Trwa ładowanie...

Polacy w Chorwacji przechodzą samych siebie. Tak podsumowała ich ambasada

Chorwacja bez wątpienia jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Jednak, mimo że nasi rodacy jeżdżą tam tłumnie i od lat, to często ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Do tematu odniosła się polska ambasada w Zagrzebiu, która opublikowała szereg porad okraszonych przykładami.

Plaża w Primosten Plaża w Primosten Źródło: Getty Images, fot: Beata Zawrzel/NurPhoto
d4902ta
d4902ta

Ambasada postanowiła nie tylko ostrzec turystów o zbliżających się upałach, ale również doradzić im, co powinni robić m.in. w kryzysowych sytuacjach. Jak się okazuje, nie wszyscy wiedzą, że konsul nie jest najlepszym adresatem pytań o pogodę, wycieczki czy skarg na standard apartamentu.

"Nie zapominaj - zadaniem konsula jest m.in. udzielenie pomocy w sytuacjach losowych, nagłych, zagrażających życiu i zdrowiu, a nie wyszukiwanie dostępnych dla każdego w internecie informacji - w tym np. adresów najlepszych weterynarzy na Orebiciu (bo potrzebujesz "na wszelki wypadek"), zasad wyjazdu na wakacje ukochanego liska hodowlanego czy rekomendacji salonu kosmetycznego w Zadarze albo map z zaznaczonymi szlakami, którymi przepływają meduzy" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku.

O to pytają Polacy w Chorwacji. "Konsul i tak nie przyjedzie rozprawić się z komarem i mrówką"

Autorzy wpisu radzą turystom w różnych kwestiach. Zaczynają od pożarów i przypominają, że należy bezwzględnie stosować się do zaleceń miejscowych służb lub postępować tak jak lokalni mieszkańcy, a nie dzwonić do konsula "żeby zapytać co robić i czy ratownik ma rację, bo na forum w internecie radzą inaczej".

Kolejna kwestia to owady w pomieszczeniach. Jak się okazuje są turyści, którzy dzwonią do konsula, aby mu powiedzieć, że gryzą ich robaki i coś z tym trzeba zrobić. "Konsul i tak nie przyjedzie rozprawić się z komarem i mrówką, ani nawet ze strasznym robalem" - czytamy.

d4902ta

Z wpisu dowiadujemy się, że bywają i tacy turyści, którzy oczekują specjalnego traktowania. Ambasada przypomina, że nawet VIP-y, policjanci (emerytowani), dyrektorzy czy znani dziennikarze - nie mają co liczyć na anulowanie mandatu za złe parkowanie.

"Musisz skorzystać z pomocy lekarza? Nie dzwonisz do konsula (a twoi bliscy w tym samym czasie do MSZ) z krzykiem, że masz drogie ubezpieczenie i powinieneś być przyjęty poza kolejnością, ten lekarz się nie zna. Żądasz specjalisty, a ordynator wciąż do ciebie nie przyszedł, a w ogóle to nie masz karty EKUZ, bo zapomniałeś ją wyrobić!" - wyjaśnia ambasada i przypomina, że należy cierpliwie czekać na swoją kolej, a jeśli nie możemy porozumieć się z lekarzem, to wtedy dzwonimy do konsulatu, gdzie uzyskamy wsparcie językowe.

Co więcej, okazuje się, że niektórzy traktują ambasadę jak punkt informacji turystycznej. "Chcesz wziąć udział w ciekawej wycieczce, zobaczyć atrakcje okolicy, wynająć łódkę? Nie dzwonisz do konsula, żądając informacji o szlakach turystycznych z programem edukacyjnym dla dzieci, o najdłużej otwartym basenie, restauracjach z wegetariańskim menu i mówiącymi po polsku kelnerami" - wyjaśnia polska placówka.

Jak skontaktować się z konsulem lub policją?

Ambasada przypomina turystom wypoczywającym w Chorwacji, że w sytuacjach wymagających pilnej interwencji konsula można kontaktować się telefonicznie (w dni robocze pod numerem +386 4899414, w dni wolne od pracy oraz w godzinach popołudniowych i nocnych pod numer +385 1 3000945) lub przez e-mail zagrzeb.wk.dyzurny@msz.gov.pl.

d4902ta

W sytuacjach kryzysowych (kradzieże, oszustwa czy wypadki samochodowe itp.) pomocą służą również stacjonujący w Chorwacji funkcjonariusze policji z Polski, z którymi można kontaktować się telefonicznie pod następującymi numerami:

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska, Komenda Miejska Policji w Puli:

+ 48 608 421 622

+ 48 784 610 534

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska, Komenda Miejska Policji w Rjece:

+ 48 573 355 017

+ 48 798 003 400

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska, Komenda Miejska Policji w Biogradzie:

+ 48 509 937 004

+ 48 504 316 088

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska, Komisariat Policji w Makarskiej:

+ 48 512 462 987

+ 48 606 822 122

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska, Komisariat Policji w Trogirze:

+ 48 604 279 350

+ 48 502 631 077

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska Komisariat Policji w Splicie:

+ 48 603 398 653

d4902ta

+ 48 509 942 786

Źródło: Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polscy policjanci w Chorwacji. Zaskakujące, co ich spotyka

d4902ta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4902ta

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj