Trwa ładowanie...
d2xgram

Trydent

Największe atrakcje
Położenie:

w północnych Włoszech, w regionie Trydent - Górna Adyga, w prowincji Trentino, w Alpach

Strefa czasowa:

UTC +1:00

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Trydent – miasto położone w północnych Włoszech w regionie Trydent – Górna Adyga, który graniczy ze Szwajcarią, Austrią, Wenecją Euganejską i Lombardią.

Trydent – ogólne informacje

Trydent jest włoskim miastem położonym w regionie Trydent – Górna Adyga w prowincji Trentino. Trydent zajmuje powierzchnię 157 km2, na której mieszka 112 000 osób.

W Trydencie rozwijają się liczne gałęzie przemysłu: maszynowego, drzewnego, metalowego i chemicznego. Niedaleko Trydentu znajdują się również kamieniołomy magmowym skał wulkanicznych (porfirów), a także elektrownia wodna.

Trydent – pogoda

Trydent leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. W mieście, tak jak w całym regionie Trydent – Górna Adyga często pada. Roczna suma opadów przekracza 900 mm. Miesiącem, w którym meteorologowie rejestrują najmniej opadów jest styczeń (45 mm). Natomiast najwięcej pada w listopadzie (98 mm). Do Trydentu najlepiej wybrać się w lipcu, ponieważ wtedy jest notowana najwyższa średnia temperatura (+22,9 stopni). Położenie blisko gór sprawia, że w Trydencie w styczniu jest chłodniej (+1,1 stopni) w stosunku do całego regionu.

Trydent – historia

Pierwsze wzmianki o Trydencie dotyczą zamieszkiwania osady przez Celtów. W 222 roku w Trydencie objęli władzę Rzymianie. Miasto znajdowało się również w rękach Ostrogotów i Longobardów. Natomiast od 952 roku Trydent został przyłączony do Bawarii. Miasto było w granicach Austro – Węgier do I wojny światowej. Jednak na podstawie traktatu pokojowego zawartego 3. listopada 1918 roku Trydent został przyłączony do Włoch.

W latach 1545 – 1563 w Trydencie odbył się słynny sobór kościoła katolickiego, który miał być odpowiedzią na narastającą w Europie reformację. Sobór w Trydencie był początkiem zmian w kościele, a zarazem początkiem kontrreformacji.

Trydent – zabytki

 • Plac Katedralny (Piazza del Duomo) – malowniczy plac w centrum miasta, na środku którego stoi fontanna Neptuna z 1767 roku;
 • Katedra św. Wergiliusza (Cattedrale di San Vergilo) – wybudowana na przełomie XII i XIII na podwalinach starego kościoła, w którym spoczywają relikwie św. Wergiliusza;
 • Zamek Buonconsiglio – będący dawną siedzibą biskupów, którzy przyjechali na Sobór trydencki;
 • Kościół Santa Maria Maggiore – surowy kościół, w którym biskupi rozpoczęli kontrreformację.

Trydent – okolice

Będąc w Trydencie warto pojechać do położonej o 40 minut od centrum Riva del Gardy, w której łączą się ze sobą górskie szczyty i błękitna woda. Miejscowość jest uwielbiana przez windsurferów, jednak bywa bardzo droga.

Zimą warto udać się do Monte Bondone oddalonego od Trydentu o 15 kilometrów, w którym znajduje się ośrodek narciarski, a także znany w całej Europie Snowpark. Najbardziej znanym kąpieliskiem w Monte Bondone jest Lago di Caldonazzo. Latem temperatura wody może osiągać do +25 stopni.

Trydent – pobliskie miasta

 • Wenecja (214 km; 2 godziny 6 minut samochodem);
 • Bolonia (226 km; 2 godziny 39 minuty samochodem);
 • Bergamo (182 km; 1 godzina 59 minut samochodem);
 • Mediolan (226 km; 2 godziny 39 minut samochodem);
 • Werona (101 km; 1 godzina 9 minut samochodem);
 • Padwa (190 km; 2 godziny 1 minuta samochodem);
 • Bolzano (58 km; 45 minut samochodem).

Trydent – lokalne potrawy

W Trydencie smaki weneckie mieszają się ze smakami alpejskimi. Makarony często podaje się z dziczyzną oraz leśnymi grzybami. Trydeńczycy jedzą także kiszoną kapustę oraz nadziewane wątrobą pyzy. Warto spróbować również suszonego boczku oraz sera Grana Trentino. Na deser można skosztować strucli z jabłkami oraz popijać na trawie jasnoczerwone wino Schiava.

Trydent – noclegi

Tak jak w całych Włoszech, Trydent nie należy do miejscowości, w których są tanie noclegi. Z tego względu podróż warto zorganizować wcześniej i nawet 2 – 3 miesiące przed planowanym wyjazdem wykupić noclegi w okazyjnych cenach (ok. 200 pln za noc w pakiecie ze śniadaniem). Ceny zorganizowanych wycieczek rozpoczynają się od 1000 pln za osobę na tydzień.

Trydent – ciekawostki

 • W 2004 roku Trydent dostał nagrodę Miasta Alpejskiego.
Trydent
Przykładowe ceny

- kawa - 2,70 euro
- bilet wstępu do Snowparku w Monte Bondone w sezonie narciarskim - 29 euro

Komunikacja

- PKP
- PKS
- wypożyczalnia samochodów

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1409 km z Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xgram
d2xgram
d2xgram