej 5. roku życia: wejście darmowe.

Orientacyjna odległość

1500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di3u213
di3u213
di3u213