Trwa ładowanie...
d1so2bh

Katania

Największe atrakcje
Położenie:

Wschodnia Sycylia, nad brzegiem Morza Jońskiego

Strefa czasowa:

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Waluta:

euro

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Katania to oprócz Palermo najpopularniejsze miasto na Sycylii. Podróż do Katanii warto odbyć nie tylko ze względu na piękne piaszczyste plaże czy słynną włoską kuchnię.

Katania - najważniejsze informacje

Katania to włoskie miasto, które znajduje się na Sycylii, czyli największej wyspie Morza Śródziemnego. Katania położona jest na sycylijskim wschodnim wybrzeżu, od strony Morza Jońskiego. Ponadto Katania znajduje się u podnóża wulkanu Etna, który wciąż jest czynny.

Co ciekawe, rzeki w Katanii płyną pod ziemią – są to Longane i Amenano, która jednak jest widoczna w jednym punkcie nieopodal placu Piazza del Duomo.

Katania - mieszkańcy

Katania to drugie największe miasto na Sycylii – liczy 315 tysięcy mieszkańców, a uwzględniając cały zespół miejski Katanii, ta liczba zwiększa się do 800 tys. osób. Większe od Katanii jest tylko Palermo, które zamieszkuje 676 tysięcy mieszkańców (łącznie z prowincją ponad milion), choć pod względem powierzchni numerem jeden na Sycylii jest Katania, która zajmuje 20 tys. metrów kwadratowych więcej.

Katania – komunikacja

W Katanii znajduje się najbardziej oblężone przez pasażerów sycylijskie lotnisko – Catania-Fontanarossa. Transfer z lotniska do centrum Katanii umożliwiają autobusy, taksówki i auta z wypozyczalni.

Z dworca kolejowego w Katanii można pojechać do największych włoskich miast, takich jak Palermo, Turyn czy Rzym. Katania jest także połączona z innymi miastami siecią autostrad, które umożliwiają naprawdę szybką podróż samochodem w dowolnym kierunku, nawet na północ, np. do Mediolanu.

Katania – kiedy lecieć?

Na pytanie, kiedy lecieć do Katanii, nie jest łatwo odpowiedzieć. Okresem, który na pewno nie przypasuje nikomu do gustu, jest zima – w Katanii jest oczywiście łagodniejsza niż w Polsce, ale i tak nieprzyjemna.

Dobrym miesiącem na zwiedzanie Katanii jest maj – ciepły, ale nie upalny miesiąc w regionie Sycylii. Upały w Katanii zaczynają się w czerwcu i trwają niekiedy aż do końca września – zaletą takiej pogody jest ciepła woda w Morzu Śródziemnym, idealna do kąpieli. Warto odbyć podróż do Katanii w październiku – temperatura wtedy jest przyjemna i wynosi nieco ponad 20 stopni, a pobyt może kosztować mniej niż w sezonie.

Katania - historia

Historia Katanii jest naprawdę bogata. Powstanie Katanii datuje się na VIII wiek przed Chrystusem. W 1434 roku założono tutaj pierwszą sycylijską uczelnię - Università degli Studi di Catania, czyli Uniwersytet w Katanii. Od tego momentu Katania zaczęła przechodzić rozkwit, będąc jednym z najważniejszych politycznych i kulturalnych ośrodków we Włoszech.

Problemy Katanii zaczęły się jednak w 1669 roku, kiedy doszło do wybuchu wulkanu Etna. Zniszczone przez erupcję Etny były zwłaszcza najbliższe okolice Katanii, jednak samo miasto ucierpiało mniej, ponieważ jego mury zawróciły lawę w kierunku portu. Jednak w 1693 roku nic nie uchroniło Katanii przed potężnym trzęsieniem ziemi, które zniszczyło miasto.

Katania - atrakcje

Katania została odbudowana w stylu barokowym, który utrzymuje się w tym mieście do chwili obecnej. Architektura barokowa reprezentowana jest zwłaszcza przez kościoły w Katanii, których jest co najmniej kilkadziesiąt. W Katanii jest także mnóstwo pałaców i pięknych plaż. Osoby, które lubią kontakt z naturą, mogą udać się do ogrodu botanicznego w Katanii.

Katania – potrawy

W Katanii, w przeciwieństwie do Palermo, nie ma zbyt wielu dań charakterystycznych dla tego miasta. Najbardziej znanym posiłkiem w Katanii jest bodajże pasta alla norma, czyli makaron z pomidorami i bakłażanami.

W Katanii można też zjeść typowo sycylijskie dania takie jak arancini, czyli smażone kulki ryżowe, czy caponatę, zwaną czasem potrawką z bakłażana. Popularnym deserem w Katanii jest granita.

Katania
Przykładowe ceny

- taksówka: 1 euro/kilometr, 5 euro za trzaśnięcie drzwiami,
- bilet autobusowy: 1 euro,
- posiłek w niedrogiej restauracji: 10 euro,
- butelka wody: 1 euro,
- paliwo: 1,5 euro/litr.

Komunikacja

Międzynarodowy port lotniczy Catania-Fontanarossa, autobusy, kolej, taksówki.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2600 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1so2bh
d1so2bh
d1so2bh