Trwa ładowanie...
d4aaw7k
d4aaw7k

Pałac Tezzano (Palazzo Tezzano) - Największe atrakcje

Pałac Tezzano to jeden z najładniejszych budynków w Katanii Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Podziel się

W Katanii znajduje się kilka wspaniałych pałaców, które powstały głównie w epoce baroku. Jednym z nich jest pałac Tezzano, obecnie niestety trochę zapomniany.

d4aaw7k

Pałac Tezzano (Palazzo Tezzano) - lokalizacja

Pałac Tezzano, znany bardziej pod włoską nazwą Palazzo Tezzano, warto zobaczyć m.in. ze względu na fakt, że jest zlokalizowany w samym centrum na placu Stesicoro (Piazza Stesicoro). Świetna lokalizacja pałacu Tezzano sprawia, że można obejrzeć to miejsce nawet przy okazji zwiedzania innych atrakcji Katanii.

Pałac Tezzano (Palazzo Tezzano) - historia

Budowę pałacu Tezzano rozpoczęto na początku XVIII wieku, w 1709 roku, gdy skutki tragicznego trzęsienia ziemi z 1693 roku zostały częściowo usunięte i ruszyła odbudowa Katanii. Palazzo Tezzano został wzniesiony ze środków zamożnego hrabiego i lekarza z Katanii, Nicholasa Tezzano.

W 1720 roku pałac Tezzano zaczął służyć jako szpital, jednak ponad 100 lat później budynek przynosił już znaczne straty, dlatego jego część została wynajęta dynastii Bourbonów, którzy przechowywali w Palazzo Tezzano swoje dokumenty.

d4aaw7k

W następnych latach trwały długie przymiarki do przeniesienia szpitala z pałacu Tezzano w inne miejsce, ostatecznie udało się to w 1880 roku. Do 1953 roku Palazzo Tezzano był z kolei siedzibą sądu.

Pałac Tezzano (Palazzo Tezzano) dziś

Obecnie pałac Tezzano nie pełni żadnej znaczącej dla Katanii funkcji, nie jest również przeznaczony do zwiedzania. Na parterze dwupiętrowego pałacu Tezzano mieści się obecnie... sklep z mrożonymi jogurtami. Na przestrzeni ostatnich lat w Palazzo Tezzano swoją siedzibę miały różne firmy, jednak ten budynek wciąż uchodzi za jeden z najpiękniejszych pałaców, jakie kiedykolwiek powstały w tym mieście.

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Kraj
Orientacyjna odległość

2600 km

d4aaw7k
d4aaw7k