MiastaParyskie must see - co zobaczyć w stolicy Francji

Paryskie must see - co zobaczyć w stolicy Francji

Paryskie must see - co zobaczyć w stolicy Francji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Ekaterina Pokrovsky

Stylowy, z charakterem. I choć niezależny, od lat niezmiennie stara się zwracać na siebie uwagę, zaskakiwać i prowokować. Czy jest coś, co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Owszem. Wszystko! A że wszystkiego zobaczyć się nie da, każdy musi znaleźć tu swoją ścieżkę i wracać do Paryża, by odkrywać go na nowo.

Niebanalna stolica Francji daje się odkrywać na wiele sposobów. Można zwiedzać ją niespiesznie, podczas relaksującego spaceru, albo szybko - przemieszczając się metrem od zabytku do zabytku. Można też odkrywać kulinarne oblicze Paryża, albo zapomnieć o ograniczeniach na karcie kredytowej w jednym z tutejszych eleganckich butików. Każda ze ścieżek jest równie interesująca.
Zobacz też: Pływająca siłownia - nowa atrakcja Paryża.

1 / 8

Zacznijmy od wieży

Obraz
© flickr.com | bewilder2009

Są w Paryżu miejsca, których nie można pominąć. Po prostu. I nie ważne, czy przyjeżdża się tu na miesiąc, czy wpada na weekend. Naprawdę trudno znaleźć kogoś, kto był w stolicy Francji i nie zobaczył wieży - symbolu nie tylko miasta, ale całego kraju. Konstrukcję, którą zna cały świat stworzył genialny Gustave Eiffel. Wieżę otwarto 31 marca 1889 r., z okazji paryskiej Wystawy Światowej. Jej koronkowa konstrukcja składa się z 18 tysięcy metalowych części i 2,5 miliona nitów, 9 tysięcy ton żelaza. Wszystko na 300 metrach wysokości. Od grudnia do lutego na pierwszym piętrze najsłynniejszego zabytku Paryża można nawet jeździć na łyżwach, czynne jest tu bowiem lodowisko.

2 / 8

Moulin Rouge

Obraz
© Shutterstock.com | FCG

Jest też kilka innych miejsc nierozerwalnie związanych z tym miastem, choćby Kabaret Moulin Rouge (czerwony młyn), w którym narodził się kankan i striptiz. Na deskach kabaretu każdego dnia odbywa się rewia "Feerie", nawiązująca do tradycji tego miejsca. Idealny pomysł na wieczór w Paryżu.

3 / 8

Luwr

Obraz
© Shutterstock.com

Zwiedzając miasto nie należy też żałować czasu na Luwr - największe muzeum na świecie. Tylko tu jest szansa stanąć oko w oko z Mona Lisą Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo.

4 / 8

Pola Elizejskie

Obraz
© Shutterstock.com | Brian Kinney

Relaksujący może być spacer po Polach Elizejskich, zwanych najpiękniejszą aleją świata Ta 2-kilometrowa aleja łączy Plac de la Concorde z Placem de l’Etoile, na którym umiejscowiony jest Łuk Triumfalny (widok z niego na zdjęciu). Są też Ogrody Luksemburskie, najsłynniejszy i najpiękniejszy park Paryża, ulubione miejsce mieszkańców miasta.

5 / 8

Wieża Montparnasse

Obraz
© Shutterstock.com | Augustin Lazaroiu

Z góry na miasto można popatrzeć z Wieży Montparnasse (na zdjęciu w oddali). Niektórzy są zdania, iż panorama z tego miejsca zachwyca nawet bardziej niż z Wieży Eiffla. Widać stąd, jak na dłoni właśnie słynną wieżę, Luwr, Ogrody Luksemburskie i Łuk Triumfalny, ale też Bazylikę Sacre Coeur, Muzeum d’Orsay czy Panteon, kolejne interesujące miejsca na mapie Paryża.

6 / 8

Modny Paryż

Obraz
© Shutterstock.com | Petr Kovalenkov

Miłośniczki mody z całego świata właśnie w Paryżu próbują się dowiedzieć, co w trawie piszczy. Trudno się dziwić, moda stanowi wielowiekowe dziedzictwo Francji. Paryż kusi obietnicą luksusu, a mit, że można tu znaleźć absolutnie wszystko, wcale nie jest przesadą. Przy Avenue Montaigne (łączącej plac Almy z Polami Elizejskimi) znalazły przystań sklepy topowych marek. Jest Dior (na zdjęciu), Gucci, Bottega Veneta, Louis Vuitton, Paul & Joe, Chanel, Barbara Bui, Nina Ricci, Emmanuel Ungaro, Christian Lacroix, Céline, Escada, Dolce & Gabbana. Trudno wymienić je wszystkie jednym tchem.

7 / 8

Śladami Coco Chanel

Obraz
© Shutterstock.com | pio3

Na szczęście częścią światowej stolicy mody możemy poczuć się całkiem za darmo. Choćby w Lasku Bulońskim, w którym tuż przed śmiercią, w 1971 roku, spacerowała Coco Chanel. Wciąż można szukać tu jej ducha. Można też przysiąść w jednej z kameralnych kawiarenek i w tłumie podziwiać prawdziwe paryżanki, najelegantsze kobiety świata. Podążając śladami Coco Chanel trafimy na rue Cambon (na tyłach Hotelu Ritz), gdzie założyła swój istniejący do dziś butik. Tuż obok, w hotelu Ritz projektantka miała apartament. Mieszkała w nim aż do śmierci, w 1971 roku.

8 / 8

Paryż Chopina

Obraz
© Shutterstock.com | Dmitry Polonskiy

To nie przypadek, że właśnie do Paryża trafił Fryderyk Chopin. Miasto bezsprzecznie było w owym czasie centrum artystycznym Europy. Zadziwiająco często, bo aż dziewięć razy, mistrz fortepianu zmieniał adresy zamieszkania. Spacerując po Paryżu, warto zarezerwować sobie nieco czasu, by odnaleźć wszystkie, które się zachowały. Chyba najczęściej odwiedzanym przez naszych rodaków adresem, związanym z kompozytorem, jest kamienica przy placu Vendome 12. Tu Chopin zmarł. 150 metrów od Luwru, w Palais-Royal, robił zakupy. Galerie ze sklepami, otaczające ogrody pałacowe, istnieją do dziś. Zmęczeni zwiedzaniem z pewnością zawitamy do Ogrodów Tuileries (na zdjęciu). Atmosferę tego miejsca również pokochał nasz kompozytor. Jest też Biblioteka Polska na Wyspie Świętego Ludwika przy Quai d’Orleans 6. To tu, w Salonie Chopina, zostały złożone pamiątki po kompozytorze. W Paryżu, na cmentarzu Pere-Lachaise jest też grób kompozytora. Znajduje się w kwaterze nr 11, zdobiony medalionem z wizerunkiem jego profilu. O każdej porze roku są tu świeże kwiaty. Cmentarz Pere Lachaise sam w sobie wart jest uwagi. Zachwyca nawet osoby sceptycznie podchodzące do odwiedzania tego typu miejsc. To najsłynniejsza nekropolia świata, miejsce pochówku wielu znanych światu osób. Groby mają tu Edith Piaf, Molier, Jim Morrison czy Victor Hugo.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)