Trwa ładowanie...
d2l0ub1

Waszyngton

Największe atrakcje
Położenie:

Wschodnie wybrzeże USA, nad rzeką Potomak i Oceanem Atlantyckim

Strefa czasowa:

UTC-5:00/ UTC-4:00

Waluta:

Dolar amerykański (1 USD = 3,76 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Waszyngton jest stolicą Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. To niezwykle zielone miasto przoduje w rankingach najlepszych amerykańskich miast do życia. Jednocześnie Waszyngton pozostaje stolicą z ogromnymi nierównościami społecznymi.

Waszyngton – historia

Waszyngton nazwano na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jerzego Waszyngtona. W 1970 roku amerykański Kongres ogłosił ustawę, na mocy której założono miasto, będące jednocześnie centrum Dystryktu Kolumbia. Od początku XX wieku władze podtrzymują zakaz stawiania ogromnych drapaczy chmur na terenie miasta. Niska zabudowa Waszyngtonu jest niezwykle zróżnicowana. Najwyższy budynek ma 13 pięter.

Miasto pozostaje narodową stolicą sztuki, siedzibą Orkiestry Narodowej, opery, baletu oraz ośrodkiem muzyki i kultury niezależnej (punk i indie rock).

Waszyngton – pogoda i temperatury

Lato w Waszyngtonie jest bardzo gorące i wilgotne – to zasługa klimatu wilgotnego subtropikalnego. Miasto nawiedzają burze oraz tornada. Dobry okres na wycieczkę do stolicy USA to wiosna oraz jesień, kiedy jest mniej turystów, a temperatury potrafią utrzymywać się pomiędzy 20 a 30° Celsjusza (podobnie jak zazwyczaj latem).

Cztery pory roku są w Waszyngtonie dosyć wyraźne. Zimą pojawiają się czasami niewielkie opady śniegu, a temperatury rzadko spadają poniżej 0°.

Waszyngton – zabytki

Większość atrakcji Waszyngtonu usytuowana jest na błoniach – The National Mall. W części zachodniej warto obejrzeć pomniki i monumenty upamiętniające udział USA w wojnach. W Mauzoleum Lincolna znajduje się potężny pomnik prezydenta, któremu udało się znieść niewolnictwo i zginął w zamachu.

Co należy zobaczyć w Waszyngtonie?

 • Biały Dom, który zazwyczaj można oglądać jedynie spod ogrodzenia i to po przejściu licznych kontroli i bramek (wizyty umawia się wcześniej). To siedziba mieszkalna i miejsce pełnienia codziennych obowiązków służbowych prezydentów kraju. Zewnętrzna konstrukcja budynku nie była zmieniana od przeszło 200 lat.
 • Capitol Hill - wzgórze i dzielnica - z Kapitolem (darmowe wejście po oczekiwaniu w kolejce Visitors Center, kontroli bezpieczeństwa i otrzymaniu naklejki) z imponującą biblioteką i Sądem Najwyższym.
 • Pentagon – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Nie będąc wieżowcem, pozostaje największym biurowcem świata o wysokości jedynie 5 pięter dla 26 tysięcy pracowników. Korytarze Pentagonu liczą 28 kilometrów długości, ale dostanie się do dwóch najbardziej oddalonych miejsc na terenie obiektu zajmuje tylko 7 minut.
 • Pomnik Waszyngtona – biały obelisk z granitu, piaskowca oraz marmuru w parku National Mall o wysokości 169,2 metra, budowany przez 40 lat, ukończony w drugiej połowie XIX wieku (był wówczas najwyższym budynkiem na świecie). Nazywany pieszczotliwie Ołówkiem, ze względu na kształt.
 • Instytut Smithsona – największy na świecie (darmowy!) kompleks, obejmujący ośrodki edukacyjne, badawcze oraz muzea (19 różnych obiektów) otwarty cały rok oprócz Świąt Bożego Narodzenia. Znajduje się na wschodzie błoni, The National Mall. Najważniejsze muzea: Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej, Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Muzeum Sztuki Hirshhorn.
 • Narodowa Galeria Sztuki z 1937 roku, którą corocznie odwiedza nawet 5 milionów turystów, własność rządu, wejście jest bezpłatne.
 • Dworzec Union Station.
 • Chinatown, uchodząca za najczystszą Chińską Dzielnicę na świecie.
 • Akademickie Georgetown, idealne na niespieszne spacery.

Waszyngton – lokalne potrawy

Gdzie zjeść w Waszyngtonie? W rejonie Logan Circle: dwóch historycznych dzielnicach Waszyngtonu, na północ od The National Mall, z piękną architekturą. To miejsce spotkań lokalnych mieszkańców, z modnymi kawiarniami, tapas barami, piwiarniami i klubami nocnymi, jeszcze nie oblegane przez turystów (brak stacji metra). Na wschodnim wybrzeżu dominują dania rybne i z owoców morza.

Co zjeść w Waszyngtonie?

 • Crabcakes – wytrawne ciastka z mięsem kraba, przyprawione, opanierowane, usmażone, upieczone lub ugrillowane i podawane z sosami.
 • Kraby gotowane na parze.
 • Homara, którego pancerz po ugotowaniu zmienia kolor na intensywnie czerwony.
 • Ostrygi.
 • Smażonego kurczaka z frytkami.
 • Mięsne chili z tacos i awokado.
 • Kurczaka z goframi.
 • Burgery.
 • Pizzę.
 • Pancakes.
Waszyngton
Przykładowe ceny

- Kieliszek wina/Sangrii/Margarity w trakcie happy hour: 20 zł, piwo lub tapas: 15 zł;
- bochenek chleba: 8,30 zł;
- włoska bagietka: 7,50 zł;
- dzienny bilet na metro: 53 zł, jednorazowy: 11 zł + 3,76 zł za wydrukowanie go;
- wypożyczenie roweru na dzień: 23 zł, naliczane jest około 7,50 zł za nieoddanie go do stacji co pół godziny.

Komunikacja

Taksówki (przejazdy są tym bardziej opłacalne, im więcej jest osób w pojeździe; na terenie najsłynniejszych atrakcji i zabytków transfer taksówką wynosi około 38 zł), metro, rowery miejskie (z kaucją 376 zł z karty kredytowej)

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

7189 km (niecałe 9 godzin lotu)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l0ub1
d2l0ub1
d2l0ub1