Trwa ładowanie...
d30bdhb

Peru. W pobliżu miasta Nazca odkryto olbrzymi wizerunek kota

​Peruwiańscy archeolodzy znaleźli ogromny, 37-metrowy rysunek kota nieopodal miasta Nazca. Powstał prawdopodobnie około 200-100 roku p.n.e. Jak to możliwe, że odkrycia dokonano dopiero teraz?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolina Nazca, Peru
Dolina Nazca, Peru (Getty Images)
d30bdhb

Nazca znów jest na ustach całego świata. Tajemniczy koci geoglif, o długości 37 metrów, został zauważony na zboczu wzgórza podczas prac archeologicznych. Badacze szacują, że powstał między 200 a 100 rokiem p.n.e. O fascynującym znalezisku poinformowało peruwiańskie Ministerstwo Kultury.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego przez tyle stuleci nikt nie zauważył rysunku i doszukuje się w tej historii oszustwa. Odpowiedź jest prosta - postać, zanim na nią natrafiono, była ledwo widoczna i prawie zanikła. To efekt naturalnej erozji i jej położenia na dość stromym zboczu. Jednak w połowie października zakończono czyszczenie i konserwację geoglifu. Efekty widać na powyższym zdjęciu.

d30bdhb

Rysunek przedstawia postać kota z profilu, z głową zwróconą do przodu (mowa o powyższym zdjęciu - poniżej znajduje się jeden z kilku innych rysunków w tym regionie). Linie są w większości dobrze zdefiniowane i mają od 30 do 40 cm. Eksperci twierdzą, że cechy stylistyczne rysunku pochodzą z późnego okresu Paracas, a więc ok. 100-200 lat p.n.e.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie Nazca (Getty Images)

Tego rodzaju przedstawienie kotów było bardzo powszechne w Nazca. Rysunki znajdowały się często na ceramice czy tekstyliach. Ministerstwo Kultury Peru zauważyło, że odkrycie to po raz kolejny pokazuje bogate i różnorodne dziedzictwo tego miejsca, które od 1994 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Cóż, jedną z rzeczy, która wciąż zaskakuje i o którą wiele osób pyta, jest to, w jaki sposób wciąż znajdujemy nowe geoglify. [...] To bardzo się polepszyło w ostatnich latach dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Wcześniej mieliśmy tylko zdjęcia z samolotów, ale teraz mamy zdjęcia, które można wykonać dronami na bardzo małych wysokościach i to pomaga" - wyjaśnił Johny Isla, dyrektor Zarządzania dolinami Nazca i Palpa.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie Nazca (Getty Images)

Tajemnicze geoglify. Skąd się wzięły?

d30bdhb

Geoglify na płaskowyżu Nazca zostały odkryte w 1927 r. Wśród figur humanoidalnych, zwierzęcych i roślinnych są też kształty geometryczne oraz linie proste. Największą figurą odkrytą do tej pory jest pelikan, który ma około 285 m długości. A najdłuższa linia – ponad 12 km.

Jeden z rysunków w dolinie Nazca Getty Images
Jeden z rysunków w dolinie Nazca (Getty Images)

Jak przekazuje "Gazeta Wyborcza", teorii o przeznaczeniu linii było wiele. Nie brakuje zwolenników tezy, że rysunki są dziełem UFO. Jednak naukowcy bardziej widzieli w nich kanały nawadniające oraz starożytny kalendarz astronomiczny. W latach 80. XX amerykański antropolog Johan Reinhard wysunął teorię, że linie z Nazca wiązały się z kultem górskich bóstw wodnych.

Źródło: The Guardian, Gazeta Wyborcza

d30bdhb

Gigantyczne, starożytne drzewo z Peru. Naukowcy badają jego sekrety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30bdhb

Podziel się opinią

Share
d30bdhb
d30bdhb