Tokio
Kraj: | |
Położenie: | Południowo-wschodnia Azja, na wyspie Honsiu |
Strefa czasowa: | UTC±09:00 |
Waluta: | Jen japoński (JPY) – 100 jenów = 3,36 zł |
Tokio to stolica Kraju Kwitnącej Wiśni i miejsce, w którym kimono na co dzień noszą nie tylko reprezentantki wyższych warstw społecznych i gejsze. Aglomeracja miejska Tokio dorównuje powierzchnią województwu lubuskiemu, a mieszka tam aż 35 milionów osób (w Polsce 40 milionów). To w Japonii powstało karaoke, a ceny noclegów oraz atrakcji nie zmieniają się tu w zależności od sezonu turystycznego.
Tokio oddalone jest od Warszawy o 12 godzin lotu. Bezpośrednie bilety w obie strony na jedno z dwóch pobliskich lotnisk można znaleźć już za 1488 złotych od osoby.
Tokio – w Kraju Kwitnącej Wiśni
Wiśnia to symbol Japonii. Przypomina mieszkańcom o ulotności i kruchości ludzkiego życia. Drzewa te kwitną w Tokio i okolicach jedynie przez dwa tygodnie, które przypadają, zależnie od pogody, zazwyczaj na przełom marca i kwietnia. Początek sezonu kwitnienia drzew wiśni jest wydarzeniem oficjalnym, ogłaszanym niezależnie dla każdego japońskiego miasta przez narodową agencję meteorologiczną. Rozpoczyna to okres wyższych cen biletów lotniczych na stołeczne lotniska, które sprzedają się wówczas świetnie. W przypadku opadów deszczu kwiatki znikają z drzew zdecydowanie szybciej niż zazwyczaj, turyści bardzo spieszą się więc z przyjazdem do Tokio, aby zaobserwować i sfotografować to piękne zjawisko.
Tokio – pogoda i temperatury
Tokio to jedno z najbezpieczniejszych miast świata. Mentalność szanujących prawo i uporządkowanych Japończyków nie pozwala im bowiem popełniać przestępstw bez wyrzutów sumienia.
Kiedy najlepiej odwiedzić Tokio? Wczesna wiosna, kiedy zaczynają kwitnąć wiśnie (sakury), to idealna pora na wizytę w stolicy Japonii. Temperatury sięgają wówczas 15°C i jest dość sucho. Letnie monsuny podnoszą wilgotność w Tokio nawet do 90%, czemu dodatkowo towarzyszą temperatury w okolicach 35°C. Tylko w lipcu i w sierpniu można za to oficjalnie udać się na Świętą Górę Fuji (około 100 kilometrów od miasta). We wrześniu często zdarzają się tu tajfuny, ale tuż po ich przejściu powszechne na terenie Japonii klony zaczynają się malowniczo czerwienić. Spada wtedy także liczba turystów w kraju. Zimny w Tokio są natomiast dość śnieżne i wilgotne.
Tokio – zabytki i atrakcje
Tokio to niezwykle czysta stolica z dużą ilością parków miejskich i wieżowców, które przeplatają się w krajobrazie miasta z niską, tradycyjną zabudową oraz okazałymi świątyniami.
*Co warto zobaczyć w Tokio?*
- Tokyo Skytree w dzielnicy Sumida, konstrukcję odporną na trzęsienia ziemi. To najwyższa budowla miasta (ma 634 metry) i najwyższa wieża telekomunikacyjna świata, z dwiema platformami widokowymi na wysokości 350 i 450 metrów, akwarium, planetarium i teatrem. Bilet wstępu na oba tarasy kosztuje 105 złotych.
- Senso-ji w dzielnicy Asakusa (odpowiednik Starówki), najstarszy sakralny obiekt w mieście, rocznie odwiedzany przez ponad 30 milionów ludzi. Prowadzi do niego Brama Gromów, Kaminarimon i 200-metrowa droga Nakamise.
- Świątynia Meiji-jingu wyznawców Shinto w parku w dzielnicy Shibuya. Wzniesiono ją w 1920 roku na cześć cesarza Meiji, którego prochy (relikwia narodowa) znajdują się w sanktuarium.
