Trwa ładowanie...
d39c1w9
d39c1w9

Palenica

Największe atrakcje
Palenica
Kraj
Widok na Palenicę Pixabay.com
Widok na Palenicę

Palenica dysponuje popularnymi trasami narciarskimi, przyciągającymi do Szczawnicy również turystów zza granic Polski. Najbardziej znane to Palenica 1 o długości jednego kilometra oraz Rodzinna, rozpoczynająca się w Szafranówce, prawie dwukrotnie dłuższa. Od głównego pasma górskiego Palenicę oddziela przełęcz Maćkówki.

Palenica – cennik atrakcji

Ile kosztuje wjazd na Palenicę? Oto cennik wyciągu krzesełkowego na Palenicę w Szczawnicy:

  • W sezonie niskim, pomiędzy majem i czerwcem za bilet normalny w jedną stronę zapłacimy 12 złotych, za ulgowy 9 złotych (5-26 lat oraz 65+). Bilety w obie strony kosztują odpowiednio 17 i 14 złotych
  • Sezon wysoki obejmuje majówkę, a także okres od lipca do września. Bilety kosztują wówczas 13 i 10 zł w jedną stronę oraz 18 i 15 złotych w obie strony.

Na szczycie Palenicy znajduje się również schronisko „Groń”, a także całkiem niezłe zaplecze gastronomiczne.

Palenica – wyciąg narciarski i PKL (Polskie Koleje Linowe)

Pięknie podświetlone narciarskie trasy zjazdowe z Palenicy czynne są także po zmroku, co przyciąga turystów także po zachodzie słońca. Kusząca jest również wysokość wzniesienia: 722 metry powyżej poziomu morza oraz cztery kilometry tras narciarskich. Wyciąg krzesełkowy na Palenicę wzniesiono już na początku lat 90-tych XX wieku. Pobudziło to władze Szczawnicy do intensywnego rozwoju infrastruktury narciarskiej.

Dolna stacja kolejki na Palenicę usytuowana została w pobliżu źródła wody mineralnej, nazwanego Szymon oraz pensjonatu Marta z końca XIX wieku. Kolej linowa kursuje na szczyt Palenicy przez cały rok. Krzesełka na wyciągu narciarskim są czteroosobowe, a przy maksymalnym zapełnieniu obiekt byłby fizycznie w stanie obsłużyć nawet 2200 narciarzy na godzinę!

Palenica – zjeżdżalnia grawitacyjna

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Palenicę to unikalna atrakcja turystyczna w okolicy. Serpentynową trasę przejeżdża się na specjalnie przystosowanych, niewielkich wózkach, które mogą przyspieszyć nawet do 23 kilometrów na godzinę. Zjazdy zapamiętuje się na długo dzięki dużej prędkości, a także pięknym widokom, rozciągającym się ze wzniesienia.

Zjeżdżalnia grawitacyjna otwarta jest w dni powszednie od 9.30 do 18., w weekendy o godzinę dłużej, a w lipcu i sierpniu obiekt zamykany jest o 19. przez cały tydzień. Obiekt jest zazwyczaj dostępny dla odwiedzających już od drugiej połowy kwietnia do końca listopada. Cennik zjeżdżalni grawitacyjnej:

  • Bezpłatnie dla dzieci poniżej 4. roku życia z wchodzącym na zjeżdżalni pełnopłatnym dorosłym (należy mieć dokument, potwierdzający wiek dziecka).
  • 1 przejazd – 8 złotych.
  • 5 przejazdów – 30 złotych.
  • 10 przejazdów – 45 złotych.

Dzieci do 8 lat nie mogą korzystać z atrakcji bez opieki osoby dorosłej. Zawsze jednak trzeba umieścić je podczas zjazdu na zjeżdżalni grawitacyjnej przed sobą i czuwać nad ich bezpieczeństwem.

d39c1w9
Palenica
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 5 h 22 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 53 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 462 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 117 km

d39c1w9

d39c1w9
d39c1w9
d39c1w9