Pierniki - znana na świecie atrakcja Torunia
Dlaczego to właśnie Toruń stał się polską stolicą piernika i jaka jest historia powstania gwiazdy wśród pierników - toruńskiej Katarzynki? - Piernik w kształcie karety mógł pełnić funkcję prezentu z okazji ślubu - mówi Anna Jędrzejewska z Muzeum Toruńskiego Piernika.
Dlaczego to właśnie Toruń stał się polską stolicą piernika i jaka jest historia powstania gwiazdy wśród pierników - toruńskiej Katarzynki? Na te pytanie odpowiada Arkadiusz Skonieczny, przewodnik turystyczny po Toruniu, Anna Jędrzejewska z Muzeum Toruńskiego Piernika i Waldemar Przygodzki - mistrz piernikarstwa.
Od 2006 roku punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających Toruń jest Żywe Muzeum Piernika, założone przez Elżbietę Olszewską jako pierwsze tego typu w Europie. Odwiedzający mają okazję poznać stare receptury i wziąć udział w procesie wytwarzania korzennych przysmaków, przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Atrakcja ma na swoim koncie wiele wyróżnień, m.in. certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2008” Polskiej Organizacji Turystycznej czy Certyfikat Jakości serwisu TripAdvisor (2015 rok). W 2012 roku atrakcja została uznana jednym z 7 Nowych Cudów Polski w konkursie National Geographic Traveler. The Huffington Post umieścił za to Żywe Muzeum Piernika liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 roku.
W 2015 roku na mapie turystycznej Polski, a przede wszystkim Torunia, pojawiło się nowe miejsce, które zaprasza w podróż poprzez najsłodszą historię miasta. Interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika, które został otwarte dla zwiedzających 20 czerwca, wprowadza w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, odkrywając tajemnicę jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 jest symbolem miasta. *Muzeum Toruńskiego Piernika *zostało uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu 2015 roku w plebiscycie zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.
ik