Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
31-03-2016 12:03

Planujesz podróż do Tokio? Bez tych 10 aplikacji nawet nie próbuj tam jechać

Tokio ma w sobie wszystko, o czym marzy turysta spragniony wrażeń, których próżno szukać na Starym Kontynencie: najbardziej niezawodny transport publiczny, oszałamiającą przyrodę, ultranowoczesne budynki, doskonale zachowane zabytki, wspaniałe jedzenie i serdecznych mieszkańców. Wszystko to jednak może przyprawić o zawrót głowy, gdy bez wcześniejszego przygotowania wylądujemy w tokijskim metrze albo przyjdzie nam zamawiać kolację z menu zapisanego w kanji – i tylko w kanji.

Artykuł sponsorowany
Planujesz podróż do Tokio? Bez tych 10 aplikacji nawet nie próbuj tam jechaćŹródło: kazaalong/Shutterstock
d3fsrj7
d3fsrj7

Dlatego przygotowaliśmy listę 10 najlepszych aplikacji, które pozwolą wam najlepiej zorganizować podróż do stolicy Japonii oraz uniknąć sytuacji, które niepotrzebnie zakłóciłyby odkrywanie wszystkich uroków Kraju Kwitnącej Wiśni.

HotelsCombined

HotelsCombined to aplikacja, która łączy w sobie wszystkie najlepsze elementy aplikacji do rezerwowania hoteli i serwuje je w formie jednego przejrzystego interfejsu. Aplikacja gromadzi aktualne dane o dostępności noclegów z dosłownie wszystkich największych serwisów rezerwacyjnych i prezentuje wyniki w formie listy z cenami, liczbą gwiazdek, oceną gości i zdjęciami wszystkich hoteli. Wyniki można filtrować według ceny, oceny gości lub lokalizacji, a rezerwacja hotelu dokonujemy zaledwie kilkoma kliknięciami w obrębie aplikacji.

Plusy:
• Wyszukuje najniższe ceny spośród wszystkich ofert dostępnych w największych serwisach rezerwacyjnych (zarezerwowaliśmy hotel Hundred Stay Shinjuku 50% taniej).
• Ekspresowo przelicza ceny na różne waluty.
• Działa szybko i jest prosta w obsłudze.

d3fsrj7

Minusy:
• Czasem trzeba poczekać kilka sekund na pełne załadowanie listy wyników porównania ofert, ale warto, bo wtedy widać, jak dużo można oszczędzić.

Ocena: 9/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS, Android oraz Windows (Darmowa)
*Pobierz aplikację HotelsCombined *

Navitime Japan Travel

*Navitime for Japan Travel *jest dedykowaną aplikacją pomagającą cudzoziemcom w korzystaniu z transportu publicznego w całej Japonii. Wystarczy wpisać lokalizację/cel, a Navitime przedstawi nam szczegółowy plan podróży, w tym wskazówki dojścia pieszo do najbliższej stacji, informacje o odpowiednich połączeniach kolejowych, liczbie przesiadek i koszcie biletów. Aplikacja łączy dane o pociągach, autobusach, taksówkach i odcinkach pieszych, a także ciekawe sugestie miejsc, w których zjemy coś dobrego, skorzystamy z darmowego Wi-Fi lub znajdziemy najbliższy bankomat.

d3fsrj7

Plusy:
• Prezentuje dokładne ceny biletów i rozkłady jazdy.
• Bardzo skomplikowany system japońskiego metra i kolei dzieli na mniejsze przejrzyste mapy.
• Wyszukuje wygodne połączenia, dzięki którym nie trzeba się bez sensu nachodzić.
• Wyświetla opcje podróży na każdą kieszeń.

Minusy:
• Na początku wydaje się, że aplikacja dosyć długo wyszukuje określone miejsce/cel podróży, ale bez niej naprawdę ani rusz w Japonii.

Ocena: 8/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS i Android (Darmowa)
Pobierz aplikację Navitime Japan Travel

Mapy <a href="https://tech.wp.pl/google-6170643008112769c">Google</a>

Mapy Google działają w Japonii bardzo dobrze, nawet gdy korzystamy z opcji lektora, który nawiguje nas podczas jazdy samochodem, przemieszczania się rowerem albo pieszej wędrówki. Poza tym dzięki tej aplikacji możemy bardzo szybko wyszukać okoliczne restauracje, bary, zabytki i inne atrakcje.

d3fsrj7

Plusy:
• Dzięki niej można znaleźć bardzo fajne małe lokalne knajpki, o których na pewno nie przeczytamy w największych przewodnikach.
• Nawigacja głosowa jest zbawieniem w gąszczu wąskich uliczek typowych dla starych dzielnic Tokio.

