Trwa ładowanie...
d30laim

Piazza del Duomo (Trydent)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Piazza del Duomo w Trydencie to jeden z najpiękniejszych rynków w słonecznych Włoszech.

Piazza del Duomo – ogólne informacje

Piazza del Duomo to centralny plac w Trydencie, który jest miejscem spotkań mieszkańców miasta oraz celem wycieczek turystycznych. Na rynku w Trydencie znajdują się średniowieczne kamienice, które nadają Piazza del Duomo klimatyczny wygląd. Poza tym, na placu stoi XIII-wieczna katedra, a przed nią fontanna Neptuna.

Na Piazza del Duomo można poczuć się jak w bajce, ponieważ wieczorem kamienice są oświetlane niebiesko-różowymi reflektorami.

Piazza del Duomo – katedra św. Wergiliusza

Katedra św. Wergiliusza (wł. Cattedrale di San Vigilio lub Duomo di Trento) to rzymskokatolicki kościół, który do 1802 roku był siedzibą biskupstwa trydenckiego. Budowę kościoła zlecił biskup Federico Wanga. Prace trwały ponad sto lat, a z każdym rokiem katedra zyskiwała coraz bardziej gotycki wygląd.

Fasadę kościoła zdobią rozety, z których najsłynniejsza przedstawia Koło Fortuny. Warto zauważyć również, że lwy podtrzymujące kolumny od północnej strony narteksu są skręcone przy absydzie. We wnętrzu katedry znajduje się główna nawa z dwoma przejściami oraz transeptem, w którym są zlokalizowane XIV-wieczne freski przedstawiające legendę św. Juliana, a także kamienny posąg Madonny degli Annegati. W apsydzie prawej części transeptu znajdują się relikwie miejscowych męczenników: Sisiniusa, Marturiusa i Aleksandra, który zmarł ok. 397 r. p.n.e. Po prawej stronie od wejścia znajduje się Kaplica Krzyżowa (1682) z drewnianym krucyfiksem, u stóp którego ogłoszone były postanowienia Soboru Trydenckiego (1545-1563).

Piazza del Duomo – Palazzo Pretorio

Palazzo Pretorio znajduje się obok katedry św. Wergiliusza. Został wybudowany w IX wieku, natomiast wieża nazywana Torre Civica w XIII wieku. Obecnie w wieży jest zlokalizowana wystawa barokowych obrazów o tematyce religijnej. Początkowo pałac był siedzibą magistratu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Palazzo Pretorio do połowy XIII wieku był również siedzibą biskupów.

Palazzo Pretorio był restaurowany w 1676 roku z inicjatywy Sigismonda Alfonso Thuna. W czasie remontów budynek całkowicie zmienił swój wygląd, w tym zniknęła romańska fasada, która zdobiła pałac. Prace restauracyjne przeprowadzono ponownie w latach 50. XX wieku. Ich celem było przywrócenie Palazzo Pretorio średniowiecznego wyglądu. W 1963 roku budynek został siedzibą Muzeum Diecezjalnego w Trydencie.

Piazza del Duomo – fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna przed katedrą św. Wergiliusza jest kopią oryginalnej fontanny Neptuna wykonanej przez Stefano Sallterio da Laglio w latach 1767 – 1769. Fontannę wyrzeźbił Francesco Antonio Giongio. Wskutek licznych zniszczeń fontanna została przeniesiona do pałacu Thunów, a kopia z brązu autorstwa Davida Rigattiego trafiła na Piazza del Duomo. Dolną część fontanny zdobią płaskorzeźby przedstawiające trytonów oraz koniki morskie. Na fontannie znajduje się również data MDCCLXVIII (1768). Do drugiej połowy XIX wieku fontanna była otoczona szesnastoma słupkami połączonymi łańcuchem.

d30laim
Piazza del Duomo (Trydent)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h 13 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

Katedrę św. Wergiliusza można zwiedzać codziennie między 6.30 a 12. oraz między 14.30 a 20.00.
W czasie mszy świętych nie można zwiedzać kościoła.
Palazzo Pretorio jest otwarte codziennie od 10.30 do 18.30

Ceny biletów

Palazzo Pretorio:
- bilet normalny - 8 euro
- bilet ulgowy - 6 / 4 euro

Orientacyjna odległość

1409 km z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30laim
d30laim
d30laim