Trwa ładowanie...
d28mtaw

Pola Elizejskie

Największe atrakcje
Pola Elizejskie
Kraj
flickr.com
Źródło: flickr.com

Pola Elizejskie to dwukilometrowa, reprezentatywna aleja Paryża zaczynająca się na Palcu Zgody (Place de la Concorde), a kończąca na placu im. Charles'a de Gaulle, przy Łuku Triumfalnym. Nazwa Pól Elizejskich nawiązuje do mitologicznego Elizjum – krainy wiosny i wiecznej szczęśliwości, do której miały trafiać po śmierci dusze dobrych ludzi.

Pola Elizejskie - historia

Jeszcze 400 lat temu Pola Elizejskie były łąkami i ziemiami uprawnymi. Konstrukcję alei wysadzanej drzewami zleciła królowa Maria Medycejska w 1616 roku. Obecną formę (Łuk Triumfalny – Plac Zgody) aleja zyskała w 1740 roku. Już wtedy Polami Elizejskimi spacerowali przedstawiciele arystokracji francuskiej.

Dziś po jej obu stronach Pól Elizejskich znajdują się najlepsze europejskie restauracje, teatry, salony samochodowe, sklepy i ekskluzywne butiki. Nieruchomości przy Polach Elizejskich wyróżniają się najwyższymi kosztami wynajęcia – nawet 13 tysięcy euro za metr kwadratowy rocznie.

Polami Elizejskimi, w święto narodowe Francji (14 lipca), przechodzi corocznie największa w Europie defilada wojskowa, a każdy nowo wybrany prezydent Republiki Francuskiej według tradycji przejeżdża aleją po objęciu urzędu. Pola Elizejskie to także odcinek końcowy wyścigu kolarskiego Tour de France.

Pola Elizejskie – lokale

Wzdłuż Pól Elizejskich ciągną się pasaże handlowe i usługowe. Spacerując aleją można natrafić między innymi na:

  • ekskluzywny Hôtel de Crillon,
  • butiki Louis Vitton, Hugo Boss czy Mont Blanc,
  • salony samochodowe Ferrari i Mercedesa,
  • godne polecenia restauracje: Le Doyen, Pavillon le Notre czy Pavillon Elysee.

Pola Elizejskie – lokalizacja i dojazd

Pola Elizejskie zlokalizowane są w 1. Dzielnicy Paryża, na północ od Sekwany. Można się tam dostać z dwóch stron - zaczynając od Łuku Triumfalnego lub Placu Zgody (Place de Concorde).

W pierwszym przypadku do Pól Elizejskich dotrzemy autobusami numer 22, 30, 31, 52, 73 i 92, metrem linii 1, 2 i 6 (wysiadając na stacji Charles de Gaulle – Etoile), a także pociągiem linii A kolei regionalnych RER (stacja wysiadkowa o tej samej nazwie). Chcąc zacząć spacer Polami Elizejskimi od strony Placu Zgody, do punktu początkowego możemy dostać się metrem linii 1, 8 i 12 (wysiadając na stacji Concorde) lub autobusami miejskimi (31, 42, 72, 73, 84 i 94).

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle w okolice Pól Elizejskich dostaniemy się autobusem Le Bus Direct, linią 2 (kierunek Wieży Eiffla - 17 €), a z lotniska Paryż-Orly linią 1 (kierunek Pola Elizejskie 12 €).

Chcąc dojechac w okolice Pól Elizejskich z lotniska Beauvais-Tillé najlepiej pojechać airbusem OUIBUS na lotnisko Paryż-de Gaulle (9 €), a stamtąd kontynuować podróż pociągiem linii C kolei regionalnych RER lub autobusem Le Bus Direct.

Loty bezpośrednie z Polski do Paryża obsługują lotniska w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku oraz Wrocławiu. Bezpośrednio do Paryża polecimy liniami Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Koszt biletu w jedną stronę wynosi od 300 do 1000 zł.

Do Paryża można polecieć również z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie. Takie loty odbędziemy z Lublina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Szczecina i Łodzi. Bilety w jedną stronę kosztują od 1200 zł do 3500 zł.

Pola Elizejskie
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- kawa w kawiarni przy alei: 40 zł
- obiad w restauracji przy alei: 160 zł

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28mtaw
d28mtaw
d28mtaw