Trwa ładowanie...
df0j5j6

Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)

Największe atrakcje
Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Krzysztof Kokowicz / CC BY-SA 3.0 PL

Państwowe Muzeum na Majdanku znajduje się na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin (nazywanego powszechnie Majdankiem) na terenie miasta Lublin. Muzeum na Majdanku jest pierwszym muzeum w Europie poświęconym ofiarom II wojny światowej.

Państwowe Muzeum na Majdanku – informacje ogólne

Muzeum na Majdanku istnieje od listopada 1944 roku, pierwszą wystawę udostępniono w 1945 roku. W 1969 roku odsłonięto Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku, który składa się z bramy, Drogi Hołdu i Pamięci oraz Mauzoleum. Na terenie byłego obozu zachowały się baraki, komory gazowe, łaźnie i krematorium, część z których została udostępniona do zwiedzania. W 2009 roku Muzeum na Majdanku otrzymało Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Państwowe Muzeum na Majdanku – historia obozu

Budowę obozu koncentracyjnego na Majdanku rozpoczęto w 1941 roku i już po paru miesiącach zaczęto sprowadzać tam pierwszych więźniów. Choć początkowym zamiarem było stworzenie obozu dla 25–50 tys. więźniów, późniejsze plany zakładały jego rozbudowę tak, aby był w stanie pomieścić nawet 150 tys. osób – Majdanek miał więc stać się największym obozem zagłady w Europie.

Do obozu na Majdanku trafiali jeńcy sowieccy, Żydzi, chłopi z podlubelskich wsi, więźniowie z innych obozów i różnego pochodzenia, żołnierze AK i Batalionów Chłopskich – w sumie w czasie istnienia KL Lublin przez obóz przeszło blisko 150 tys. osób. Początkowo na Majdanek zsyłano jedynie mężczyzn, od 1942 roku również kobiety i dzieci.

Ewakuacja Majdanka została zainicjowana przez Niemców w kwietniu 1944 roku, a ostateczne wyzwolenie obozu nastąpiło w nocy 22/23 lipca 1944 roku. W wyniku eksterminacji prowadzonej na Majdanku przez około trzy lata jego istnienia zginęło około 80 tys. więźniów, w tym nawet 60 tys. Żydów.

Państwowe Muzeum na Majdanku – zwiedzanie

Zwiedzanie Majdanka trwa około 1,5 godziny, a z przewodnikiem 2,5 godziny. Można też skorzystać z lekcji muzealnych i zajęć edukacyjnych.

Na terenie Muzeum na Majdanku znajduje się 70 obiektów historycznych, w części z nich znajdują się ekspozycje udostępnione dla zwiedzających. Składają się one m.in. z przedmiotów znalezionych na terenie obozu po jego oswobodzeniu, a także z darów od byłych więźniów bądź ich rodzin.

Wśród muzealiów w zasobach Majdanka znajdują się: ubrania, obuwie, przedmioty osobiste, wyposażenie baraków i innych pomieszczeń, piece krematoryjne, cyklon B, narzędzia medyczne, pozostałości po szczątkach ludzkich (włosy, prochy), różańce, modlitewniki różnych wyznań, przedmioty wykonane przez więźniów (pierścionki, kałamarze, wisiorki, rysunki).

Podczas zwiedzania można kierować się ścieżką historyczną, która przedstawia historię obozu na Majdanku w latach jego istnienia (1941–1944). Trasa oznakowana jest szklanymi tablicami z informacjami historycznymi odnośnie do danego obiektu, a w wybranych barakach znajdują się wystawy stałe i czasowe (np. makieta obozu, instalacja artystyczna, czy wystawy prezentujące warunki bytowe więźniów i historię obozu).

Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 30 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Parkowanie na terenie muzeum:
– autobusy: 30 zł
– busy: 15 zł
–samochody osobowe: 5 zł
– motocykle: 2 zł

Godziny otwarcia

Od kwietnia do października:
9:00–18:00 (wystawa historyczna do 17:00)
Od listopada do marca:
9:00–16:00

Ceny biletów

– wstęp na teren muzeum jest bezpłatny
– zwiedzanie z przewodnikiem dla grupy poniżej 10 osób: 75 zł

Orientacyjna odległość

175 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df0j5j6
df0j5j6
df0j5j6