- Ogrody Cesarskie z Pałacem Cesarskim, park miejski usytuowany w centrum miasta, z podwójnymi murami, otoczony fosą, przylegał do Zamku Edo Szogunów Tokugawa, którego nie odbudowano po pożarze. Obiekt jest ogólnodostępny do godziny 17., z wyjątkiem głównej rezydencji cesarza Japonii, Pałacu Cesarskiego w dzielnicy Chiyoda. Ogrody porastają bambusy, irysy, hortensje, znajdują się tam mostki i stawy, a całkowita powierzchnia wynosi 341 hektarów (podobnie jak Central Parku w Nowym Jorku).
- Tokyo Tower z 1958 roku w dzielnicy Minato i parku Shiba, czerwoną wieżę radiowo-telekomunikacyjną, lokalną odpowiedź na Wieżę Eiffla o wysokości 333 metrów. Za wejście na piechotę na taras widokowy po kilkuset schodach dostaje się pamiątkowy certyfikat.
- Roppongi Hills Mori Tower, budynek o wysokości 238 metrów.
- Tokyo Metropolitan Government Building, z którego widać niesamowitą panoramę miasta, a wejście jest darmowe.
- Skrzyżowanie Shibuya, najbardziej ruchliwe na świecie. Zbiegają się tu trzy ulice, jest pięć przejść dla pieszych, a jedna zmiana świateł oznacza przekroczenie jezdni nawet przez 2,5 tysiąca osób na raz. W pobliżu znajduje się pomnik wiernego psa Hachiko, który co rano odprowadzał właściciela na stację, a wieczorami czekał na niego i nie zaprzestał tego rytuału nawet po śmierci mężczyzny w 1925 roku.
- Rynek Tsukiji ze słynną codzienną, poranną aukcją łowionych w pobliżu wielkich tuńczyków. Ten targ rybny odwiedza zazwyczaj nawet 42 tysiące osób w ciągu doby. To miejsce przeładunku nawet 40% japońskich ryb, ze straganami prowadzonymi przez te same rodziny od wojny.
- Sztuczną wyspę Odaibę (zwaną także Daibą), na którą prowadzi Rainbow Bridge. Powstała jako japońska pozycja obronna w 1853 roku. Obecnie używana jest jako port oraz teren rozrywkowy z wielkim diabelskim młynem, repliką Statuy Wolności, parkiem wodnym, centrum gier Sega World czy charakterystycznym budynkiem Fuji Television z kulą, platformą widokową. Znajduje się tam także Naukowe Muzeum Morskie z 1974 roku. Na wyspę można się dostać bezzałogowym pociągiem Yurikamome.
Tokio – lokalne potrawy
W tokijskich restauracjach dostaniemy tradycyjne menu w formie papierowej, ale przed dokonaniem wyboru będziemy mogli również obejrzeć potrawy wykonane z wosku bądź z plastiku. Przed częścią miejsc znajdują się automaty ze zdjęciami dań, na których wybiera się zestaw obiadowy, płaci, drukuje paragon, a następnie udaje się do środka zjeść. Nie daje się tu napiwków, ale do ceny rachunku doliczana jest zazwyczaj opłata serwisowa w wysokości 10% (głównie w miejscach typowo turystycznych).
Co zjeść i wypić w Tokio?
- Sushi, do kupienia wszędzie i w przeróżnych cenach.
- Tofu, przygotowywane w Japonii na dziesiątki sposobów, nawet na słodko, serwowane w formie deserów czy na patyku i przypominające wytrawne lizaki.
- Onigiri, trójkątne ryżowe kanapki, owinięte nori (płatkami glonów), z nadzieniem z ikrą, marynowanymi śliwkami (umeboshi), wodorostami kombu, tamago (jajkiem) lub sałatką z tuńczyka.
- Raw Wheat Gluten, gluten pszeniczny dla wegan i wegetarian, udający smak mięsa.
- Warzywa smażone w tempurze, japońskiej panierce.
- Zieloną herbatę.
- Sake.
- Japońskie piwo: Asahi, Kirin, Sapporo.
Przykładowe ceny | - Bilet na metro - 24-godzinny: 20 zł, jednorazowy - 6,20 zł; |
Komunikacja | Tokijskie metro, które dziennie przewozi 8 milionów osób, jest bardzo zatłoczone (pomagają osoby pełniące zawód „upychacza”), ale niezwykle punktualne i zorganizowane. Kolej naziemna Japan Railways, w której skład wchodzą także linie autobusowe. Bilety kupuje się na planowane odległości. |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 8595 km |
Lotniska |
Komentarze