Trwa ładowanie...
d4mew02

Plac Trafalgarski - Trafalgar Square

Największe atrakcje
Plac Trafalgarski - Trafalgar Square
Kraj
d4mew02
Na Trafalgar Square zbiegają się główne ulice Londynu iStock

Plac Trafalgarski w Londynie to centralny punkt miasta. Jego nazwa upamiętnia bitwę pod Trafalgarem. W pobliżu Trafalgar Square rozmieszczone zabudowania brytyjskiej Galerii Narodowej.

Plac Trafalgarski (Trafalgar Square) – położenie

Plac Trafalgarski otoczony jest drogami należącymi do trasy A4, która biegnie na zachód od City of London. Po północnej stronie Trafalgar Square mieści się Galeria Narodowa. Na wschodzie znajduje się kościół św. Marcina. Do placu prowadzą ulice: Strand, Cockspur St., Northumberland Avenue, Whitehall, The Mall.

Można tam dojechać metrem (wyjście na Trafalgar Square mają linie Bakerloo i Northern) oraz autobusami: 3, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 23, 24, 29, 53, 87, 88, 91, 139, 159, 176, 453.

Plac Trafalgarski (Trafalgar Square) – najważniejsze informacje

Plac Trafalgarski w Londynie zbudowany został wokół obszaru znanego wcześniej jako Charing Cross, gdzie kilka wieków temu mieściły stajnie królewskie. Nazwa administracyjna pochodzi od przylądka Trafalgar – miejsca, w którym 21 października 1805 roku flota brytyjska odniosła zwycięstwo morskie nad zjednoczonymi siłami Francji i Hiszpanii podczas wojen napoleońskich.

Architektem odpowiedzialnym za kształt Trafalgar Square jest John Nash. W centrum placu stoi 55-metrowa kolumna Nelsona (na cześć admirała Horatio Nelsona poległego w bitwie pod Traflagarem). Znajdują się tu również rzeźby generałów Napiera i Havelocka, pomnik króla Jerzego IV, fontanna Lutyensa oraz cztery lwy odlane z brązu.

Plac Trafalgarski to główne miejsce zgromadzeń politycznych i dużych imprez miejskich, takich jak sylwester i obchody świąt Bożego Narodzenia. Co roku staje tam ogromna choinka.

Plac Trafalgarski - Trafalgar Square
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Orientacyjna odległość

1500 km

d4mew02
d4mew02
d4mew02
d4mew02