Trwa ładowanie...

Polska powiększy się. Czesi oddadzą nam ziemie

Z powodu błędu pomiarowego przy wyznaczaniu granic państwowych, popełnionego w latach 50. XX wieku, Czechy muszą zwrócić Polsce część ziem. Powierzchnia naszego kraju powiększy się o 368 hektarów. Czy nowe tereny staną się atrakcją turystyczną?

Polska powiększy się. Czesi oddadzą nam ziemieŹródło: Wikipedia.org - Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0
d22ngov
d22ngov

W 1958 roku przy ostatecznym wytyczaniu granicy między Polską a ówczesną Czechosłowacją powstał tzw. dług graniczny. Czesi otrzymali od nas 1205,9 ha, zaś my od naszych południowych sąsiadów - 837,46 ha. Różnica wynosząca 368,44 ha na niekorzyść naszego kraju, do dziś nie została uregulowana. Z Polską na długości niemalże 800 km graniczy pięć czeskich województw: libereckie, hradeckie, pardubickie, ołomunieckie i morawsko-śląskie. Problem regulacji granicy dotyczy niemal wszystkich.

Rozwiązaniem sprawy zajmuje się od 1992 roku Polsko-Czeska Komisja Graniczna przy MSW w Warszawie. Kiedy nagłośniono problem w 2011 roku, czescy samorządowcy byli oburzeni a władze kraju protestowały, ponieważ województwo libereckie, z którego planowano zabrać najwięcej ziem jest jednym z najmniejszych w Bohemii. Temat odżył na nowo na początku marca br., kiedy zaproponowano nam wypłacenie ekwiwalentu finansowego za zaległe tereny. Władze Polski nie wyraziły na to zgody. W odpowiedzi nasz południowy sąsiad przygotował i przekazał stronie polskiej listę terenów, które zostaną nam zwrócone. Oba państwa uzgodnią tekst dwustronnego porozumienia w tej sprawie.

Wciąż jednak nie wiadomo, który obszar ma zostać Polsce zwrócony i kiedy to się stanie – podaje _ The Telegraph _. Gazeta przytacza słowa premiera Czech Bohuslava Sobotki, że Polska otrzyma ziemie z powrotem, ale na razie wszystkie szczegóły pozostają niejawne - podkreślił. Spekuluje się, że do Polski dołączone mają być tereny wzdłuż granicy, między Bogatynią a Świeradowem-Zdrojem. Dolnośląski urząd wojewódzki nie otrzymał do tej pory żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

Planowane zmiany oznaczają, że terytorium Polski zwiększy się z 312 679 km kw. do 312 682,68 km kw. Nie zmieni się także pozycja naszego kraju wśród listy największych państw świata - pozostaniemy na 69 miejscu. Brytyjski dziennik dodaje, że propozycja rządu w Pradze to chęć "utrzymania dobrych stosunków ze swoim północnym sąsiadem".

fot. Artalis - Shutterstock.com
fot. Artalis - Shutterstock.com

Co wiemy o regionie, z którego Polska może otrzymać część ziem?

Kraj liberecki, z którego mogą zostać zwrócone nam ziemie leży na styku 3 państw – Niemiec, Czech i Polski. Mówi się, że może to być pasmo Jesioników i tzw. worek bogatyński. Na wymienionych terenach nie ma żadnych osad ludzkich, a jak informowała _ Rzeczpospolita _, rolnicy częściowo wykorzystują je do wypasu bydła. Na obszarze kraju libereckiego znajdują się m.in chronione Góry Izerskie, których część leży na terenie Polski. W wielu miejscach zachowały się kamienne wieże widokowe, zabytki i miejsca związane z historią. Całe terytorium jest poprzetykane siecią oznaczonych tras rowerowych, na miłośników sportów wodnych czeka tu jezioro Machovskie i okolice Holanskych Rybników. Obserwuje się tam również wysoki poziom przedsiębiorczości w sferze gastronomii i zakwaterowania. Region ten
przyciąga uwagę pięknem przyrody. Dla Gór Izerskich charakterystyczny jest szereg około 1000-metrowych szczytów. Znajdują się tam dostępne dla turystów torfowiska połączone ze ścieżkami edukacyjnymi. Góry oferują także odpowiednie warunki do uprawiania sportów zimowych.

wg/udm

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj