Trwa ładowanie...
d1kr4mx

Park Narodowy Gór Stołowych

Największe atrakcje
Park Narodowy Gór Stołowych
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Park Narodowy Gór Stołowych – lokalizacja i dojazd

Na zachód od Kłodzka, w rejonie Sudetów Środkowych leży Park Narodowy Gór Stołowych. Góry Stołowe to ewenement na światową skalę, który mamy zaszczyt mieć w Polsce. To właśnie tam kręcono wybrane sceny z Opowieści z Narni. To cel wycieczek z całego kraju i nie tylko. Park Narodowy utworzono tutaj w 1993 roku. Jest położony na granicy z Czechami. Dotrzemy tam w ciągu 20 minut samochodem z Kłodzka, a z Kudowy-Zdrój mamy tu tylko 8 kilometrów.

Park Narodowy Gór Stołowych – ewenement Gór Stołowych

Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają unikalnemu kształtowi, spiętrzone 300 milionów lat temu płyty piaskowców są ułożone poziomo, co sprawia wręcz nieziemskie wrażenie. W wielu miejscach skały są porozrzucane przypadkowo i tworzą niepowtarzalne formacje skalne, stanowiące same w sobie oryginalne atrakcje. Ruchy górotwórcze poszczególnych er spowodowały wypiętrzenie niektórych wzniesień i pasm, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać niezwykłe płaskie góry i wzniesienia z warstw piaskowca. Widok jest niesamowity.

Park Narodowy Gór Stołowych – atrakcje

Do 1981 roku w tym rejonie funkcjonował rezerwat, później Stołowogórski Park Krajobrazowy, a od 1993 Park Narodowy Gór Stołowych. To jeden z najpopularniejszych rejonów turystycznych w Polsce. Na granicy parku leży Kudowa-Zdrój gdzie mieści się ośrodek edukacyjny Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, blisko stąd też do miejscowości turystycznej Duszniki-Zdrój.

Pasmo Gór Stołowych ma ponad 42 kilometry i liczne szlaki, ciekawe punkty, ośrodki edukacyjno-przyrodnicze i atrakcje. Dla każdego coś miłego. To okolica idealna do pieszych wędrówek. Najbardziej malowniczo prezentują się okolice Dusznik, Polanicy-Zdrój i Kudowy-Zdrój.

Najważniejsze atrakcje to dwa szlaki turystyczne: „Błędne Skały” oraz szlak na „Szczeliniec Wielki”, czyli mierzący 919 metrów najwyższy szczyt Gór Stołowych. W okolicy zobaczymy popularne i charakterystyczne formacje jak: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Skały Puchacza i Radkowskie Skały. Góry Stołowe to ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych, w tym słynny Główny Szlak Sudecki im. M.Orłowicza.

Park Narodowy Gór Stołowych – zwiedzanie szlaków turystycznych

Warto wiedzieć, że zwiedzanie tras turystycznych na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach odbywa się w określonych godzinach od 8 do 21 w sezonie turystycznym i od 9 do 19 poza sezonem. Za bilet wstępu zapłacimy 7 zł i 3 zł za bilet ulgowy. Wjazd na tzw. górny parking to 20 zł dla samochodów osobowych i 50 dla autokarów.

Park Narodowy Gór Stołowych – warto wiedzieć

Polecamy przejechać atrakcyjną Szosą Stu Zakrętów z Kudowy-Zdrój do Radkowa, gdzie możemy podziwiać niezapomniane widoki. A jeśli jesteście zainteresowanie genezą Gór Stołowych i ich fantastycznych kształtów warto skorzystać ze szlaku edukacyjnego Ścieżka Skalnej Rzeźby. W centrum edukacyjnym dostępna jest szeroka oferta dla młodzieży szkolnej, włąscznie z mkroskopami i lekcjami tematycznymi z różnych dziedzin.

Zachodnia część Gór Stołowych leży już na terytorium Czech. Możemy tam zobaczyć Teplicko-Adrspachskie Skały, zwane Skalnym Miastem.

W okolicy warto zobaczyć Kaplicę Czaszek w Czermnej, Park Zdrojowy w Kudowie i zabytkową Wielką Pieniawę w Polanicy-Zdrój.

Park Narodowy Gór Stołowych
Czas lotu / jazdy samochodem

50 minut z Katowic samolotem/3,5 godz. z Warszawy, 12 minut z Kudowy-Zdrój

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

W zależności od sezonu:
od 8 do 21
od 9 do 19

Ceny biletów

7 zł bilet normalny
3 zł bilet ulgowy

Orientacyjna odległość

470 kilometrów od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kr4mx
d1kr4mx
d1kr4mx