Trwa ładowanie...
d2gbp2z

Pentagon

Największe atrakcje
Pentagon
Region
flickr.com
Źródło: flickr.com

Pentagon w Waszyngtonie nie jest wieżowcem, a pozostaje największym biurowcem na świecie i najważniejszym obiektem amerykańskiej armii. To pierwszy budynek w Wirginii, gdzie dzięki prezydentowi Rooseveltowi nie przestrzegano przepisów dotyczących segregacji rasowej. W Pentagonie rezydują departamenty sił powietrznych, marynarki, Korpusu Piechoty Morskiej, Połączonych Sztabów i Sekretariatu Obrony.

Pentagon w liczbach

Pentagon to siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w Arlington, wzniesiona w latach 1941-43. Ma 5 pięter, każde z pięcioma korytarzami, łącznie 28 kilometrów korytarzy, zainstalowano tam 85 tysięcy telefonów, a pracuje tam ponad 26 tysięcy ludzi. Znajduje się tam 13 wind, 19 schodów ruchomych i 131 standardowych, 16 parkingów na 8700 pojazdów i 24 toalety.

Na pięcioakrowym centralnym dziedzińcu Pentagonu, zwanym ground zero, z kawiarnią, nie wolno nosić czapek wojskowych ani salutować. Budowa obiektu kosztowała 83 miliony dolarów. Kontrakt narzucał na wykonawcę ograniczenie ilości zużycia ogólnie trudno dostępnej stali. W obiekcie jest biblioteka z 30 tysiącami książek, poczta, siłownia, pokój do medytacji i modlitwy, 16 serwerowni, 31 kawiarni, barów i restauracji.

Pentagon 11 września 2001

Dnia 11. września 2001 roku w jedno ze skrzydeł Pentagonu uderzył porwany przez terrorystów samolot American Airlines. Zginęło 125 osób na terenie budynku oraz 64 na pokładzie samolotu.

Powołano Pentagon Force Protection Agency, organ bezpieczeństwa złożony z przedstawicieli rożnego rodzaju służb. Ponadto zdecydowanie zaostrzono kontrole przed wejściem do obiektu, będącym potencjalnie najbardziej na świecie narażonym na ataki terrorystyczne.

Do czasu zamachu z 11. września 2001 roku hall główny Pentagonu ze stacją metra łączyły schody. Schody zostały jednak zlikwidowane, a połączenie, które było dużym udogodnieniem dla niezmotoryzowanych, zlikwidowano.

Pentagon
Czas lotu / jazdy samochodem

Niecałe 9 godzin lotu

Strefa czasowa

UTC-5:00/ UTC-4:00

Waluta

Dolar amerykański (1 USD = 3,76 zł)

Orientacyjna odległość

7189 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gbp2z
d2gbp2z
d2gbp2z