Trwa ładowanie...
24-01-2013 23:03

Pawłowice - pałacyk o wysublimowanym smaku

W weekendy wielu wrocławian wyjeżdża do położonych pod miastem Pawłowic. Celem wyjazdów jest uroczy pałacyk z 1891 roku, niegdyś własność znanego wrocławskiego wydawcy Heinricha Korna, osoby wielce dla miasta zasłużonej, twórcy między innymi Śląskiego Muzeum Rzemiosł Artystycznych.

Pawłowice - pałacyk o wysublimowanym smakuŹródło: Hachette Polska
d2rv42s
d2rv42s

W weekendy wielu wrocławian wyjeżdża do położonych pod miastem Pawłowic. Celem wyjazdów jest uroczy pałacyk z 1891 roku, niegdyś własność znanego wrocławskiego wydawcy Heinricha Korna, osoby wielce dla miasta zasłużonej, twórcy między innymi Śląskiego Muzeum Rzemiosł Artystycznych.

Wieś Pawłowice w XV w. należała do Jana z Czerniny. Potem stała się własnością potomków jego drugiej linii, noszących nazwisko Pawłowskich. W 1684 r. majątek przejął Maciej Mielżyński, starosta kcyński i kasztelan śremski. W rękach Mielżyńskich dobra pawłowickie znajdowały się do wybuchu II wojny światowej.

Piętrowy pałac, połączony dwiema podkowiastymi galeriami z flankującymi dziedziniec oficynami wzniesiono w latach 1778–1783. Projektował go niemiecki architekt Karol Gotthard Langhans, autor Bramy Brandenburskiej i przebudowy pałacu królewskiego w Berlinie. Do zachowanych elementów należy sztukateria projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Najpiękniejszym wnętrzem jest sala balowa na piętrze.

Na dziedziniec pałacowy, zamknięty dwiema obszernymi oficynami, prowadzi droga przez bramę, po bokach której wznoszą się dwa neoklasycystyczne domki odźwiernych. Przy pałacu znajduje się 12-hektarowy park krajobrazowy ze stawem. Pałac i otoczenie należą do Instytutu Zootechniki w Krakowie.

d2rv42s

Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Poznań Autor: Dariusz Jędrzejewski

Dziś w oficynie pałacyku, którego właścicielem jest wrocławska Akademia Rolnicza, mieści się hotel, a w podziemiach restauracja. Warto ją odwiedzić, bo jest to miejsce z klimatem i doskonałą kuchnią. Wnętrza urządzono w stylu mieszczańskim z okresu międzywojennego. Dużo zdjęć rodzinnych, miejskich pejzaży, bibelotów, koronek, gustownie podwieszonych i upiętych firanek oraz zasłon. Można by nawet powiedzieć, że restauracja prezentuje się lepiej niż pałac, bo ten – niestety – po wojnie został pozbawiony autentycznego wyposażenia, stąd dziś jest to piękna bryła z nieco ubogim wnętrzem.

Wybrane z menu

  • Żabie udka
  • Kołduny w rosole
  • Befsztyk z polędwicy na grzance z jajkiem sadzonym
  • Kotlet de volaille z borówką
  • Roladki drobiowe w sosie z leśnych grzybów
  • Schab ze śliwką
  • Sola na brokułach
  • Mintaj z migdałami
  • Tiramisu ##*Okolica *

Kąty Wrocławskie – wieża ratuszowa z 1613 roku; gotycki kościół z XV wieku. Leśnica – miasteczko z dobrze zachowanym układem ulic i ładnymi kamieniczkami.

*Źródła *– późnoromański kościół.

d2rv42s

Wojnowice – wczesnorenesansowy zamek Bonerów, dziś Dom Pracy Twórczej i ogólnodostępny hotel.

Wrocław – liczne zabytki gotyckie (ratusz, katedra, kościół św. Elżbiety, kościółek św. Idziego, kościół św. Katarzyny, kościół św. Doroty, kościół Najświętszej Marii Panny, kościół św. Wojciecha, kościół św. Wincentego, kościół św. Macieja), renesansowe (kamieniczki i domy) i barokowe (Uniwersytet i aula Leopoldina, Biblioteka Uniwersytecka, Dom Nauki, rezydencje biskupie; Hala Ludowa z 1913 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i wiele innych ciekawych obiektów.

*Dojazd samochodem *
Z centrum Wrocławia do osiedla Psie Pole, dalej drogą E-67 na Oleśnicę i skręt w lewo na Pawłowice

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska

d2rv42s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv42s