MiastaPolscy badacze odkryli w Egipcie starożytny wieżowiec

Polscy badacze odkryli w Egipcie starożytny wieżowiec

Pozostałości po starożytnym wieżowcu sprzed ponad 2,5 tys. lat odkrył w egipskiej Delcie Nilu zespół archeologów z Polski i Słowacji. Budynek mógł mieć kilkanaście metrów wysokości i liczyć nawet siedem pięter.

Polscy badacze odkryli w Egipcie starożytny wieżowiec
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

11.07.2017 | aktual.: 12.07.2017 08:34

Polsko-słowacki zespół archeologów odkrył pozostałości po wieżowcu w Tell el-Retaba, ok. 35 km na zachód od miasta Ismailija. Badacze pracują na tym terenie od 2007 r. Fundamenty znalezionego obiektu mierzą ponad 20 m długości i 8 m szerokości. Na podstawie ich grubości szacuje się, że mógł mierzyć nawet 15 m, co w przybliżeniu daje 6-7 pięter. Tego typu wieżowe były popularne w Egipcie od VIII w. p.n.e. aż do późnej starożytności, czyli V w.

- Jak najlepiej wyobrazić sobie odkryty przez nas egipski dom sprzed 2,5 tys. lat? Najprościej pojechać do Szibam w Jemenie. Tam w obrębie Starego Miasta wznoszą się nadal tradycyjne, wielopiętrowe domostwa z cegły mułowej (zdjęcie poniżej) - mówi dr hab. Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii UW, który kieruje wykopaliskami.

Obraz
© Shutterstock.com

- Wieżowiec" w Tell el-Retaba był prawdopodobnie zamieszkany przez jedną, dość zamożną, wielopokoleniową rodzinę - przypuszcza naukowiec. Jedna z teorii mówi, że powodem pojawienia się wysokich domów było cykliczne wylewanie Nilu. Pomieszczenia na wyższych kondygnacjach były zabezpieczone przez wilgocią. Solidne fundamenty (w Tell el-Retaba grubość ich murów sięga nawet 1,8 m) tworzyły masywną platformę, a pomieszczenia użytkowe znajdowały się wyżej.

Archeolog tłumaczy, że mieszkanie w takich budynkach było bezpieczniejsze niż w domach parterowych. By dostać się do wnętrza, trzeba było wspiąć się po wąskich schodkach. W tamtych czasach było mnóstwo najazdów na Egipt - zarówno z południa przez Nubijczyków, jak i północy przez ludy azjatyckie, m.in. Asyryjczyków czy Persów.

Tell el-Retaba była w starożytności miejscem o strategicznym znaczeniu, z którego można było strzec szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną. Co najmniej od czasów XVIII dynastii istniała w tym miejscu twierdza. Poza dr hab. Sławomirem Rzepką, wykopaliskami kieruje też dr Jozef Hudec ze Słowackiej Akademii Nauk.

Źródło artykułu:PAP
egiptnaukawieżowiec
Zobacz także
Komentarze (49)