Trwa ładowanie...
d2at2v8

Paros

Największe atrakcje
Położenie:

Paros należy do archipelagu Cyklad leżących na Morzu Egejskim. Wyspa Paros położona jest na południe od Aten.

Strefa czasowa:

UTC+02:00

Waluta:

euro (EUR)

iStock
Źródło: iStock

Paros leży w archipelagu Cyklad i jest ich trzecią co do wielkości wyspą. Dawniej znana była z wydobycia półprzezroczystego marmuru, ale w ostatnich latach stała się bardzo popularna pod względem turystycznym. Wpływ na popularność Paros miało najpewniej 120 km linii brzegowej, której większość zajmują szerokie piaszczyste plaże. Paros może zachwycić nie tylko plażami, ale także piękną naturą, smacznym jedzeniem i typową architekturą grecką.

Paros – pogoda

Na Paros panuje pogoda typowo śródziemnomorska. Temperatury nie spadają poniżej 10°C, a średnia roczna temperatura to 21°C.

Zdecydowanie najcieplejsze są miesiące letnie. Możemy opalać się już w kwietniu, ale lato w Paros zaczyna się w pełni pod koniec maja, a kończy dopiero w październiku. W tym okresie temperatury sięgają od 20°C do 28°C, przy czym najcieplej jest w lipcu i sierpniu.

Wody morza oblewającego Paros w lecie mają temperaturę sięgającą nawet 24°C, a temperatura 20°C utrzymuje się jeszcze jesienią, we wrześniu, październiku i listopadzie.
Zima na Paros wyróżnia się temperaturą ok. 10°C i umiarkowanymi opadami deszczu.

Paros – kiedy lecieć?

Najlepszym okresem dla turystów chcących odwiedzić Paros są miesiące letnie - czerwiec, lipiec i sierpień. Turyści, którzy nie są zwolennikami upałów, równie dobrze będą bawić się w maju, kiedy panują przyjemne temperatury lub wrześniu czy październiku, gdy wody Morza Śródziemnego wciąż są ciepłe.

Paros – zabytki i atrakcje

Stolicą Paros jest Parikia, która bogata jest w zabytki architektury bizantyjskiej i weneckiej. Będąc w Parikii warto zobaczyć ruiny weneckiego zamku, odwiedzić cerkiew Ekatontapiliani z VI w. o typowo bizantyjskim charakterze i przejść tunelami starożytnych kamieniołomów w Marathi. W stolicy Paros znajduje się także muzeum bizantyjskie i archeologiczne.

Turystów zachwycić mogą także krajobrazy Paros. Wyspę porasta makia typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. Podróżując po Paros, co jakiś czas można napotkać winnice i niewielkie sady owocowe. Prawdziwymi perełkami wyspy są małe senne wioski nadmorskie o tradycyjnej cykladzkiej architekturze, z domami i parkanami porośniętymi bujnie pnącymi kwiatami, a także roślinami zielnymi. Jedną z takich miejscowości jest Aliki położona na południowym wybrzeżu wyspy.

W pobliżu miasta Paros warto zwiedzić również średniowieczny zamek zbudowany na ruinach antycznej osady i świątyni jońskiej, ruiny asklepiejonu (świątyni ku czci Asklepiosa), sanktuarium Apollina Delijskiego oraz kościół Katapoliani w stylu bizantyjskim.

Paros – plaże

Paros to wyspa wyróżniająca się kilometrami uroczych, piaszczystych plaż. Plaże Paros mają różny charakter: jedne są bardzo popularne i tłoczne (np. plaza w Krios, Chrysi Akti -Złota Plaża - czy Santa Maria), kolejne idealne dla wind- i kitesurferów (np. Golden lub Puonta), a inne zaciszne i rzadko uczęszczane (np. Agia Irini).

Paros – jedzenie

Na Paros można skosztować specjałów typowo greckich: sałatki greckiej, spanakopity czy chałwy. Poza tym w restauracjach na Paros dostaniemy:

Paros
Przykładowe ceny

- kawa: 10 zł
- piwo: w restauracji 16 zł, w sklepie 12 zł
- pełny obiad w restauracji: 85 zł
- taksówka: w obrębie miasta 45-60 zł
- leżaki: 2 leżaki i parasol – 34 zł / dzień

Komunikacja

Lotnisko Paros, komunikacja autobusowa KTEL z lotniska i między miastami, komunikacja promowa

Orientacyjna odległość

2300 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2at2v8
d2at2v8
d2at2v8