Minusy:
• Zawsze będzie odsyłać Cię do najbliższej drogi typu Expressway. To japońskie drogi ekspresowe, które mocno nadwyrężą wasz portfel – przejechanie 150-200 kilometrów taką trasą kosztuje nawet 40-80 dolarów.
• Czasem potrafi wysłać Cię w dziwne miejsce – na przykład prosto na podwórko mocno zaskoczonego japońskiego rolnika.

Ocena: 7/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS i Android (Darmowa)
Pobierz GoogleMaps

Tłumacz Google

Google ostatnio zaktualizował tę aplikację o tłumaczenie kanji za pomocą kamery smartfonu, co jest prawdziwym zbawieniem dla każdego, kto choć raz był w japońskim supermarkecie. Aplikacja tłumaczy głosowo i tekstowo, skanuje tekst aparatem i pozwala na rysownie kanji bezpośrednio na ekranie. Myślicie, że ta ostatnia funkcja jest bezużyteczna? Co to to nie – czasem tylko w ten sposób porozumiecie się z Japończykiem, który nie potrafi używać angielskiej klawiatury.

d3fsrj7

Plusy:
• Autowykrywanie kanji i japońskiego, co pozwala na ekspresowe tłumaczenie znaków i menu.
• Możliwość rysowania kanji bezpośrednio na ekranie.

Minusy:
• Niektóre tłumaczenia z japońskiego na angielski są co najmniej kuriozalne, ale spośród 5 różnych aplikacji tego typu Tłumacz Google i tak radzi sobie najlepiej.

Ocena: 7/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS i Android (Darmowa)
*Pobierz GoogleTranslate *

Tripcase

Tripcase to aplikacja, która w jednym kroku wizualnie zorganizuje całą Twoją podróż. Wystarczy, że załadujesz do niej wszystkie informacje o celu podróży i rezerwacjach, a po kilku minutach zobaczysz je w aplikacji (można je tam też dowolnie edytować). Przetestowaliśmy to ładując do aplikacji potwierdzenia rezerwacji naszych biletów kolejowych, dwóch lotów i dwóch hoteli, a po 5 minutach mieliśmy już to wszystko w jednym miejscu, w formie osi czasu z godzinami, numerami lotów itp.

d3fsrj7

Plusy:
• Dane ładują się szybko i bez problemu, więc dosłownie po chwili masz pod ręką wszystkie szczegóły podróży.
• Aplikacja sama dodała pomoce informacje o naszych hotelach, w tym mapy i numery telefonów.

Minusy:
• Automatycznie nadaje nazwę podróży na podstawie miejsca przerwy w podróży, a nie jej ostatecznego celu.
• Ekran główny na pierwszy rzut oka jest skomplikowany, bo prezentuje te same informacje w dwóch różnych widokach.

Ocena: 7/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS i Android (Darmowa)
Pobierz aplikację Tripcase

XE Currency Converter

*XE Currency Converter *to aplikacja gromadząca bieżące dane o wszystkich walutach w formie prostego w obsłudze kalkulatora. Ma rewelacyjny interfejs, przechowuje dane o wszystkich walutach, których potrzebujesz, i jednym kliknięciem je przelicza. Dzięki temu można bardzo łatwo i szybko porównać ceny.

d3fsrj7

Plusy:
• Łatwa w obsłudze i bardzo szybka.
• Przy każdym uruchomieniu w trybie online automatycznie aktualizuje dane o kursach walut.

Minusy:
• Eee... Robi, co trzeba i robi to dobrze. Trudno się do czegokolwiek przyczepić.

Ocena: 10/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS, Android, Windows i Blackberry (Darmowa)
Pobierz aplikację XE Currency Converte

Accuweather

Japonia jest jednym z zaledwie czterech krajów, w którym dzięki tej aplikacji można na żywo śledzić mapy burzowe na podstawie danych z radarów Accuweather. Oprócz tego mamy też dostęp do alertów pogodowych przesyłanych przez innych użytkowników oraz modułu Minutecast™, w którym znajdziemy superdokładne dane o prognozowanych opadach na przestrzeni najbliższych 120 minut – łącznie z informacją o ich rodzaju i intensywności. Accuweather jest bez wątpienia najdokładniejszą aplikacją pogodową, jaką znamy, a dzięki różnym opcjom dostosowania interfesju pozwala na dodatkowe sprofilowanie wyświetlanych informacji do potrzeb konkretnego użytkownika.

