Trwa ładowanie...

Peru. W pobliżu miasta Nazca odkryto olbrzymi wizerunek kota

​Peruwiańscy archeolodzy znaleźli ogromny, 37-metrowy rysunek kota nieopodal miasta Nazca. Powstał prawdopodobnie około 200-100 roku p.n.e. Jak to możliwe, że odkrycia dokonano dopiero teraz?

Share
Dolina Nazca, Peru
Dolina Nazca, PeruŹródło: Getty Images
d35fdnv

Nazca znów jest na ustach całego świata. Tajemniczy koci geoglif, o długości 37 metrów, został zauważony na zboczu wzgórza podczas prac archeologicznych. Badacze szacują, że powstał między 200 a 100 rokiem p.n.e. O fascynującym znalezisku poinformowało peruwiańskie Ministerstwo Kultury.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego przez tyle stuleci nikt nie zauważył rysunku i doszukuje się w tej historii oszustwa. Odpowiedź jest prosta - postać, zanim na nią natrafiono, była ledwo widoczna i prawie zanikła. To efekt naturalnej erozji i jej położenia na dość stromym zboczu. Jednak w połowie października zakończono czyszczenie i konserwację geoglifu. Efekty widać na powyższym zdjęciu.

d35fdnv

Rysunek przedstawia postać kota z profilu, z głową zwróconą do przodu (mowa o powyższym zdjęciu - poniżej znajduje się jeden z kilku innych rysunków w tym regionie). Linie są w większości dobrze zdefiniowane i mają od 30 do 40 cm. Eksperci twierdzą, że cechy stylistyczne rysunku pochodzą z późnego okresu Paracas, a więc ok. 100-200 lat p.n.e.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie NazcaŹródło: Getty Images

Tego rodzaju przedstawienie kotów było bardzo powszechne w Nazca. Rysunki znajdowały się często na ceramice czy tekstyliach. Ministerstwo Kultury Peru zauważyło, że odkrycie to po raz kolejny pokazuje bogate i różnorodne dziedzictwo tego miejsca, które od 1994 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Cóż, jedną z rzeczy, która wciąż zaskakuje i o którą wiele osób pyta, jest to, w jaki sposób wciąż znajdujemy nowe geoglify. [...] To bardzo się polepszyło w ostatnich latach dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Wcześniej mieliśmy tylko zdjęcia z samolotów, ale teraz mamy zdjęcia, które można wykonać dronami na bardzo małych wysokościach i to pomaga" - wyjaśnił Johny Isla, dyrektor Zarządzania dolinami Nazca i Palpa.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie NazcaŹródło: Getty Images

Tajemnicze geoglify. Skąd się wzięły?

Geoglify na płaskowyżu Nazca zostały odkryte w 1927 r. Wśród figur humanoidalnych, zwierzęcych i roślinnych są też kształty geometryczne oraz linie proste. Największą figurą odkrytą do tej pory jest pelikan, który ma około 285 m długości. A najdłuższa linia – ponad 12 km.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie NazcaŹródło: Getty Images

Jak przekazuje "Gazeta Wyborcza", teorii o przeznaczeniu linii było wiele. Nie brakuje zwolenników tezy, że rysunki są dziełem UFO. Jednak naukowcy bardziej widzieli w nich kanały nawadniające oraz starożytny kalendarz astronomiczny. W latach 80. XX amerykański antropolog Johan Reinhard wysunął teorię, że linie z Nazca wiązały się z kultem górskich bóstw wodnych.

d35fdnv

Źródło: The Guardian, Gazeta Wyborcza

Gigantyczne, starożytne drzewo z Peru. Naukowcy badają jego sekrety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d35fdnv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35fdnv
d35fdnv