Trwa ładowanie...
dz84u74

Planetarium (Toruń)

Największe atrakcje
Planetarium (Toruń)
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Planetarium (Toruń) – Centrum Popularyzacji Kosmosu – udostępniono dla zwiedzających w 1994 roku po pięcioletniej przebudowie. Właścicielem obiektu jest lokalna Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika.

Planetarium (Toruń) – w liczbach

Kopuła toruńskiego Planetarium ma 15 metrów średnicy, a wysokość sali do zenitu wynosi 9,5 metra. Sześciokilometrowe przewody, dobrze ukryte w ścianach oraz pod podłogą głównego pomieszczenia, są niewidoczne z punktu siedzenia każdego ze 189 widzów na fotelach w sali Planetarium. Od otwarcia obiekt wyświetlał aż 65 różnych seansów tematycznych. Do końca 2016 roku odwiedziło go 4 621 514 osób, a dzienny rekord wynosił 2047 turystów.

Planetarium (Toruń) – atrakcje

W budynku Planetarium w Toruniu znajdziemy:

  • Planetarium – z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu prezentowane są tutaj przestrzenne pokazy astronomiczne na ogromnej kopule obiektu – sztucznym niebie. Centrum sali to projektor Zeiss, który wyświetla 6,5 tysiąca gwiazd, odtwarzając wiernie wygląd nieba w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej.
  • Geodium – autorska wystawa interaktywna z wieloma stanowiskami poświęcona planecie Ziemia. Model kuli ziemskiej ma średnicę 2,15 metra, jest odpowiednio podświetlony i można samodzielnie przekonać się tutaj o zmienności pory doby czy roku, eksperymentując.
  • Orbitarium – z modelem sondy kosmicznej Cassini z orbity Saturna. Steruje się nią z pulpitów oraz własnoręcznie uruchamia silniki odrzutowe. Komputerowe animacje przybliżają misje kosmiczne i zaznajamiają ze wszystkimi planetami Układu Słonecznego. Można tez samodzielnie imitować ciekawe zjawiska atmosferyczne.

W toruńskim Planetarium wyświetlane są seanse w różnych wersjach językowych, z których najwięcej skorzystają dzieci. Poszczególne projekcje trwają maksymalnie 40 minut, a szczegółowy repertuar Planetarium dostępny jest na stronie tej atrakcji turystycznej.

Planetarium (Toruń) – cennik i godziny otwarcia

Oferta Planetarium w Toruniu skierowana jest dla wszystkich powyżej 4. roku życia. Nie można tutaj przyprowadzać małych dzieci głównie ze względu na warunki na poszczególnych salach – specjalne efekty dźwiękowe oraz ciemność. Treści merytoryczne pokazów także dostosowano do starszych dzieci. Dodatkowo budynek ma zabytkowy charakter, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami architektonicznymi. W wąskich przejściach czy na krętych schodach nie pomieszczą się wózki z maluchami. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przygotowano zewnętrzną windę, obsługiwana przez jednego z pracowników Planetarium w Toruniu.

W budynku Planetarium jest również sklepik z pamiątkami (czynny od wtorku do soboty), brak natomiast punktu gastronomicznego oraz szatni. Kasa biletowa jest czynna w godzinach:

  • 10.15-15.15 w poniedziałki,
  • 10.15-17.15 od wtorku do piątku,
  • 10.45-18. w soboty,
  • 10.45-16.45 w niedziele.
Planetarium (Toruń)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

W wakacje: Sala Planetarium 12 i 10 zł (seanse), Sala Geodium (wystawa interaktywna) 9 i 7 zł, Sala Orbitarium (wystawa interaktywna) 9 i 7 zł

Orientacyjna odległość

261 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz84u74
dz84u74
dz84u74