Trwa ładowanie...
decd47h

PKP chce wprowadzić nową opłatę. Odczuliby ją wszyscy pasażerowie

PKP, powołując się na przepisy z 2016 r., planuje wprowadzić tzw. "opłatę dworcową". Pomysł jest krytykowany przez przewoźników, choć nowa opłata uderzyłaby też po kieszeni pasażerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewoźnicy ostrzegają, ze "opłata dworcowa" może być wysoka i wpłynie na ceny biletów
Przewoźnicy ostrzegają, ze "opłata dworcowa" może być wysoka i wpłynie na ceny biletów (Shutterstock.com)
decd47h

Polskie Koleje Państwowe aktualnie prowadzą negocjacje z przewoźnikami w sprawie nowej "opłaty dworcowej". PKP tłumaczy, że może ją wprowadzić dzięki nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym z grudnia 2016 r. Jej treść głosi, że PKP ma prawo wystawiać rachunek przewoźników za dostęp do infrastruktury, tj.: hole, poczekalnie czy ciągi komunikacyjne.

Ile będzie wynosić opłata? Ta informacja jeszcze nie jest znana, ale kolejarze przyznają, że pozwoli ona na częściowe pokrycie kosztów związanych z udostępnianiem dworców pasażerom, a także zwiększenie jakości usług dostarczanych przez spółkę.

Eksperci nie podchodzą jednak to tego pomysłu zbyt entuzjastycznie. Uważają, że zmiana dotknie samych pasażerów, przez podwyższenie cen biletów, a także prawdopodobne anulowanie niektórych, nieopłacalnych połączeń kolejowych.

decd47h

Zobacz też: PKP szykuje się na inwestycyjny skok

- Jeżeli pojawi się jakaś opłata, to w jakiś sposób za nią zapłacimy. Jeżeli nie zapłacimy na bilecie, to zapłaci to za nas ktoś, kto dotuje kolej, czyli zapłacimy w podatkach - powiedział w tvn24bis.pl Jakub Majewski, ekspert rynku kolejowego i prezes Fundacji ProKolej.

Sami przewoźnicy ostrzegają, ze "opłata dworcowa" może być wysoka i jest uzależniona od kilku czynników, m.in. jakości dworca, klasy pociągu czy liczby przystanków na trasie.

decd47h

- Płacimy już za najem powierzchni na dworcach pod kasy, biura obsługi klienta i inne nasze pomieszczenia. Teraz chce się nas zmusić do płacenia za hole, korytarze, kaplice, trawniki – mówi Bogusław Godlewski rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Godlewski dodał również, że wprowadzenie opłaty dworcowej z pewnością będzie miało wpływ na ceny biletów oraz na liczbę połączeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

decd47h

Podziel się opinią

Share

decd47h

decd47h