Plusy:
• Jest tak dokładna, że wielu Japończyków używa jej na miejscu do monitorowania ryzyka klęski żywiołowej.
• Prezentuje rzetelne dane pogodowe nawet w górach, bo do określania lokalizacji użytkownika korzysta z systemu GPS.
• Ma prosty i czytelny interfejs oraz wygodny widżet, który pozwala na wyświetlanie danych pogodowych na ekranie głównym telefonu.

Minusy:
• Sekcja „Popular Weather Videos” na środku strony z prognozami długoterminowymi jest kompletnie niepotrzebną przeszkadzajką.

Ocena: 8/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS, Android, Windows, Blackberry i Kindle Fire (Darmowa)
Pobierz aplikację Accuweather

Snapseed

Coś dla fanów ekspresowej obróbki zdjęć. Snapseed łączy w sobie wszystkie najlepsze funkcje desktopowych programów do edycji plików graficznych, pozwalając na szybkie odpicowanie zdjęć na smartfonie. Do dyspozycji mamy dwie strony przeróżnych funkcji podzielonych na kategorie „Narzędzia” i „Filtry”.

Plusy:
• Spośród co najmniej 9 różnych aplikacji tego typu, które mam w telefonie, ze Snapseeda korzystam zdecydowanie najczęściej.
• Dostępne w aplikacji filtry dają bardzo ładne efekty.
• Zapisuje edytowane zdjęcia w telefonie tak przejrzysty sposób, że nie ma ryzyka niepotrzebnego duplikowania plików.

Minusy:
• Nie można przechowywać zapisanych zdjęć w ramach samej aplikacji.
• Opcja udostępniania zdjęć na portalach społecznościowych jest dość głęboko ukryta i trzeba się trochę naklikać, żeby ją znaleźć. Problem rozwiązałoby dodanie widocznego przycisku udostępniania na ekranie głównym.

Ocena: 7/10

Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS i Android (Darmowa)
Pobierz aplikację Snapseed na iOS lub Androida

Dropbox

Aplikacja Dropbox umożliwia przechowywanie w chmurze dokumentów i zdjęć, a także synchronizację plików między wszystkimi urządzeniami użytkownika. Dzięki temu mamy dostęp do wszystkich ważnych rzeczy nawet, gdy jesteśmy w drodze i nie mamy połączenia z Internetem. Po podłączeniu do Wi-Fi Dropbox automatycznie zapisuje kopie zdjęć i plików wideo, a także pozwala na ich udostępnianie jednym kliknięciem przycisku.

Plusy:
• Łatwością obsługi Dropbox bije konkurencję na głowę.
• Dzięki opcji udostępniania folderów można szybko przesyłać kopie i skany ważnych dokumentów, a pliki są dostępne natychmiast.

Minusy:
• Dosyć trudno sortuje się kopie zapasowe zdjęć – przydałaby się opcja sortowania ich np. po odwiedzonych miejscach, czy wydarzeniach.

*Ocena: 8/10 *
Dostępna dla urządzeń z systemami: iOS, Android, Windows, Blackberry i Kindle (Za darmo dostajemy limit 5 GB z opcją zwiększenia do 1 TB za 9,99 USD miesięcznie)

Pobierz aplikację Dropbox

Tysiące aplikacji na rynku - jak wybrać?
W sklepach i serwisach z aplikacjami znajdziemy tysiące aplikacji dla podróżnych – niestety w przypadku dużej części z nich marketingowy opis oferowanych funkcji ma niewielkie przełożenie na rzeczywistość.

Przedstawioną tutaj listę aplikacji skompilowaliśmy po testowaniu każdej z nich przez 3 miesiące podczas podróży po Japonii, a przy ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim to, czy dana aplikacja dobrze realizowała swoje zadania i nie powodowała niepotrzebnych problemów.

Aplikacje opisane powyżej może nie mają rekordowo dużej liczby wbudowanych funkcji albo najnowocześniejszego designu, ale przecież nie o to chodzi. W końcu dzięki nim mamy szybko i łatwo zdobyć potrzebne informacje, a nie bez sensu skupiać uwagę na ekranie telefonu, podczas gdy dokoła czeka tyle nowych, zaskakujących i pięknych miejsc do odkrycia, co właśnie w Japonii.

Artykuł sponsorowany
d3fsrj7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj