Trwa ładowanie...

Najlepsze miejsca na jesienny weekend za miastem. Góry, bory i jeziora

Pieniny, Bory Tucholskie i Pojezierze Suwalskie przyciągają turystów przez cały rok. Sprawdziliśmy, dlaczego warto wybrać się tam właśnie teraz.

Share
Najlepsze miejsca na jesienny weekend za miastem. Góry, bory i jezioraŹródło: PKL
d412kzp

Kolej na Palenicę

Pieniny to niewielkie pasmo górskie (ma zaledwie 35 km długości i do 6 km szerokości), które może poszczycić się różnorodną szatą roślinną i nietypowymi formami skalnymi – a to wszystko dzięki wapiennym skałom, które tworzą masyw. Podziwiać je warto podczas spływu Dunajcem - trasę pokonuje się w ciągu 2-3 godzin. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by skorzystać z tej możliwości nawet w czasie krótkiego wypadu w Pieniny.

A kiedy spływ już za nami i nadchodzi czas, by zaplanować popołudnie, warto skierować wzrok ku Palenicy. Wzniesienie jest położone blisko przystani flisackiej. Wystarczy 20-minutowy spacer wzdłuż potoku Grajcarek, by dotrzeć do podnóża góry. Można na nią wjechać koleją Polskich Kolei Linowych – korzystając przy okazji z 20 proc. rabatu, który przysługuje posiadaczom biletów na spływ Dunajcem. Na Palenicę wjedziemy nowoczesną czteroosobową koleją krzesełkową. Na szczycie (722 m n.p.m.) turyści mogą podziwiać widok na panoramę Pienin: Trzy Korony, Sokolicę oraz inne okoliczne wzniesienia. Z Palenicy można wybrać się także na spacer jednym ze szlaków turystycznych – a potem zjechać koleją z powrotem do Szczawnicy.

PKL
Źródło: PKL

Na miejscu warto wybrać się także do ruin gotyckiego zamku w Czorsztynie, które są położone około 20 km na wschód od Palenicy.

d412kzp

Skarby Północy

Dla mieszkańców północnych województw dobrym pomysłem na weekendowy wyjazd mogą być Bory Tucholskie. To, obok Puszczy Białowieskiej, jeden z najstarszych kompleksów leśnych w naszym kraju. Zachowały się w nim nawet fragmenty pierwotnej puszczy ze stanowiskami reliktowych roślin.

Daniel Frymark
Źródło: Daniel Frymark

Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić w tamtym rejonie, jest Rezerwat Cisy Staropolskie. Skupiska tych drzew podziwiał chętnie Leon Wyczółkowski, polski malarz żyjący na przełomie XIX i XX w. Z tego powodu rezerwat został nazwany jego imieniem. Oprócz cennych drzew znajdują się tam także wiaty i ławki dla turystów zmęczonych wędrówką – jeśli pomyślimy wcześniej o zabraniu prowiantu, możemy urządzić piknik.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Inna ciekawa lokalizacja na północy Polski to Pojezierze Suwalskie. Choć wiele osób kojarzy ten region przede wszystkim z niskimi temperaturami, nie powinno to powstrzymać nas przed odwiedzeniem tej części kraju. Największą atrakcję stanowią tutaj jeziora rynnowe – w tym dwa najgłębsze w Polsce: Hańcza oraz Wigry. Zbiorniki te są także wyjątkowo czyste, co dodatkowo uatrakcyjnia spacer wzdłuż ich brzegów.

Wikimedia Commons CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Fotoeksplorer

Po odpoczynku na łonie natury możemy pojechać także do samych Suwałk. Znajdziemy tam m.in. dom rodziny Czesława Miłosza oraz dom Marii Konopnickiej. Dzieła pisarki zainspirowały lokalną społeczność do stworzenia szlaku turystycznego "Krasnoludki są na świecie". Poszukiwania bohaterów baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" mogą być atrakcją zarówno dla najmłodszych turystów, jak i ich rodziców.

d412kzp

Zobacz niezwykłą krainę jeziora Attersee:

d412kzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d412kzp