Palenica
Kraj |
Palenica dysponuje popularnymi trasami narciarskimi, przyciągającymi do Szczawnicy również turystów zza granic Polski. Najbardziej znane to Palenica 1 o długości jednego kilometra oraz Rodzinna, rozpoczynająca się w Szafranówce, prawie dwukrotnie dłuższa. Od głównego pasma górskiego Palenicę oddziela przełęcz Maćkówki.
Palenica – cennik atrakcji
Ile kosztuje wjazd na Palenicę? Oto cennik wyciągu krzesełkowego na Palenicę w Szczawnicy:
- W sezonie niskim, pomiędzy majem i czerwcem za bilet normalny w jedną stronę zapłacimy 12 złotych, za ulgowy 9 złotych (5-26 lat oraz 65+). Bilety w obie strony kosztują odpowiednio 17 i 14 złotych
- Sezon wysoki obejmuje majówkę, a także okres od lipca do września. Bilety kosztują wówczas 13 i 10 zł w jedną stronę oraz 18 i 15 złotych w obie strony.
Na szczycie Palenicy znajduje się również schronisko „Groń”, a także całkiem niezłe zaplecze gastronomiczne.
Palenica – wyciąg narciarski i PKL (Polskie Koleje Linowe)
Pięknie podświetlone narciarskie trasy zjazdowe z Palenicy czynne są także po zmroku, co przyciąga turystów także po zachodzie słońca. Kusząca jest również wysokość wzniesienia: 722 metry powyżej poziomu morza oraz cztery kilometry tras narciarskich. Wyciąg krzesełkowy na Palenicę wzniesiono już na początku lat 90-tych XX wieku. Pobudziło to władze Szczawnicy do intensywnego rozwoju infrastruktury narciarskiej.
Dolna stacja kolejki na Palenicę usytuowana została w pobliżu źródła wody mineralnej, nazwanego Szymon oraz pensjonatu Marta z końca XIX wieku. Kolej linowa kursuje na szczyt Palenicy przez cały rok. Krzesełka na wyciągu narciarskim są czteroosobowe, a przy maksymalnym zapełnieniu obiekt byłby fizycznie w stanie obsłużyć nawet 2200 narciarzy na godzinę!
Palenica – zjeżdżalnia grawitacyjna
Zjeżdżalnia grawitacyjna na Palenicę to unikalna atrakcja turystyczna w okolicy. Serpentynową trasę przejeżdża się na specjalnie przystosowanych, niewielkich wózkach, które mogą przyspieszyć nawet do 23 kilometrów na godzinę. Zjazdy zapamiętuje się na długo dzięki dużej prędkości, a także pięknym widokom, rozciągającym się ze wzniesienia.
Zjeżdżalnia grawitacyjna otwarta jest w dni powszednie od 9.30 do 18., w weekendy o godzinę dłużej, a w lipcu i sierpniu obiekt zamykany jest o 19. przez cały tydzień. Obiekt jest zazwyczaj dostępny dla odwiedzających już od drugiej połowy kwietnia do końca listopada. Cennik zjeżdżalni grawitacyjnej:
- Bezpłatnie dla dzieci poniżej 4. roku życia z wchodzącym na zjeżdżalni pełnopłatnym dorosłym (należy mieć dokument, potwierdzający wiek dziecka).
- 1 przejazd – 8 złotych.
- 5 przejazdów – 30 złotych.
- 10 przejazdów – 45 złotych.
Dzieci do 8 lat nie mogą korzystać z atrakcji bez opieki osoby dorosłej. Zawsze jednak trzeba umieścić je podczas zjazdu na zjeżdżalni grawitacyjnej przed sobą i czuwać nad ich bezpieczeństwem.
Czas lotu / jazdy samochodem | Od Warszawy: 5 h 22 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 53 min jazdy |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 462 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 117 km |
Komentarze